GM Teimour Radjabov mori epërsinë në finalen e Airthings Masters, duke fituar një ndeshje dhe duke barazuar tre kundër GM Levon Aronian të shtunën. Në luftën për vendin e tretë, GM Maxime Vachier-Lagrave barazoi ndeshjen e parë me GM Daniil Dubov pavarësisht se fillon me dy humbje.

Kllapa e shahut e lindjeve

Aronian vs Radjabov 1.5-2.5

Ndeshja pa një thellësi të jashtëzakonshme të përgatitjes nga të dy lojtarët. Tashmë në ndeshjen e parë, për 29 (!) Lëvizje ata ndoqën një lojë me korrespondencë para se të tërhiqnin në lëvizjen 45.

Tjetri pa një linjë aktuale në Rossolimo Sicilian, me 16 lëvizje të teorisë. Radjabov nuk ishte plotësisht në lartësinë e detyrës atje dhe humbi një peng të shëndetshëm për atë që dukej se ishte shumë pak kompensim.

Radjabov tha se ai kishte një pozicion “të tmerrshëm” që ishte “afër humbjes” edhe pse mund të mos kishte qenë kështu se keq:

Pas një barazimi tjetër në të njëjtën linjë të Gambit të Mbretëreshës si në ndeshjen një, Radjabov fitoi ndeshjen duke fituar ndeshjen katër – ose më mirë, Aronian duke e humbur atë. GM Armen shmangu një përsëritje të lëvizjes, por lëvizja që ai luajti në vend të kësaj (23.f6) thjesht nuk ishte e mirë.

Ishte një surprizë për Radjabov: “Nuk kishte asnjë kërcënim. Unë nuk e di se çfarë humbi saktësisht atje. Pas kësaj, nuk pashë fare mundësi për të”.

Më pas, Radjabov ndau disa mendime rreth përgatitjes së tij:

“Unë kryesisht punoj këto ditë vetë ose me GM Vladimir Chuchelov kohë pas kohe. Por sigurisht këtu, ju nuk keni aq shumë kohë, ju gjithashtu duhet të ktheheni në një formë normale, jo vetëm pas natës së Vitit të Ri festime por edhe pas disa ndeshjeve të tjera. Duhet të jesh në formë dhe është vërtet e vështirë sepse po shkon çdo ditë pa asnjë pushim dhe për të moshuarit si unë nuk është aq e lehtë për të mbajtur këtë tension. Dhe gjithashtu kundërshtarët janë shumë të fortë! “

Duhet të jesh në formë dhe është vërtet e vështirë sepse po shkon çdo ditë pa asnjë pushim dhe për të moshuarit si unë nuk është aq e lehtë për të mbajtur këtë tension.
—Teimour Radjabov

Aty ku lojtarët e tjerë mund të ishin përmbajtur nga intervistimi, Aronian komentoi, duke iu referuar lojës katër: “Sigurisht që jam i mërzitur. Mbaj mend që kjo linjë është shumë e rrezikshme për të luajtur Zezën, por nuk e mbaja mend pse ose si jam supozohet të vazhdojë. ashtë një gabim nga ana ime, në përgatitjen time “.

Rreth ditës së dytë, ai tha: “Do të përpiqem të luaj më mirë, mendoj, të mos humbas shanse si unë sot. Ky është plani.”

Finalja e Airthings e Levon Aronian
Aroniani nuk ka mundësi të humbasë më shumë shanse. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Dubov vs Vachier-Lagrave 2-2

Në këtë ngjarje, lojtarët gjithashtu luajnë për vendin e tretë. Ditën e parë panë që MVL po dorëzohej në goditje dhe gati po largohej para se të godiste përsëri në ndeshjen e tretë. Ai ishte atëherë në tokë për tetë sekonda në ndeshjen katër, por u ngrit përsëri në këmbë. Juria nuk mund të tregonte një fitues: 2-2.

Dubov nuk luan vetëm hapje të rrezikshme. Në ndeshjen e parë, ai barazoi rehat si Black dhe më pas u desh të luante një sakrificë mjaft standarde të këmbimit që ishte e fortë megjithatë:

Duhet vetëm një barazim, Dubov nuk iu shmang ndërlikimeve në ndeshjen e tretë. Ai ndoshta nuk do ta përsërisë këtë 9 … Nxe4 por në lojë, disi funksionoi pasi ai përfundimisht barazoi. Pastaj gjithsesi shkoi keq për të:

Dubov duke qenë Dubov, GM rus përsëri tregoi shah shumë argëtues në lojën e katërt, duke sakrifikuar pengun e tij elektronik në një Sicilian 3.Bb5 +. Ai në thelb kapi MVL në befasi, edhe pse e njëjta hapje u luajt në ndeshjen dy. Thjesht nuk ka kohë të mjaftueshme në mes të lojërave për të analizuar dhe memorizuar siç duhet gjithçka.

Sidoqoftë, Dubov dështoi të shndërrojë atë që ishte një sulm fitues, prapë përfundoi me një shkëmbim shtesë, por kur lejoi shkëmbimin e mbretëreshave shanset e tij për një fitore ishin zhdukur. Lojëja përfundimtare ishte ende një barazim, por Vachier-Lagrave përsëri arriti të shënonte pikën e plotë aq të nevojshme:

Lindjet e Maxime Vachier-Lagrave
Si në tokë e mbijetoi Vachier-Lagrave këtë ndeshje? Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Dita 8

Masters i Airthings Champions Chess Tour zhvillohet nga 26 Dhjetor-3 Janar. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 12 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) thyerje të barazisë vetëm nëse ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 200,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu