FIDE Online World Championship Corporate Chess Championship filloi të Premten me 288 skuadra që përfaqësojnë disa nga korporatat më të mëdha në botë. E shtuna do të shohë tre raunde të tjera në secilën pishinë përpara finaleve të së dielës.

Korporata Botërore (skuadra prej katër vetash, kontrolli i kohës 10 + 2) nuk është turniri juaj i përditshëm i shahut. Dhe kjo është mirë. Për herë të parë, Federata Ndërkombëtare e Shahut ka bashkuar një numër kaq të madh të kompanive nga e gjithë bota me të gjitha përfitimet e mundshme që mund të krijojë kjo.

Një pasojë e bukur është ekspozimi shtesë për sportin tonë nga të gjitha cicërimat nga ato kompani, siç janë më poshtë.

Po, e keni parë mirë: në raundin e parë, Kampion Bote Magnus Carlsen u përball me një lojtar të 1400. Duke përfaqësuar sponsorin e tij Kindred, Carlsen mund të luajë sepse secila skuadër lejohet të ketë një lojtar me një vlerësim FIDE më të lartë se 2500 dhe gjithashtu një lojtar që nuk punon për kompaninë (zakonisht i njëjti person).

Për Santosh Hassan, një ndihmës i lartë kontrollues financiar për Oracle në Bangalore, ishte një përvojë një herë në jetë. Ai nuk kishte asnjë ide se Carlsen po merrte pjesë në turne dhe mësoi vetëm 10 minuta para fillimit të lojës kur FIDE kërkoi foton e tij!

Si fara e 12-të në Poolin Lindor D, Kindred fitoi këtë ndeshje 4-0. Ata gjithashtu fituan në raundin e tretë, por në raundin e dytë Sberbank i Rusisë, pasardhësi i parë në një grup me katër lojtarë me titull në formacion, ishte shumë i fortë.

Carlsen barazoi me GM Anton Korobov, numri pesë i botës në shah të shpejtë, në një lojë ku kampioni i botës humbi një mundësi (të vështirë) në një lojë të fundit:

Ka gjashtë pishina lindore me rreth 40 kompani, secila kryesisht nga Evropa dhe Azia, dhe dy pishina perëndimore me afër 30 kompani nga Amerika. Të Shtunën faza e pishinës përfundon me raundet 4-6. (Rezultatet e shahut aktualisht është vendi juaj për të kërkuar rezultate dhe renditje.)

Shumica e lojtarëve do të luajnë vetëm të Premten dhe të Shtunën, sepse vetëm skuadra më e mirë në çdo pishinë do të kualifikohet në fazën tjetër: çerekfinale, gjysmëfinale dhe një finale, të gjitha të Dielën.

Përveç Sberbank të përmendur më parë, një tjetër favorit për të fituar kampionatin është Sindikata Ruse e Sberbank, e cila ka GM Ian Nepomniachtchi në bordin e sipërm së bashku me tre lojtarë të tjerë me titull. “Nepo” fitoi tre ndeshjet e tij me pak përpjekje por do të përballet me kundërshtim më të fortë në ndeshjet e tij të ardhshme.

GM Anish Giri duhej të punonte nga fillimi ndërsa ai u përball me GM Nihal Sarin në raundin e parë, në ndeshjen Optiver kundër Akshayakalpa Farms dhe Foods – përkatësisht sponsorët e dy madhërive.

Një total prej 204 lojtarësh me titull po marrin pjesë në garë, duke përfshirë 36 master. Këtu keni një listë të pjesëmarrësve më të fortë:

10 pjesëmarrësit kryesorë

# Ushqyer Emrin Vlerësim i shpejtë Ekip
1 Magnus Carlsen 2881 I llojit
2 Anton Korobov 2794 Sindikata e Sberbank
3 Ian Nepomniachtchi 2778 Sberbank
4 Vladislav Artemiev 2757 Aeroflot
5 Anish Giri 2731 Optiver
6 Radoslaw Wojtaszek 2703 COIG
7 Dmitri Jakovenko 2700 Yandex
8 Salem Saleh 2689 Emiratet
9 Vladimir Malakhov 2670 Firma Ligjore Alrud
10 Georg Meier 2651 Grenke Bank

Një tjetër lojtar super i fortë që nuk kemi dëgjuar prej ca kohësh është GM Dmitri Jakovenko. Grandsteri rus, i cili luan për Yandex, gjithashtu fitoi tre ndeshjet e tij të para. Më interesantja ishte përplasja e tij me IM polak Piotr Nguyen, bordi një për Samsung Electronics.

Një lojë përfundimtare udhëzuese! Ju mund të dëshironi ta luani këtë vetë:

Donacione

Për këtë konkurs nuk kishte asnjë tarifë hyrëse. Sidoqoftë, FIDE ka organizuar një mbledhje fondesh në bashkëpunim me platformën Dhënia e butë, dhe kompanitë pjesëmarrëse inkurajohen të dhurojnë në një nga tre projektet sociale të zhvilluara aktualisht nga FIDE: Programet e Shahut në Edukim për fëmijët e pa privilegjuar, Shahu për Personat me Aftësi të Kufizuara dhe Programi i Mbështetjes së Veteranëve të FIDE. Nëse edhe ju doni të kontribuoni, mundeni përmes kësaj lidhje:

https://give.softgiving.com/FIDE

Dhënia e butëTë gjitha donacionet e marra përmes kësaj lidhjeje llogariten drejt tabelave kryesuese të ofruara nga Softgiving. Donatorët më bujarë do të shfaqen në krye të tabelës së klasifikimit (shumat e dhurimeve nuk do të zbulohen).

Në fund të ngjarjes, ekipi që ka dhuruar më shumë fonde për ato qëllime bamirësie do të ftohet në Kampionatin Botëror FIDE Match 2021, që zhvillohet në Dubai World Expo në fund të vitit 2021, me shpenzimet e akomodimit të mbuluara për tre netë dhe biletat VIP për të marrë pjesë në tre raunde të ndeshjes.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu