GM Anish Giri vazhdon të drejtojë Ftesën Magnus Carlsen. Përsëri duke shënuar një rezultat të shkëlqyeshëm 4/5, Hollandezi është ende gjysmë pike përpara GM Magnus Carlsen me një ditë më shumë për të shkuar në parapërgatitjet.

“Ju pëlqen të shihni që njerëzit po luftojnë si të çmendur”, tha Carlsen kur iu tregua se sa e ulët është deri më tani niveli i shortit të turneut (37.5 përqind). “Ka qenë kënaqësi të shikosh edhe lojërat e tjera. Ju me të vërtetë mund të ndjeni tensionin.”

Dita e tretë do të jetë e gjitha për lojtarët në mes të tabelës së klasifikimeve. Tetë lojtarët më të mirë do të kualifikohen në fazën e nokautit dhe gjysma tjetër e fushës do të bëhet duke luajtur.

Magnus Carlsen Ftesë | Raundi 10 i renditjes

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 Piket SB
1 Giri 2731 2965 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 8.0 / 10
2 Carlsen 2881 2905 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 1 7.5 / 10
3 Kështu që 2741 2837 0 ½ ½ 1 1 1 ½ 0 1 1 6.5 / 10 28.5
4 Nakamura 2829 2823 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 6.5 / 10 27
5 Firouzja 2703 2803 ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 6.0 / 10 27.5
6 Vachier-Lagrave 2860 2789 0 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 1 1 6.0 / 10 23.75
7 Dubov 2770 2727 ½ 0 ½ ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 5.0 / 10 23.75
8 Karjakin 2709 2732 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 1 ½ 5.0 / 10 21.25
9 Aronian 2778 2717 0 0 0 ½ 1 ½ 1 0 1 1 5.0 / 10 19.25
10 Radjabov 2758 2704 ½ ½ ½ ½ 0 0 1 ½ ½ ½ 4.5 / 10 24.25
11 Nepomniachtchi 2778 2707 0 1 ½ ½ 1 0 0 ½ 0 1 4.5 / 10 23.25
12 Grandelius 2632 2682 ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ 0 1 1 4.0 / 10 18.5
13 Mamedyarov 2761 2670 0 0 ½ 0 0 ½ 1 1 1 0 4.0 / 10 17.75
14 Van Foreest 2543 2578 0 0 0 0 ½ 1 0 0 1 ½ 3.0 / 10
15 Anton Guijarro 2674 2552 0 0 ½ 1 0 0 0 0 1 0 2.5 / 10
16 Pichot 2548 2502 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 2.0 / 10

Me një epërsi në gjysmë pikë, Giri filloi ditën e tij të dytë fuqishëm me fitore ndaj GM David Anton dhe GM Levon Aronian. Loja e tij me Anton pa një seri të bukur goditjesh, duke përfshirë një shkëmbim udhëzues të pjesëve të vogla, me të cilat ai rriti avantazhin e tij:

Giri ngadalësoi paksa me dy barazime dhe dukej se po shkonte në një të tretën kur GM Shakhriyar Mamedyarov u gabua në lojën e fundit për të përfunduar një ditë të tmerrshme për të në të cilën madhështori Azerbajxhanas humbi katër ndeshje.

“Sot ishte e pabesueshme, sa pikë arrita të mbledh”, tha Giri. “Ishte bukur. Gjithashtu, mendoj se loja ime është mjaft e mirë, si dje ashtu edhe sot. Kjo është shumë qetësuese.”

GM Wesley Pra, i cili kryeson renditjen e përgjithshme të Tour Chess Champions, kaloi një ditë të shkëlqyer të dytë. Ai u hodh nga vendi i 10-të në 3-të me dy barazime dhe tre fitore.

“Duket sikur thjesht po pres që kundërshtarët e mi të bëjnë gabime dhe të përpiqen t’i hedh mbi ta”, tha So, duke shtuar: “Unë me të vërtetë thjesht po përpiqem të shënoj plus një, duke u përpjekur të kualifikohem në tetë më të mirat, kjo është e imja qëllimi kryesor “.

Edhe pse So vetë e quajti 13 … f5 një gabim, nuk mund të mohohet që fitorja e tij ndaj Aronian ishte shumë e këndshme për syrin. Së shpejti do të kemi një analizë të plotë nga GM Dejan Bojkov:

Wesley Pra
Një lojë e bukur nga Wesley So. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Dita e dytë e Carlsen ishte gjithashtu më e mirë. Kampioni i botës shmangu një humbje këtë herë dhe ashtu si, ai barazoi dy herë dhe fitoi tre ndeshje.

“Në të vërtetë, unë disi u ndjeva sikur luaja më mirë dje,” tha Carlsen, duke theksuar se dy kundërshtarë të tij të Dielën i dhanë pak a shumë gjysmë pike. “Padyshim, rezultati është i shkëlqyeshëm dhe më vë në një pozicion të shkëlqyeshëm. Thjesht ndjehem sikur duhet të luaj pak më mirë në fazën e nokautit.”

Loja e tij me GM Ian Nepomniachtchi ishte nje thriller. Faza taktike ishte e egër dhe përfundoi me një lëvizje të madhe nga Carlsen, të cilën ai e gjeti vetëm në përpjekjen e dytë:

Intervistë me Magnus Carlsen
Carlsen: “Unë do të synoj shumë fort nesër për një numër një”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

GM Teimour Radjabov, fituesi i Masterit të Airthings, nuk po kalonte ditën e tij me tre barazime dhe dy humbje. Shembulli më i keq i kësaj ishte gabimi i tij me një lëvizje kundër GM Maxime Vachier-Lagrave ku sapo ra një copë:

Teimour Radjabov
Teimour Radjabov po luftonte ditën e dytë. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Një lojtar tjetër që mund ta ketë të vështirë të flejë është GM Jorden van Foreest, fituesi i Wijk aan Zee i cili po bën debutimin e tij në turne. Ai ishte gati për të rrahur Aronianin kur ai u bashkua me mbretin e tij:

Jorden van Foreest
Një humbje e vështirë për Jorden van Foreest. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Dita 2

Magnus Carlsen Ftesa e Turneut të Shahut të Kampionëve zhvillohet nga 13-21 Mars në shah24. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) thyerje të barazisë vetëm nëse një ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 220,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raporti i mëparshëm:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu