Një intervistë magjepsëse me GM Bobby Fischer pak pasi ai u bë kampion bote në 1972 është postuar së fundmi në YouTube. Përveç ndarjes së mendimeve të tij për ndeshjen, Fischer tregon aftësi të jashtëzakonshme në zgjidhjen e 15 Puzzle.

Intervista 18.5 minutëshe është paraqitja televizive e Fischer me Johnny Carson më 8 nëntor 1972, rreth dy muaj pasi Fischer kishte mundur GM Boris Spassky në Reykjavik, Islandë. Carson ishte një amerikan Drejtues televiziv, humorist, shkrimtar dhe producent, por është më i famshëm për “The Tonight Show”, i cili u zhvillua midis 1962 dhe 1992.

Shikoni intervistën e plotë më lart.

Disa intervista të tjera me Fischer ishin tashmë në YouTube, si p.sh. pamja e tij në “60 Minuta” të CBS në prill 1972 ose kur ishte mysafir në “The Dick Cavett Show” të ABC pasi ai kishte mundur GM Tigran Petrosian në 1971, përveç klipeve të tjerë nga kanalet jozyrtare (nga ato, mos harroni Skica e Fischer në “The Bob Hope Show” të NBC-së ose një program tjetër me Dick Cavett).

Postuar së fundmi intervistë me Carson shquhet për mendimet e Fischer pasi kishte fituar titullin e botës, veçanërisht duke marrë parasysh që, fatkeqësisht, ai kurrë nuk do ta mbronte atë dhe në fakt, nuk do të luante kurrë një lojë tjetër zyrtare deri në 1992.

“Ky është problemi i madh, si e vë në krye,” thotë Fischer, i cili menjëherë tregon se sa i mirë ishte në televizion ndërsa shton me një buzëqeshje: “Por unë kuptoj nëse mund ta mbaj titullin për rreth 30 vjet, diçka e tillë …. “

Ai e pranon që kishte një humbje pas përfundimit të ndeshjes: “Unë u zgjova të nesërmen pasi gjëja kishte mbaruar dhe thjesht ndihesha ndryshe – sikur diçka të ishte marrë nga unë”.

Thjesht u ndjeva ndryshe – sikur diçka të ishte marrë nga unë.

I pyetur se si u mor me disa nga gabimet që kishte bërë gjatë ndeshjeve të ndeshjes, Fischer përsëri e bëri audiencën të qeshë me përgjigjen e tij të theksuar: “Kam humbur vetëm dy ndeshje të vërteta, kështu që nuk kam bërë shumë lëvizje për të cilat jam penduar. ! “

Në fillim të ndeshjes, Fischer kërkoi me famë që kamerat televizive, të cilat ishin shumë të larta për të, të hiqeshin. Ai shpjegoi: “Unë dua që gjithçka të jetë në rregull. Unë nuk u përpoqa të psikikoja Spassky. Nuk ka nevojë. Unë jam lojtari më i mirë, ai e dinte atë, të gjithë e dinin atë. Kam dëgjuar që ai më vlerëson mua, sepse unë marr kushtet më të mira. Meqenëse unë luftoj për të gjitha gjërat, ai thjesht duhet të rri duarkryq, dhe ai e di se ndriçimi më i mirë, seti më i mirë i shahut dhe gjithçka më e mirë do të jenë atje “.

Fischer përsëri shtoi një shënim më të lehtë: “Ai gjithashtu thotë se ai i detyrohet apartamentit të tij në Moskë për mua për shkak të gjithë publicitetit. Ata duhej t’i jepnin atij një apartament më të mirë sepse ai është një yll ndërkombëtar”.

Bobby Fischer Johnny Carson
Fischer në “The Tonight Show” të Johnny Carson. Imazhi: YouTube / Johnny Carson.

Ndërsa shpjegon ciklin ekzistues të kampionatit botëror, që do të thotë se ndeshja e tij e ardhshme nuk do të luhet për tre vjet të tjera, Carson pyet Fischer se çfarë planifikon të bëjë. “Më pëlqen të luaj”, përgjigjet kampioni i ri botëror. “Çfarë do të bëj për tre vjet? Nuk mund të bëj talk show vetëm për tre vjet!”

Çfarë do të bëj për tre vjet? Nuk mund të bëj talk show vetëm për tre vjet!

Disa nga madhështorët kryesorë të ditëve moderne janë të njohur për bufët e natës që priren të shkojnë në shtrat vonë dhe të zgjohen rreth orës së drekës. Shembuj janë GM gjysmë të pensionuar Vladimir Kramnik dhe gjithashtu Kampion Bote Magnus Carlsen, i cili ndonjëherë arrin vonë për një lojë pasi është zgjuar jo shumë para se të planifikohet të fillojë.

Fischer ishte i tillë gjithashtu dhe ndoshta në një masë edhe më të madhe. Duke reaguar ndaj nocionit se ai arriti deri në 12-15 minuta me vonesë për disa nga lojërat e tij me Spassky, ai thotë: “Unë nuk e bëra atë me qëllim. Unë shkoj të fle shumë vonë, unë shkoj në shtrat në pesë, gjashtë në mëngjes, kështu që unë zakonisht ngrihesha rreth gjysmë ore para kohës së lojës. Kështu që unë do të vija pak vonë ndonjëherë. “

Shkoj në shtrat në pesë, gjashtë në mëngjes, kështu që zakonisht ngrihesha rreth gjysmë ore para kohës së lojës.

Gjysma e dytë e intervistës i kushtohet 15 Puzzle, enigmës së mirënjohur të pllakave rrëshqitëse me katrorë të numëruar në mënyrë të rastësishme me një pllakë që mungon. Pllakat vendosen në rregull duke bërë lëvizje rrëshqitëse që përdorin hapësirën boshe. Siç rezulton, Fischer ishte një ekspert edhe me të.

“Kështu u interesova për shahun – sepse po luaja të gjitha lojërat e tjera dhe ato ishin thjesht shumë të lehta”, thotë ai, përpara se të zgjidhte një Puzzle 15 në vetëm 23 sekonda që ishte përzier nga Carson për të. “Ata nuk e kanë përzier shumë mirë”, ngacmon Fischer.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu