Duket sikur seriali i njohur Netflix, The Queen’s Gambit, do të shndërrohet në një muzikal. Kompania e prodhimit Level Forward ka fituar të drejtat për të përshtatur romanin e Walter Tevis të vitit 1983 për skenën.

“Isshtë një privilegj për Level Forward të drejtojë detyrën e sjelljes së The Queen’s Gambit në skenë përmes artizanatit të dashur dhe të qëndrueshëm të teatrit muzikor,” thanë CEO i Level Forward Adrienne Becker dhe producentja Julia Dunetz në një deklaratë. “Historia është një thirrje sirene mes betejave tona bashkëkohore për barazi gjinore dhe racore, dhe ne po presim me padurim ta çojmë projektin përpara.”

Level Forward është një kompani prodhimi filmi, televizioni dhe teatri e përqendruar në projekte që zgjerojnë ndikimin dhe mundësinë e përsosmërisë krijuese dhe mbështet zërat e rinj. Wasshtë bashkë-themeluar në 2018 nga Abigail Disney, një mbesë e Walt Disney.

Kompania ende nuk ka njoftuar një ekip krijues ose ndonjë detaj tjetër të projektit. Prandaj, nuk është ende e sigurt nëse do të ketë një prodhim aktual.

Mbretëresha Gambit në Netflix ka qenë një hit masiv siç ishte shikuar nga 62 milion familje në muajin e saj të parë. Kohët e fundit fitoi dy Çmime Golden Globe si dhe dy Çmimet e Zgjedhjes së Kritikëve.

Nëse seriali shkon në skenë, nuk do të ishte muzikali i parë për shahun. Në vitet 1980, muzikali “Chess” ishte shumë i suksesshëm, me një histori të vendosur rreth një ngjarje shahu të epokës së Luftës së Ftohtë dhe me muzikë nga Benny Andersson dhe Björn Ulvaeus të ABBA. Pas shumë shfaqjeve në të gjithë botën, ajo premierë në Moskë vetëm disa muaj më parë, rreth kohës kur The Queen’s Gambit u shfaq në Netflix.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu