GM Alireza Firouzja fitoi Kampionatin e Shahut në Bullet 2021 të prezantuar nga SIG. Super-GM iranian eliminoi së pari GM-në e preferuar Hikaru Nakamura në gjysmëfinale dhe më pas ishte shumë e fortë për GM Andrew Tang në finale.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i ndeshjeve të së martës.

Kampionati i Shahut në Bullet i prezantuar nga SIG u zhvillua në 5-7 Prill 2021 në Chess.com midis lojtarëve më të mirë të plumbave në planet. Vetëm Kampion Bote Magnus Carlsen po mungonte në një fushë ndryshe të mbushur me yje. Firouzja fitoi $ 10,000 me vendin e tij të parë.

Vini re se kampionati i plumbave nuk ka mbaruar akoma! Mos e humbisni eventin All Stars të Enjten, 8 Prill duke filluar nga ora 12 pasdite në Paqësor (21:00 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.

Rezultatet e kampionatit të shahut në plumb 2021

Naroditsky-Tang

Aksioni filloi me GM Daniel Naroditsky, duke bërë lëvizjet e tij të para në kampionat, kundër Tang. Sepse GM Eric Hansen duhej të tërhiqej në momentin e fundit, Naroditsky arriti në gjysmëfinale pa luajtur.

Banori i Charlotte Naroditsky nuk kishte nevojë për shumë ngrohje pasi ai kaloi në epërsi 4-3 para pushimit të pjesës së parë dhe më vonë e rriti atë në 6-4. Sidoqoftë, Tang barazoi rezultatin në 6-6 me një lojë tepër të shpejtë. Ndërsa 7-7 ishte në tabelë me tre minuta të mbetura, Tang fitoi bindshëm dy ndeshje radhazi për të siguruar një vend në finale.

Andrew Tang Shah Bullet

Firouzja-Nakamura

Fill pas, filloi ndeshja e shumë pritur midis Firouzja dhe Nakamura. Ishte një përsëritje e finalen e Kampionatit Bullet Open nga fundi i vitit 2020 dhe gjithashtu i çerekfinales 2019 kur të dy herë Nakamura doli fitimtar. GM amerikan ishte padyshim favoriti i lehtë përsëri, gjithashtu sepse ai sapo kishte mundur GM Arjun Erigaisi 13-3 ditën tjetër.

Nakamura pati një fillim të shkëlqyeshëm dhe ishte gati të shkonte në 3-0 kur gaboi një copë dhe ishte 2-1 në vend. Ai gjithsesi arriti 4-1 gjithsesi, duke fituar ndeshjen pesë në kohën e duhur.

Me Nakamura që kryesonte 6-3 në pjesën e parë, pak do të kishin parashikuar Firouzja për të fituar këtë ndeshje. Sidoqoftë, pjesa e dytë pa një pamje krejtësisht të ndryshme me fantazinë iraniane që fitoi atë “set” të dytë, gjithashtu nëntë ndeshje, 7-2 për të marrë ndeshjen 10-8.

“[During the break] Mendova se duhej të luaja më i qetë dhe të luaja më shumë sikur po luaj çdo ditë kundër Naroditsky ose kështu, “shpjegoi Firouzja rikthimin e tij.” Në këtë mënyrë mund të kem një shans, të paktën “.

Fundi ishte një gozhdë absolute, me Nakamura duke fituar një lojë të domosdoshme për të bërë 8-9 me 21 sekonda të mbetura në orën e ndeshjes. Duke pasur dyfishin e kohës (22 sekonda kundrejt 11 për Firouzja) ai dukej në rrugën e tij për të flamur kundërshtarin e tij, për të bërë 9-9 dhe për të detyruar një playoff. Ai gjithashtu mund të kishte fituar një pjesë atje, por në vend të kësaj, ai gaboi përroin e tij.

“Ishte pak fat me mend, por në përgjithësi mendoj se luaja shah të mirë kundër Hikaru,” do të thoshte më vonë Firouzja. “Lojërat e para ishin paksa të lëkundshme, por pas kësaj ishin mjaft të mira”.

Firouzja-Tang

Duke marrë një pengesë kaq të madhe, Firouzja më pas dominoi në finale kundër Tang. Ai fitoi pesë ndeshjet e para para se Tang, i cili po merrej me fanellën e tij Cloud9, të mund të bënte diçka prapa.

Tani i njohur për fillimet e tij të ngadalta, Tang ishte kthyer nga rënia 5-1 një ditë më parë. Këtë herë, nuk do të ndodhte pasi ai thjesht nuk mund të futet në formën më të mirë ndërsa Firouzja është thjesht në flakë këto ditë – ai gjithashtu fitoi dy të martat e fundit me titull.

Duke fituar dy ndeshjet e fundit, Tang të paktën mund të vendoste një rezultat përfundimtar “të pranueshëm” por 11-6 nuk la asnjë dyshim. Firouzja mori çmimin e parë $ 10,000 ndërsa Tang fitoi $ 6,000. Të dy Nakamura dhe Naroditsky fituan $ 2,500.

Firouzja patjetër që kishte pjesën e tij të fatit të fituesit si GM Vladislav Artemiev e kishte atë në litarë në çerekfinale dhe duhej vetëm që të linte orën e ndeshjes të ecte për nëntë sekonda më shumë për të fituar ndeshjen e tyre. Në vend të kësaj, GM rus dha dorëheqjen, duke lejuar një lojë tjetër pas së cilës Firouzja përfundimisht fitoi.

Duke folur pas finales, Firouzka e quajti atë ndeshje çerekfinale “një mrekulli”, duke shtuar: “Unë duhet ta kisha humbur atë, 100 përqind. Unë kam fat, mendoj.”

Kampionati i Shahut në Bullet 2021 prezantohet nga Grupi Ndërkombëtar i Susquehanna, LLP (SIG). SIG është një firmë globale tregtare sasiore e themeluar me një mendim rritjeje dhe një qasje analitike ndaj vendimmarrjes. Si një nga firmat më të mëdha tregtare në botë, SIG përfiton në tregjet financiare duke siguruar likuiditet dhe duke siguruar çmime konkurruese për blerësit dhe shitësit. SIG bashkon mendjet më të ndritura, teknologjinë më të mirë dhe një bibliotekë të gjerë të të dhënave të industrisë për të hartuar dhe zbatuar strategji cilësore të tregtisë që i bëjnë udhëheqës në tregjet financiare. Përtej tregtisë, SIG është aktive në kapital privat global, kapital të strukturuar dhe ndërmjetësim institucional.


Shiko gjithashtu:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu