GM Giga Quparadze fitoi turneun e Martë me Titull të 26 Janarit. Grandmasteri gjeorgjian ishte i vetmi lojtar që shënoi 10/11 dhe përfundoi përpara madhështorëve amerikanë Hikaru Nakamura dhe Jeffery Xiong.

Turneu i së Martës me Titull të kësaj jave kishte gjithsej 747 pjesëmarrës. Ishte një zviceran me 11 raunde me një kontroll kohe 3 + 1.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i turneut.

Dy lojtarë filluan me një 6/6 perfekte: GMs Pragnanandhaa R. (@rpragchess) dhe Eric Hansen (@erichansen) Interesante, ata nuk luajtën me njëri-tjetrin në raundin e shtatë. Si eshte e mundur?

Epo, sipas rregullave të turneve zvicerane, lojtarët nuk mund të luajnë tre raunde radhazi me të njëjtën ngjyrë (me një përjashtim të caktuar për raundin përfundimtar). Siç ndodhi, të dy Hansen dhe Praggnanandhaa kishin luajtur me pjesët e bardha në raundet pesë dhe gjashtë.

Të dy humbën në raundin e shtatë dhe më pas u takuan në raundin e tetë:

Nakamura mundi Hansen në raundin e shtatë dhe gjithashtu fitoi dy ndeshjet e tij të ardhshme për të arritur në 8.5 / 9. Ishte Quparadaze ai që e ndaloi atë:

26 Jan Me Titull E Martë | Renditja Finale

Numrin Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 12 GM @GigaQuparadze Giga Quparadze 10 72.5
2 1 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 9.5 70.5
3 15 GM @jefferyx Jeffery Xiong 9.5 59.25
4 28 GM @Genghis_K Federico Perez Ponsa 9.5 59
5 6 GM @ Bigfish1995 Vladimir Fedoseev 9 64.5
6 2 GM @Sibelephant Vladislav Artemiev 9 61
7 46 UNE JAM @ kuban1991 Oleg Vastrukhin 9 58.25
8 54 UNE JAM @ChristopherYoo Christopher Woojin Yoo 9 55
8 66 GM @ sergiochess83 Sergej Grigoriants 9 55
10 77 UNE JAM @LiamVrolijk Liam Vrolijk 9 54.5
11 210 UNE JAM @Swarnapuri Dhulipala Bala Chandra Prasad 9 49.5
12 26 GM @EvgenyT Evgeni Tomashevsky 8.5 59.75
13 7 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 8.5 54.5
14 72 GM @ Aravindhchess1999 Aravindh Chithambaram 8.5 52.25
15 53 GM @eljanov Pavel Eljanov 8.5 52
16 35 GM @ Beca95 Aleksandar Indjic 8.5 50.25
17 27 GM @Zhigalko_Sergei Sergei Zhigalko 8.5 48.5
18 50 GM @tigra Boris Savchenko 8.5 48
19 49 GM @KuzubovYuriy Yuriy Kuzubov 8.5 46.75
19 98 GM @Zkid Steven Zierk 8.5 46.75

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Quparadze fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Nakamura 400 dollarë për të dytin, Xiong 150 dollarë për të tretin dhe Perez 100 dollarë për të katërtin. Çmimi prej 100 $ për lojtarin më të mirë femër i takoi WFM Ekaterina Miroshnik (@KaterinaMiroshnik), i cili shënoi 7.5 / 11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu