Ndërsa bota feston Ditën Ndërkombëtare të Grave, dy gra në shah morën çmime prestigjioze: Arbitri iranian Shohreh Bayat fitoi çmimin ndërkombëtar të grave të guximit dhe GM Koneru me gunga fitoi çmimin Sportive Indiane të Vitit BBC BBC në vitin 2020.

Shohreh Bayat

Ndërsa ajo po shërbente si arbitër kryesor në ndeshjen e kampionatit botëror të grave midis GM Ju Wenjun dhe Aleksandra Goryachkina në janar 2020, Shohreh Bayat u fotografua pa hixhabin e saj të dukshëm, gjë që është e detyrueshme në Iran. Brenda 24 orësh, Federata Iraniane e Shahut, e cila Bayat kishte qenë sekretare e përgjithshme, e informoi atë se siguria e saj në Iran nuk mund të garantohej pa kërkuar falje.

Bayat u vlerësua në Twitter nga nënkryetari i FIDE dhe ish-sfiduesi i kampionatit botëror GM Nigel Short, i cili po komentonte të njëjtin kampionat botëror të shahut për femra.

Duke mos dashur të kërkojë falje për incidentin, Shohreh mori vendimin e vështirë për të kërkuar strehim në Mbretërinë e Bashkuar, duke lënë burrin e saj – i cili nuk kishte vizë në MB – në Iran. Kohëve të fundit asaj iu dha azil.

Në atë kohë, Bajat komentoi tek Chess.com: “Unë besoj se njerëzit duhet të jenë të lirë të zgjedhin atë që duan të veshin. Unë kurrë nuk kam veshur hixhabin nga zgjedhja … frshtë zhgënjyese që disa njerëz janë më të shqetësuar për atë që unë vesh sesa për arritjet e mia. .. Unë do të doja të kthehesha në Iran, por vetëm nëse do të jem i sigurt “.

Vendimi i guximshëm i Bayat vitin e kaluar ka çuar në fitimin e saj të Çmimit Ndërkombëtar të Grave për Guximin, një çmim vjetor për gratë që kanë treguar udhëheqje, guxim, shkathtësi dhe gatishmëri për të sakrifikuar për të tjerët, veçanërisht në promovimin e të drejtave të grave.

Çmimi jepet nga Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, i cili shkroi për Bayat: “Shohreh zgjodhi të ishte një kampione për të drejtat e grave sesa të ndiqej nga kërcënimet e qeverisë iraniane”.

Në një cicërimë, Bayat shpreh dëshirën e saj për të ndarë çmimin e saj “me të gjitha gratë iraniane që punojnë nën zgjedhën e fanatizmit dhe shtypjes fetare”.


Ju mund ta shikoni ceremoninë më lart.

Koneru me gunga

Një çmim tjetër u dha nga një personalitet i shahut femër në Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Humpy Koneru fitoi çmimin Sportive Indiane të Vitit në BBC për vitin 2020 për vendin e saj të parë në Kampionati i shpejtë botëror 2019 për femra.

Humpy mori çmimin në një ceremoni virtuale në Delhi, pasi mori numrin më të lartë të votave nga tifozët. Duke vepruar kështu, ajo qëndroi përpara mundësit Vinesh Phogat, vrapuesit me shpejtësi Dutee Chand, qitësit Manu Bhaker dhe kapitenit të hokejit Rani Rampal, të nominuarit e tjerë për çmimin.

“Ky çmim është shumë i çmuar, jo vetëm për mua, por për gjithë vëllazërinë e shahut,” tha Humpy. “Duke qenë një lojë e mbyllur, shahu nuk merr aq vëmendje sa sportet si kriket në Indi. Por me këtë çmim, shpresoj që loja të tërheq vëmendjen e njerëzve.”

Humpy, i cili bëri një pauzë dy-vjeçare të lehonisë përpara se të kthehej në shah dhe të fitonte botën e shpejtë 2019, tha se gratë duhet të vazhdojnë karrierën e tyre në sport dhe të ndjekin ëndrrat e tyre për të garuar në nivelin më të lartë: “Një lojtare femër nuk duhet të mendojë kurrë për të lënë martesa dhe amësia janë vetëm një pjesë e jetës sonë dhe ato nuk duhet të ndryshojnë rrjedhën e jetës sonë. “


Shiko gjithashtu:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu