2 milion dollarë Kampionati Botëror i Shahut FIDE midis GM Magnus Carlsen dhe fituesi i Turneu i Kandidatëve të FIDE do të mbahet nga 24 Nëntor-16 Dhjetor 2021 së bashku me Dubai World Expo. Chess.com do të jetë një partner zyrtar i transmetimit. Datat e reja për ndeshjen u njoftuan sot nga FIDE.

Kampionati botëror do të luhet në mbi 14 lojëra klasike për një fond çmimi $ 2 milion, me 60 përqind të fituesit dhe 40 përqind të nënkampionit. Fillimisht ishte planifikuar të fillonte më 20 dhjetor 2020, por mori shtyhet për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Vendndodhja nuk ka ndryshuar. Ndeshja do të zhvillohet ende në Qendrën e Ekspozitave më të fundit të Dubai, e vendosur vetëm 300 metra nga zemra e sitit të klasit botëror Expo 2020. Ekspozita Botërore gjithashtu u shty për shkak të pandemisë dhe tani do të zhvillohet nga 1 tetori 2021, deri më 31 mars 2022.

Konfirmimi i vendndodhjes, datave të reja dhe fondit të çmimeve vjen dy muaj pasi Chess.com u bë kompania e parë fitoj të drejtat për të transmetuar ndeshjen. Kjo marrëveshje novatore midis FIDE dhe Chess.com, transmetuesi kryesor i shahut, do ta sjellë kampionatin botëror të shahut për një audiencë më të gjerë se kurrë më parë.

Chess.com do të transmetojë mbulimin e tij zyrtar nëpër platforma të shumta në gjuhët më të njohura të botës, duke shfaqur komente nga disa prej emrave më të mëdhenj në shah dhe argëtim.

Kundërshtari për Carlsen në ndeshje do të jetë fituesi i Turneut të Kandidatëve FIDE 2020, nga i cili u shty edhe pjesa e dytë dhe që aktualisht është planifikuar të zhvillohet në Yekaterinburg, Rusi, në gjysmën e dytë të Prillit, 2021. Shah com gjithashtu fitoi të drejtat e transmetimit për këtë ngjarje.

Turneu i Kandidatëve të FIDE-së 2020-2021
Salla e lojës në Yekaterinburg gjatë gjysmës së parë të Turneut të Kandidatëve të FIDE në Mars 2020. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Kampionati botëror do të përfshijë gjithashtu një seri ngjarjesh anësore në Dubai, duke përfshirë ndeshjet e ekspozitave dhe paraqitjet nga ish-kampionët dhe tifozët e famshëm. Duke komentuar njoftimin e sotëm, Mohamed Al Ansaari, Zëvendës President i Komunikimeve në Expo 2020, tha:

“Expo 2020 Dubai do të jetë një festë globale e më të mirëve të njerëzimit, e mbajtur në një nga kombet më mikpritëse dhe ambicioze të botës – çfarë vendi më i mirë për të organizuar një përballje drithëruese midis mendjeve më të ndritura në shah?

“Ashtu si shahu bashkon njerëz të të gjitha moshave dhe prejardhjeve nga e gjithë bota dhe inkurajon të menduarit strategjik dhe zgjidhjen e problemeve, Expo 2020 do të sjellë gjithashtu botën së bashku për të ndërtuar ura dhe për të frymëzuar zgjidhje për disa nga sfidat e përbashkëta më urgjente të kohës sonë. Kampionati Botëror i Shahut FIDE do të jetë një moment interesant i kalendarit të ngjarjeve të Expo, i shijuar nga miliona vizitorë fizikë dhe virtualë në të gjithë botën “.

Presidenti i FIDE-së Arkady Dvorkovich tha: “Ndeshja e Kampionatit Botëror është një ngjarje e jashtëzakonshme dhe ne jemi krenarë që bashkohemi me Expo për të krijuar një përvojë të marrjes së frymës jo vetëm për tifozët e shahut hardcore por edhe për audiencën më të gjerë. Që nga e para turneu ndërkombëtar, i mbajtur në Londër në 1851 si pjesë e Ekspozitës së Madhe, shahu është i lidhur fort me ngjarjet që mishërojnë përparimin e mendjes njerëzore dhe përpiqen për përsosmëri.

“Ndeshja e këtij viti do të jetë e jashtëzakonshme në shumë mënyra dhe unë besoj se do të jetë një ngjarje për t’u kujtuar për vitet që vijnë. Shahu, një lojë me qindra vjet histori por ende enigmatike, do të shfaqë bukurinë e saj në kjo garë e dy mendjeve më të mira të shahut, dhe falë bashkëpunimit midis Expo dhe FIDE do të shohim të gjithë botën e shahut duke ndjekur këtë betejë. “


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu