UNE JAM Levy Rozman mundi IM Greg Shahade në ndeshjen e tyre gjysmëfinale për 2021 Unë nuk jam një kampionat i shahut me shpejtësi GM me rezultat 13.5-10.5. Shahade kryesoi gjatë gjithë ndeshjes dhe dukej se ishte në kontroll të fortë – pasi fitoi ndeshjen e parë me plumb, Shahade u rrit me rezultatin 9.5-5.5. Atëherë Rozman hyri në një ingranazh të ri dhe fitoi tetë ndeshje radhazi për të marrë ndeshjen.

Rozman kalon në finalet e IMSCC ku do të përballet me IM Roberto Molina.

IMSCC 2021
Kllapa IMSCC 2021.

Segmenti pesë minutësh

Në ndeshjen e parë, Greg u bë karrem për të fituar në vend që të vazhdonte vazhdimisht për një barazim, duke menduar se mund të shënonte Levy i cili kishte vetëm tre sekonda në orën e tij. Por Rozman nxori mat dhe nxori gjakun e parë në këtë ndeshje.

Kjo do të ishte një temë në seksionet pesë minutëshe dhe tre minutëshe, me Rozman vazhdimisht të ulur në orë, ndonjëherë edhe dy minuta. Sidoqoftë, në shumë prej ndeshjeve Levy ishte në gjendje të qëndronte i qetë me nën dhjetë sekonda në orë, duke luajtur lëvizje të sakta pavarësisht presionit të madh të kohës.

Në ndeshjen e fundit pesë minutëshe, menaxhimi më i mirë i kohës së Greg i dha atij fitoren pasi Levy nuk mund të shndërronte në një lojë fundore fituese. Shahade hyri në seksionin tre minutësh me një epërsi prej një loje.

Segmenti tre minutësh

Levy edhe një herë fitoi fitoren e parë në këtë pjesë. Dhe megjithëse ai vazhdoi të kishte më shumë probleme me kohën se Shahade, ai ishte në një farë mënyre në gjendje të gjente lëvizje të mahnitshme me shumë pak kohë në orë.

Nga ana tjetër, Greg qëndroi i qëndrueshëm dhe i qëndrueshëm gjatë ndeshjeve. Ai mbante një kohë të arsyeshme në orë gjatë gjithë kohës, dhe përfitoi nga shumë gabime që Levy bëri në mënyrë të pashmangshme duke u përpjekur të luante me një shifra në orën e tij.

Segmenti një minutësh

Greg ndërtoi një plumb të madh me tre lojëra në pjesën e plumbave – një lajm i shkëlqyeshëm për të duke pasur parasysh se Levy ishte shpallur si favoriti në pjesën e plumbave.

Por Levy i tronditi gjërat që nga ajo kohë, duke luajtur një larmi hapjesh dhe duke shënuar tetë fitore të mrekullueshme radhazi për të kaluar në avantazh për herë të parë që nga fillimi i ndeshjes. Ai fitoi të gjitha, përveç ndeshjeve të para dhe të fundit të seksionit 1 + 1, në një nga rikthimet më të mëdha të turneut.

Rozman tani do të përballet me Molina në finale, e cila sigurisht do të jetë një ndeshje emocionuese.

Të gjitha Lojërat


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu