GM Gawain Jones fitoi Kampionatin Evropian Online të Blitz, të mbajtur në internet gjatë fundjavës. Masteri anglez mundi GM legjendar Aleksei Shirov në finale.

Kampionati u zhvillua në Tornelo më 18-20 Dhjetor. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Shahut dhe Federata Silesiane e Shahut, ai kishte një fond total çmimesh prej 12,000 euro (14,672 dollarë).

Gjithsej 3Morën pjesë 53 lojtarë nga 40 federata evropiane, përfshirë 134 master dhe 100 master ndërkombëtarë.

Të premten, një ndeshje kualifikuese zvicerane në 11 raunde u luajt në një kontroll 3 me 2 kohë. 16 lojtarët më të mirë kaluan në një fazë playoff. Përveç Jones dhe Shirov, ata ishin GM Radoslaw Wojtaszek, Robert Hovhannisyan, Levan Pantsulaia, Vladimir Onischuk, Aleksandar Indjic, Davidi Navara, Mikhail Demidov, Bogdan-Daniel Deac, Eltaj Safarli Eltaj, Matthias Bluebaum, Mustafa Yilmaz Mustafa, Manuel Petrosyan, Georg Meier dhe IM Deniz Ozen.

Faza e nokautit përbëhej nga ndeshje me katër ndeshje prej 3 | 2 ndeshjeve të ndjekura nga një armagedon. Të dy gjysmëfinalet, Bluebaum-Shirov dhe Jones-Navara, me të vërtetë panë një lojë të armagedonit, e cila u luajt në pesë ndaj katër minutave pa rritje dhe Black kishte shanse barazimi.

Jones fitoi ndeshjen e tij si i Zezë ndërsa kundërshtoi një lëvizje pengu nga kundërshtari i tij që dukej sikur bllokonte kalorësin e tij por nuk e bëri:

Finalja filloi me një barazim, pas së cilës Jones mundi Shirov dy herë radhazi.

Të dy lojërat ia vlen të shikohen. Në të parën, anglezi luajti një lojë të shkëlqyeshme strategjike (përfshirë një flijim shkëmbimi pozicional), por pothuajse e prishi atë në fund.

Sakrifica e hershme e Jones në lojë tre ishte një mënyrë e mirë për të fituar çmimin e parë prej 2,500 euro (3,057 dollarë). Siç zbuloi në Twitter, Shirov (i cili fitoi 2,000 euro ose 2,445 dollarë) ra për një kurth të njohur hapjeje.

Lojtarët më të mira femra të gjitha fituan 200 euro: GM Antoaneta Stefanova, WGM Anna Sargsyan dhe GM Monika Socko.

Të gjitha ndeshjet e finaleve

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu