UNE JAM Roberto Junio ​​Brito Molina është lojtari i parë për të arritur 2021 Unë nuk jam një kampionat i shahut me shpejtësi GM përfundimtar Molina mundi UNE JAM Lars Oskar Hauge të mërkurën me rezultatin 14.5-7.5.

Ndeshja tjetër gjysmëfinale e IMSCC do të jetë midis IM Greg Shahade dhe une jam Levy RozmanE hënë, 8 mars në 1 pasdite me kohën e Paqësorit / 22:00 me kohën e Evropës Qendrore. Akordohuni drejtpërdrejt në Chess.com/tv dhe Twitch.tv/chess.

Rezultati përfundimtar në ndeshjen Molina-Hauge nuk pasqyron sa afër ishte ndeshja, pasi Molina ishte vetëm një lojë para se të hynte në pjesën më të madhe të ndeshjes. Ishte në segmentin një minutësh që Molina vazhdoi me një zbavitje 6.5-0.5 për të marrë ndeshjen.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i ndeshjes Molina-Hauge.

Rezultati ishte akoma i barabartë pas tetë ndeshjeve në pjesën pesë minutëshe, falë një rikthimi të fortë nga Hauge i cili fillimisht ishte me dy pikë më pak. Molina menjëherë kaloi në avantazh në një ndeshje të parë të tensionuar.

IM IM 35-vjeçar Brazilian nga Belo Horizonte, një qytet rreth 400 km (248.5 mi) në veri të Rio de Janeiro, tregoi lehtësimin e tij në kamera pasi i kishte mbijetuar lëvizjes me pamje të rrezikshme 22 … Qg5.

Molina gjithashtu fitoi ndeshjen katër si Zezak, por duke fituar ndeshjet gjashtë dhe shtatë Hauge barazuan përsëri rezultatin. Këtu është e para nga ato dy fitore për 22-vjeçarin Norvegjez IM.

Edhe pse Molina ishte mbrojtur me kujdes kundër kërcënimit për g2 në ndeshjen e parë, Hauge humbi plotësisht motivin në një nga lojërat tre minutëshe. Ishte Molina ai që doli në krye në atë segment dhe kështu ai shkoi në fazën e plumbave me një epërsi 8-7.

Siç u tha, ishte vetëm në pjesën e plumbave ku Molina bëri me të vërtetë ndryshimin pasi ai shënoi 6.5-0.5 në atë pjesë.

Këtu është loja 20, një tjetër nga shumë lojërat në këtë ndeshje me një peng të izoluar të mbretëreshës për të Zezën:

Hauge tha se në dy ndeshjet e fundit prej 3 | 1 ai luajti “shumë dobët” që ndoshta parashikoi se çfarë do të ndodhte më pas: “Kur hyra në plumb, e dija që nuk kisha një shans”.

Molina tani do të përballet me Rozman ose Shahade dhe tha se ai nuk ka një kundërshtar të preferuar për finalen: “Unë mendoj se të dy lojtarët janë të shkëlqyeshëm. Unë thjesht do të shikoj ndeshjet e tyre dhe ndoshta do të filloj një përgatitje.

Të gjitha Lojërat


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu