GM Alireza Firouzja (@ Firouzja2003) fitoi turneun Chess.com Titled Tuesday më 30 Mars me një rezultat të pamposhtur 10/11. Ishte fitorja e tij e dytë e Titulluar e Martë, pasi kishte fituar në 23 Qershor 2020.

Turneu i së Martës me Titull të kësaj jave kishte gjithsej 740 pjesëmarrës. Si gjithmonë, ishte një zviceran me 11 raunde me një kontroll 3 + 1 kohë.

Këtë herë, Firouzja arriti të mbetet i pamposhtur gjatë gjithë turneut. Ai filloi me shtatë fitore, pastaj barazoi dy herë, me GM Hikaru Nakamura dhe GM Aleksei Pridorozhni (@ Alexsur1981), dhe përfundoi tjetër me dy fitore të tjera.

Në raundin e dytë, ai fitoi me një hile të vogël të vogël në hapje:

Nëse po mendonit se si performojnë këta super GM kur u jepet loja themelore e peshkopit dhe kalorësit kundër mbretit të vetëm, përgjigjja është: në mënyrë perfekte – të paktën në rastin e Firouzja. Ai tregoi teknikën e librave shkollorë dhe e fitoi atë pa mundim:

Një lojë bambuje ishte ajo mes GM Daniel Naroditsky dhe Nakamura, ku taktikat e egra përfundimisht çuan në një pozicion fitues për White. Deri në fund, Naroditsky prishi gjërat në një lojë fundore:

Daniel Naroditsky shah
Daniel Naroditsky luajti një rol të madh në këtë turne. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Një takim tjetër vendimtar në këtë turne ishte përplasja e Firouzja me Naroditsky në raundin e parafundit. Amerikania ishte duke bërë mirë gjatë pjesës së parë të lojës, por përfundimisht gaboi në telashe kohore:

30 Mars Me Titull E Martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Vlerësimi Rezultati SB
1 2 GM @ Firouzja2003 Alireza Firouzja 3118 10 73.25
2 43 GM @ Alexsur1981 Aleksei Pridorozhni 2918 9.5 70.75
3 29 GM @ ChessWarrior7197 Nodirbek Abdusattorov 2921 9.5 66
4 31 GM @Zhigalko_Sergei Sergei Zhigalko 2924 9.5 58.75
5 42 GM @Eltaj_Safarli Eltaj Safarli 2903 9.5 58.25
6 18 GM @igorkovalenko Igor Kovalenko 2951 9 64.25
7 1 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 3200 9 64
8 4 GM @DanielNaroditsky Daniel Naroditsky 3040 9 59.25
9 24 GM @ Beca95 Aleksandar Indjic 2916 9 52
10 13 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Tuan Minh Le 2998 9 50.5
11 17 GM @Srinavasan E pazbuluar 2985 8.5 57.75
12 6 GM @BogdanDeac Bogdan Daniel Deac 3028 8.5 54.75
13 12 GM @Alexander_Zubov Aleksandër Zubov 2990 8.5 51.75
13 32 GM @Smirnov_Pavel Pavel Smirnov 2846 8.5 51.75
15 61 GM @ superchess02 E pazbuluar 2820 8.5 50
16 56 FM @liczner Lukasz Licznerski 2840 8.5 49.5
17 9 GM @FairChess_on_YouTube Dmitri Andreikin 3002 8.5 48.75
17 58 GM @ Mburoja12 Shamsiddin Vokhidov 2837 8.5 48.75
19 23 GM @EvgenyT Evgeni Tomashevsky 2933 8.5 48.5
20 27 GM @BilodeauA Kirill Alekseenko 2895 8.5 48.25

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Firouzja fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Pridorozhni 400 dollarë për të dytin, GM Nodirbek Abdusattorov (@ ChessWarrior7197) 150 dollarë dhe GM Sergei Zhigalko (@Zhigalko_Sergei) 100 dollarë

Çmimi prej 100 $ për lojtarin më të mirë femër i takoi WGM Nafisa Muminova (@Tenamu) i cili shënoi 8/11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu