Java e Puzzle Chess.com do të fillojë më 4 janar dhe 23,000 dollarë do të shpërndahet deri në fund të saj më 8 janar. Sidoqoftë, çdo ditë do të jetë ngjarja e vet dhe shikuesit do të jenë në gjendje të shohin transmetues të dashur si IM Eric “Oh jo mbretëresha ime!” Rosen dhe GM Daniel Naroditsky vë në provë aftësitë e tyre taktike.

Gjithashtu, IM Danny Rensch dhe GM Maurice Ashley do të organizojë ngjarjen dhe do të ofrojë komente gjatë gjithë kohës.

Puzzle Rush mori botën e shahut nga stuhia, duke fituar popullaritet të madh midis super-GM dhe fillestar njësoj. Loja është aq e ngulitur në kulturën e shahut tani sa që shprehja “Puzzle Rush moment” përdoret zakonisht për të përshkruar sekuencat taktike në lojëra.

Dhuratë një anëtarësim!

Bashkohuni në argëtim dhe provoni aftësitë tuaja taktike në Championship Battle Battle në ditën e fundit të kësaj ngjarjeje; të gjithë anëtarët e Chess.com do të jenë të mirëpritur të garojnë për $ 8,000 në dispozicion atë ditë. Thënia thotë “Shahu është taktikë 99 përqind” dhe ka një meritë për të; kështu Java e Puzzle është një mundësi e shkëlqyer për të gjithë për të ndjekur qëllimet e tyre për të përmirësuar në shah.

Më poshtë janë lidhjet e shpejta për detajet e ngjarjes:

Formati:

format puzzle-java-2021
Formati i Javës së Puzzle 2021

Dita 1 (4 Janar): Transmetuesit e ftuar do të luajnë lojëra 5 minutëshe Puzzle Rush dhe interpretuesit më të lartë në çdo orë do të jenë të ligjshëm për çmime.

Dita 2 (5 Janar): Transmetuesit e ftuar do të garojnë në çifte dhe do të luajnë Mode mbijetese Puzzle Rush, me shpërblime që shpërndahen në mënyrë të përsëritur.

Dita 3 (6 Janar): 16 transmetues të ftuar do të luajnë Puzzle Beteja në një kllapë me një eliminim të vetëm, ku secila ndeshje do të përbëhet nga tre raunde. Fituesit të secilës raund do t’i jepen pikë të barabarta me diferencën e rezultatit që ata fituan, me 10 që janë vlerësimi i pikëve për secilin raund. Lojtari me më shumë pikë pas tre raundeve do të fitojë ndeshjen.

Dita 4 (7 Janar): Ngjashëm me Ditën 1, transmetuesit e ftuar do të luajnë tre orë Puzzle Rush, me çmime që janë në dispozicion çdo orë. Sidoqoftë, në këtë ditë lojtarët do të garojnë në lojëra Puzzle Rush 3 minutëshe.

Dita 5 (8 Janar): Kjo ditë do të paraqesë Kampionatin Puzzle Battle, ku të gjithë anëtarët e Chess.com do të kenë të drejtë të luajnë dhe të garojnë për çmimin $ 8,000! Luaj do të fillojë me kllapa me një-eliminim me tetë lojtarë dhe formati i Ditës 3 do të ndiqet. Sidoqoftë, në çerekfinale dhe gjysmëfinale, numri i raundeve të Puzzle Battle do të rritet në pesë për çdo ndeshje; në finale, të dy garuesit do të luajnë 10 raunde të Puzzle Battle.

Programi:

Ngjarjet do të fillojnë në 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit, ose 19:00 me kohën e Evropës Qendrore, në 4-8 janar.

orar-mister-jave-2021
Programi i Javës së Puzzle 2021

Çmimet:

Dita 1, 2 dhe 4 do të ketë secili një fond çmimesh prej $ 4,000 dhe 3,000 $ do të vlerësohen për Ditën 3. Për këto ditë do të ketë një mori çmimesh gjatë gjithë ditës. Në Ditën 5, ditën e fundit, 8,000 dollarë do të shkojnë për fituesin e Kampionatit Battle Battle.

jave-puzzle-2021-cmime
Java e Puzzle 2021 Çmime

Transmetimi:

Ndiqni ngjarjen drejtpërdrejt në Chess.com/tv, duke filluar nga ora 10 e mëngjesit në kohë Paqësor më 4-8 Janar, me komentet nga IM Danny Rensch dhe GM Maurice Ashley.

Java e Puzzle 2021 pretSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu