GM-të Levon Aronian dhe Teimour Radjabov fituan ndeshjet e tyre në ditën e parë të gjysmëfinaleve të Airthings Masters. Të dy fituan dy ndeshje dhe barazuan dy, kundër GM Maxime Vachier-Lagrave dhe Daniil Dubov, përkatësisht.

Rezultatet e Masterit të Airthings

Dubov vs Radjabov 1-3

Pas dy barazimeve, Radjabov fitoi lojën e tij të dytë të bardhë nga një Gambit i Mbretëreshës së Shkëmbimit që pa një sulm klasik të pakicës në një strukturë të Carlsbad. Ai mbajti presionin mbi p-c të Zi dhe përfundimisht e fitoi atë.

Me më pak se gjysmë minutë në orë, Radjabov filloi të luante në mënyrë të pasaktë dhe humbi pengun e tij shtesë, për ta fituar përsëri pas një gabimi nga Dubov, i cili ishte gjithashtu i ulët në kohë:

Duke pasur për të fituar ndeshjen e fundit, Dubov provoi një sakrificë të jashtëzakonshme që mund të ishte bazuar në një llogaritje të gabuar. Radjabov nuk e kapi copën por mbrojtja e tij ishte adekuate pasi gëzonte avantazhin kur mjaftonte barazimi.

Ndërsa Dubov përpiqej me dëshpërim të vazhdonte ndeshjen, kundërshtari i tij i mbajti nervat – Radjabov luajti 31 … e3 me tre sekonda në orën e tij dhe 36 … Bg5 me vetëm një sekondë të mbetur.

36 … Bh6-g5 ishte një veprim i mahnitshëm nga Radjabov i luajtur me një sekondë të mbetur në orë.

Lindjet e Daniil Dubov
Dubov ka nevojë për të fituar ndeshjen e së Premtes dhe thyerjen e barazisë për të arritur në finale. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Aronian vs Vachier-Lagrave

Vachier-Lagrave është një nga GM-të e paktë që vazhdon të luftojë me Berlinin në lojën famëkeqe famëkeqe. I shërbeu mirë në çerekfinale ndaj GM Hikaru Nakamura por kundër Aronian ai humbi në ndeshjen një për shkak të një gabimi të hershëm.

MVL duhej të luante për një fitore në ndeshjen e fundit, gjë që tregoi qartë p.sh zgjedhja e tij e hapjes. Ai po përplasej, por papritmas Aronian gaboi një kalorës dhe ishte me fat që nuk humbi atje.

“Unë i thashë vetes: mirë, kjo duhej të vinte në një moment”, tha Aronian. “Nuk u habita shumë, jam mësuar të gaboj gjëra. Për fat të mirë, kam një lojë, është shumë e çuditshme. Ndoshta është një gabim praktik”.

“Shfaqja ishte në rregull, shpejtësia nuk ishte,” tha Aronian. “Unë mendoj se po kisha disa probleme në hapje, kështu që ndryshe nga rasti me Hikaru, kundër Maksimes po luftoja pak.”

GM armene ka treguar shah të mirë deri më tani, dhe komentoi: “Unë jam i befasuar vetë. Unë jam duke u përpjekur për të marrë atë të lehtë dhe kjo duket të punojë. Para se unë të vërtetë të marrë të stresuar jashtë, të jenë më të shqetësuar, por tani Unë jam më i relaksuar. Për momentin, po funksionon “.

Lindjet e Aronianit të Aronit
Levon Aronian është “më i relaksuar”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Dita e dytë e gjysmëfinaleve fillon ditën e Vitit të Ri në 6:00 të mëngjesit të Paqësorit / 15:00 të Evropës Qendrore. Finalja do të luhet në 2-3 janar.

Të gjitha Lojërat Dita 6

Masters i Airthings Tour Chess Champions zhvillohet nga 26 Dhjetor-3 Janar. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 12 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) thyerje të barazisë vetëm nëse ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 200,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu