Dy turnet e para kualifikuese për Kampionati i Shahut në Bullet 2021 Prezantuar nga SIG u luajtën të Mërkurën. Fituesit ishin dy adoleshentë nga India: GM Raunak Sadhwani dhe GM Arjun Erigaisi.

Kampionati i Shahut Bullet 2021 i Prezentuar nga SIG u ngrit të Mërkurën me dy kualifikues emocionues, të dy të përbërë nga një zviceran në 20 raunde i ndjekur nga një nokaut me katër lojtarë. Të gjitha ndeshjet u luajtën me kontrollin e pastër të kohës së plumbit prej një minute për të gjithë ndeshjen pa rritje.

Dy të tjerë kualifikues për Ngjarjen Kryesore (5-7 Prill) do të luhen të Enjten. Dy kualifikimet e fundit mund t’i shikoni më tutje 1 Prill 2021, duke filluar nga ora 9 e mëngjesit në Paqësor (ora 18:00 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i dy kualifikuesve të parë.

Kualifikuesi 1: Arjun Erigaisi

Turneu i hershëm i kualifikimit të mërkurën filloi në 9 të mëngjesit në Paqësor (18:00 Evropa Qendrore) dhe pas rreth një ore, të gjitha 20 raundet kishin mbaruar. Po, ky është shah i shpejtë!

Midis pjesëmarrësve ishin specialistë të plumbave si GM Eric Hansen, Federico Perez, Andrew Tang, Ray Robson, dhe Oleksandr Bortnyk por edhe p.sh. Grand Grandistët GM Aleksandër Grischuk dhe GM Daniil Dubov.

Nga lojtarët e lartpërmendur, ishte Robson ai që përfundoi i pari. GM amerikane kaloi në fazën e nokautit së bashku me GM Jose Martinez (Peru), Erigaisi (Indi) dhe Alan Pichot (Argjentinë).

Kualifikuesi 1 | Zvicerian, Top 10

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Vlerësimi Rezultati SB
1 4 GM @ spicycaterpillar Ray Robson 3165 15.5 184.25
2 19 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 3039 15 172
3 18 GM @ GHANDEEVAM2003 Arjun Erigaisi 3122 15 169
4 16 GM @ platy3 Alan Pichot 3016 14.5 166.25
5 21 GM @dropstoneDP David Paravyan 3013 14.5 156.75
6 1 GM @erichansen Eric Hansen 3205 14 151.25
7 3 GM @ pengingum1 Andrew Tang 3306 14 138.75
8 7 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Le Tuan Minh 3123 13.5 152.25
9 40 NM @ 12 Janak Awatramani 2961 13.5 134
10 25 GM @DrVelja Velimir Iviç 3011 13 146.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Ndeshjet me nokaut kanë një formulë të thjeshtë: lojërat luhen ndërsa vrapon një orë mbrapa 10 minutëshe dhe kur koha mbaron, fiton ajo në epërsi (pasi mbaron ndeshja e vrapimit). Në rast barazimi, çdo ndeshje e mëposhtme është vdekje e papritur, ndërsa fara më e lartë bëhet e bardhë e para.

Ndeshja e parë pa Robson duke ikur për të arritur një rezultat shkatërrues 6-0 para se të mundte përfundimisht Pichot 7-1. Erigaisi pastaj mundi Martinez 4-2 për të marrë vendin e tij në finale.

Në finale, ishte Robson ai që mori epërsinë në ndeshjen e parë, por më pas Erigaisi mori përsipër dhe fitoi katër ndeshje vendimtare me radhë, duke marrë ndeshjen 4-2. Në këtë mënyrë, magjistri 17-vjeçar nga Telangana u bë kualifikuesi i parë për ngjarjen kryesore.

Erigaisi-Robson finale | Të gjitha lojërat

Plumbi Arjun Erigaisi
Arjun Erigaisi bashkohet me pjesëmarrësit e Ngjarjes Kryesore.

Kualifikuesi 2: Raunak Sadhwani

Shumica e lojtarëve që kishin provuar fatin e tyre në Zvicrën e parë gjithashtu hynë në edicionin e dytë. Ishte Pichot ai që bëri përshtypje më së shumti si lojtari i vetëm që arriti të përfundonte përsëri në mesin e katër më të mirëve! Ai erdhi në vendin e katërt edhe një herë, këtë herë pas IM Le Tuan Minh, Sadhwani dhe GM Sergei Zhigalko.

Kualifikuesi 2 | Zviceran, Top 10

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Vlerësimi Rezultati SB
1 4 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Tuan Minh Le 3123 15 173.5
2 37 GM @ champ2005 Raunak Sadhwani 3033 14.5 165.25
3 9 GM @Zhigalko_Sergei Sergei Zhigalko 3073 14.5 163
3 15 GM @ platy3 Alan Pichot 3016 14.5 163
5 28 NM @ 12 Janak Awatramani 2961 14.5 151.75
6 1 GM @erichansen Eric Hansen 3205 14 157
7 35 GM @ Mburoja12 Shamsiddin Vokhidov 2967 14 148.75
8 6 GM @Genghis_K Federico Perez Ponsa 3081 13.5 157.5
9 23 GM @mishanick Aleksey Sarana 2997 13.5 153.25
10 19 GM @DrVelja Velimir Iviç 3011 13.5 151.25

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Pichot u eliminua përsëri në gjysmëfinale, kësaj here duke humbur 2.5-3.5 ndaj Le. 15-vjeçari Sadhwani mundi Zhigalko 4-1 dhe shënoi një fitore të ngushtë 3-2 në finale kundër Le, duke fituar ndeshjen e pestë si Zezak. Kjo i bëri dy adoleshentë indianë në ngjarjen kryesore!

Finalja Sadhwani-Erigaisi | Të gjitha lojërat

Plumbi Raunak Sadhwani
Raunak Sadhwani gjithashtu hyn në Ngjarjen Kryesore.

Kampionati i Shahut në Bullet 2021 prezantohet nga Grupi Ndërkombëtar i Susquehanna, LLP (SIG). SIG është një firmë globale tregtare sasiore e themeluar me një mendim rritjeje dhe një qasje analitike ndaj vendimmarrjes. Si një nga firmat më të mëdha tregtare në botë, SIG përfiton në tregjet financiare duke siguruar likuiditet dhe duke siguruar çmime konkurruese për blerësit dhe shitësit. SIG bashkon mendjet më të ndritura, teknologjinë më të mirë dhe një bibliotekë të gjerë të të dhënave në industri për të hartuar dhe zbatuar strategji cilësore të tregtisë që na bëjnë ne liderë në tregjet financiare. Përtej tregtisë, SIG është aktive në kapital privat global, kapital të strukturuar dhe ndërmjetësim institucional.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu