Schachfreunde Deizisau fitoi Kupa Evropiane e Klubeve Online te merkuren. Skuadra gjermane fitoi grupin përfundimtar përpara Clichy Echecs 92 të Francës. Favoriti kryesor Baden-Baden (Gjermani) nuk kishte arritur të kalojë në finale.

Në finale, e luajtur të martën dhe të mërkurën, Deizisau shënoi 14 pikë ndeshje, një më shumë se Clichy Echecs 92. Mednyi Vsadnik (Rusi) doli i treti në barazimin pas përfundimit të barazimit me Poloninë Hussars (Poloni) me të dy skuadrat që shënuan 11 pikë .

Kupa Evropiane e Klubeve Online | Renditja përfundimtare

Gradë Ushqyer Ekip 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 PB Deputet
1 SF Deizisau eV 2 2 20½ 14
2 Clichy Echecs 92 3 3 2 3 22½ 13
3 Mednyi Vsadnik 2 1 2 3 4 2 2 2 4 22 11
4 Polonia Hussars 1 2 2 2 3 20 11
5 Odlar Yurdu ½ 1 2 3 3 3 19 9
6 Hamburger Schachklub 1830 2 0 ½ ½ 1 14 9
7 4NCL Guildford 2 2 1 3 18½ 8
8 Ladya Kazan 1 2 2 3 ½ 16½ 8
9 Novy Bor 2 1 1 4 18½ 7
10 Cercle d’Echecs de Monte-Carlo 0 1 1 ½ 0 0

Skuadra fituese nga Deizisau, një qytet 20 kilometra në juglindje të Stuttgartit, përbëhej nga GM Matthias Bluebaum, Aleksandër Donçenko, Georg Meier, Andreas Heimann, Vincent Keymer dhe Dmitrij Kollars. 14 pikët e tyre të ndeshjes ishin të bazuara në gjashtë fitore, dy barazime 2-2 dhe një humbje.

Deizisau mundi Clichy 2.5-1.5 në atë që do të ishte një nga ndeshjet vendimtare në finale:

Bo Ushqyer 1 Clichy Echecs 92 Rtg Ushqyer 4 SF Deizisau eV Rtg 1½: 2½
4.1 GM Van Foreest, Jorden 2701 GM Bluebaum, Matthias 2670 1 – 0
4.2 GM Maghsoodloo, Parham 2676 GM Donchenko, Aleksandër 2659 0 – 1
4.3 GM Amin, Bassem 2695 GM Meier, Georg 2628 ½ –
4.4 GM van Wely, Loek 2620 GM Keymer, Vincent 2591 0 – 1

Në bordin e një, fituesi i shahut Tata Steel GM Jorden van Foreest fitoi një lojë të egër kundër Bluebaum.

Ndërsa Donchenko fitoi ndeshjen e tij në bordin e dy, gjërat ranë në vend për Deizisau kur Keymer mundi GM Loek van Wely, i cili prishi një lojë finale fituese dhe më pas humbi edhe një barazim. Keymer do të ishte lojtari me performancën më të mirë në pesë borde të finales me një performancë 2812.

Kupa Evropiane e Klubit të Shahut Online u zhvillua më 27-31 mars 2021, në Tornelo. Në rast, 91 skuadra dhe më shumë se 500 lojtarë morën pjesë, duke përfshirë mbi 400 lojtarë me titull dhe më shumë se 80 lojtarë të vlerësuar mbi 2600. Kontrolli i kohës ishte 15 minuta për secilën lojë me një rritje prej pesë sekondash për lëvizje, duke filluar nga lëvizja një.

Në fazën e kualifikimit (27-28 Mars), grupet e përbërë nga 10 ekipe luajtën një raund të nëntë raundeve. Dy ekipet më të mira u kualifikuan për në playoff më 29 Mars, kur 18 kualifikueset u ndanë në tre grupe me gjashtë skuadra. Nëntë ekipet e renditura më mirë – tre nga secili grup – vazhduan në finale, ku ekipi i 10-të ishte Cercle d’Echecs de Monte-Carlo, fituesi i Kupës së Klubit Online të Shahut të Grave Evropiane.

Një çmim special, i emëruar pas GM Vasily Smyslov, shkoi te GM Vladislav Artemiev për fitoren e tij brilante sulmuese kundër GM Mateusz Bartel, luajtur në fazën e grupeve. GM Dejan Bojkov ka dhënë shënime:

Një tjetër lojë e bukur sulmuese ishte GM Andrey Esipenkofitore kundër GM Etienne Bacrot, luajtur në fazën e playoffit. Çuditërisht, Baden-Baden përfundoi në vendin e fundit në një grup ku tre më të mirët u kualifikuan në finale.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu