GM-të Alireza Firouzja, Hikaru Nakamura, Daniel Naroditsky, dhe Andrew Tang janë favoritët për të fituar Kampionati i Hapur me Plumba Chess.com te dielen. Në mesin e 12 kualifikuesve, këta katër masterë janë drejtpërdrejtë në çerekfinale.

Ju mund ta shikoni fazën e nokautit duke filluar nga e diela, 20 dhjetor, në 10 të mëngjesit në Paqësor / 19:00 në Evropën Qendrore në Chess.com/tv dhe Twitch.tv/chess.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i ditës së parë.

Nakamura dhe Naroditsky përfunduan në vendin e parë dhe të dytë në të parin e dy turneve kualifikuese zvicerane në 21 raunde të zhvilluara të Shtunën. Tang dhe Firouzja morën të parët dhe të dytët në kualifikuesin tjetër. Kualifikuesit e tjerë janë GM Jeffery Xiong, Vladimir Fedoseev, Vladislav Artemiev, Arjun Erigaisi, Jose Martinez dhe Brandon Jacobson si dhe IM Le Tuan Minh dhe Mykola Bortnyk.

Kualifikuesi zviceran 1 (Top 10)

Vendi Farë Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 3 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 19.5 251
2 4 GM @DanielNaroditsky Daniel Naroditsky 18 239.5
3 9 GM @jefferyx Jeffery Xiong 16 206
4 14 GM @ Bigfish1995 Vladimir Fedoseev 15.5 198
5 6 GM @Sibelephant Vladislav Artemiev 14.5 184.25
6 7 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Le Tuan Minh 14.5 175.25
7 8 GM @ ArjunErigaisi2003 Arjun Erigaisi 14.5 174.25
8 13 GM @ RaunakSadhwani2005 Raunak Sadhwani 14 165.5
9 2 GM @ penguesm1 Andrew Tang 14 155
10 30 FM @ KazakhFighter04 Kazybek Nogerbek 14 145.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Kualifikuesi Zviceran 2 (Top 10)

Vendi Farë Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 1 GM @ penguesm1 Andrew Tang 18.5 229
2 2 GM @ Firouzja2003 Alireza Firouzja 17.5 222.75
3 4 GM @ ArjunErigaisi2003 Arjun Erigaisi 17 206.5
4 12 GM @Jospem Jose Martinez 15.5 173
5 8 UNE JAM @ Mykola-Bortnyk Mykola Bortnyk 14 169.75
6 22 GM @BrandonJacobson Brandon Jacobson 14 169
7 10 UNE JAM @josephtaher Josif Taher 14 148.5
8 36 GM @dropstoneDP David Paravyan 14 146.25
9 18 GM @ platy3 Alan Pichot 13.5 159.75
10 6 GM @nihalsarin Nihal Sarin 13.5 157.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Çiftimet për fazën e nokautit të së dielës.

Një lojtar që papritur nuk u kualifikua është çuditësi indian GM Nihal Sarin. Ai sapo humbi kualifikimin në raundin e 21-të dhe të fundit të kualifikuesit të dytë në modë dramatike:

Një me fat këtu ishte 17-vjeçari GM Jacobson nga New Jersey i cili zuri vendin e gjashtë, falë fatkeqësisë së Nihal.

Kampionati i Hapur me Plumba Chess.com është një turne dy-ditor në 19-20 Dhjetor me fituesin që shënon një vend në Kampionatin e Shahut Bullet të vitit të ardhshëm. Me një fond çmimi $ 10,000 në linjë, kjo ngjarje përmban një kontroll kohe 1 | 0 në të gjitha lojërat dhe është e hapur për të gjithë lojtarët me titull.

Bullet Chess.com Çmime të hapuraSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu