Seriali Netflix Gambit i Mbretëreshës ka fituar Globin e Artë për miniseriet më të mira ose filmin televiziv. Anya Taylor-Joy, e cila luajti personazhin kryesor Beth Harmon, fitoi Globin e Artë për aktoren më të mirë në një miniserial apo film televiziv.

Më 23 nëntor 2020, një muaj pas lëshimit të The Queen’s Gambit, Netflix njoftoi se seriali ishte shikuar nga 62 milion familje si miniseritë më të shikuara të shkruara. Me një shikueshmëri kaq të habitshme të audiencës, seriali tani ka fituar çmimet e tij të para të mëdha me një Glob të Artë në seri në përgjithësi dhe një për Taylor-Joy.

Çmimi i përgjithshëm u fitua në kategorinë Seritë më të Mira Televizive të Kufizuara, Seritë Antologjike, ose Filmi Motion Made for Television. Të nominuarit e tjerë ishin Njerëzit normalë, Sëpata e vogël, Zhbënja, dhe Joortodoks. Një tjetër favorit i tifozëve, Kurora, fitoi në një kategori tjetër: ajo e serialit më të mirë televiziv (drama).

Taylor-Joy fitoi Performancën më të Mirë nga Aktorja në një Seri të Kufizuar, Seri Antologjie ose një Filmi Motion për Televizion. Ajo garoi me Cate Blanchett (Zonja Amerika), Daisy Edgar-Jones (Njerëzit normalë), Shira Haas (Joortodoks), dhe Nicole Kidman (Zhbënja)

Paraqitur nga Shoqata e Shtypit të Hollivudit të Shtypit që nga viti 1943, Golden Globes janë ndër çmimet më prestigjioze për të fituar në industrinë e argëtimit. Ato konsiderohen të dytat për nga rëndësia si për Academy Awards (për film) ashtu edhe për Emmy Awards (për televizion).


Shiko gjithashtu:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu