Zgjedhja nga tetë pjesëmarrësit në Turneu i Kandidatëve të FIDE, GM Sergej Karjakin me emrin GM Ian Nepomniachtchi si kundërshtari më i vështirë për GM Magnus Carlsen në kampionatin botëror. Karjakin e tha këtë gjatë një konference shtypi sot në Moskë.

Organizuar nga gazeta qeveritare Ruse Rossiyskaya Gazeta, konference per shtyp u mbajt të martën në mëngjes në zyrën e gazetës në Moskë. Gazetarët ishin në gjendje të bënin pyetje përmes një thirrjeje Zoom.

Përveç Karjakin, të pranishëm në konferencën për shtyp ishin Arkady Dvorkovich (President i Federatës Ndërkombëtare të Shahut), GM Anatoli Karpov (Kampion i 12-të botëror, deputet i Dumës Shtetërore dhe kryetar i Bordit të Besuar të Federatës së Shahut të Rajonit Sverdlovsk),
Albert Stepanyan (Drejtor i Turneut të Kandidatëve dhe Drejtor Ekzekutiv i Federatës së Shahut të Sverdlovsk) dhe Nikolai Dolgopolov (Zëvendës Kryeredaktor i Rossiyskaya Gazeta, President i Federatës së Gazetarëve Sportivë të Rusisë dhe Nënkryetar i Sportit Ndërkombëtar të Shtypit Shoqata).

Konferencën për shtyp mund ta shikoni më poshtë; pothuajse të gjitha pyetjet dhe përgjigjet ishin në rusisht, por u përkthyen në anglisht:

Chess.com e pyeti Karjakin se kush do të ishte kundërshtari më i vështirë për Carlsen. Grandmasteri rus, i cili luajti Carlsen në 2016 në New York, u përgjigj:

“Ashtë një pyetje shumë e vështirë. Të gjithë lojtarët janë shumë të fortë. Unë e di nga përvoja ime personale që duke fituar turneun po merrni një forcë shtesë, po merrni fitore, po merrni më shumë shanse për të luajtur më të mirën tuaj kundër Magnus kështu që kushdo që fiton turneun mund të shtojë forcë shtesë ndaj ndeshjes. Unë personalisht mendoj se Ian Nepomniachtchi është një pretendent mjaft i fortë këtu dhe ai gjithashtu tregoi se ai mund të konkurrojë me Magnus në turneun e fundit në internet. Sigurisht, ishin lojëra të shpejta por ende tregoi se ai mund të luftojë. Por unë gjithashtu mendoj se përgjithësisht, Magnus është favoriti ndaj ndonjë prej pjesëmarrësve. “

Më herët, Karjakin kishte deklaruar se nervat do të luajnë një rol të rëndësishëm:

“Lojtarët nuk kanë nevojë të mendojnë për sa raunde kanë mbetur. Ata thjesht duhet të përpiqen t’i mbajnë ndeshjet një nga një dhe vetëm të përqendrohen në përgatitjen e tyre për çdo ndeshje. Sigurisht, stresi do të jetë një faktor sepse nuk është kaq shumë raunde. Në fund, lojtari me kontrollin më të mirë nervor do të jetë fituesi “.

Turneu i Kandidatëve rinis të Hënën, 19 Prill 2021, në të njëjtin vend me vitin e kaluar: Hotel Hyatt Regency në Yekaterinburg, Rusi.

Si te shikosh?
Lojërat e Turneut të Kandidatëve mund të shikohen ketu si pjesë e re tonë faqja e ngjarjeve. Chess.com do të sigurojë një transmetim ditor në Chess.com/TV duke filluar nga ora 16:00 me kohën e Yekaterinburgut, e cila është 4 e mëngjesit në Paqësor, 7 e mëngjesit Lindore dhe 13:00 e CEST.

Nuk do të ketë një ceremoni tjetër të madhe të hapjes si vitin e kaluar (e cila u hidhërua për shkak të numrit të madh të njerëzve të ulur së bashku në një sallë të madhe koncerti ndërsa pandemia kishte arritur tashmë në Rusi) por vetëm një takim i vogël teknik në vend të kësaj.

Masat e marra kundër koronavirusit janë paksa të ndryshme nga viti i kaluar kur lojtarët u testuan disa herë gjatë turneut. Tani, ata vetëm duhet të tregojnë një rezultat negativ nga një test PCR i marrë të paktën 72 orë para raundit të parë. Do të ketë kontrolle të temperaturës para fillimit të raundit por thej nuk do të testohen më tej nëse nuk janë duke treguar simptoma. Ata gjithashtu nuk kanë nevojë të mbajnë maska ​​për fytyrën gjatë lojës.

Nëse një lojtar testohet pozitivisht gjatë turneut, plani i përgjithshëm është që të vazhdojë pa atë lojtar. Karjakin vuri në dukje se kjo ishte gjithashtu rasti gjatë Kampionatit Rus në nëntor 2020. Kur GM Mikhail Antipov testuar pozitivisht për COVID-19, lojtarët u pyetën nëse donin të vazhdonin dhe ata dëshironin.

Vitin e kaluar, vetëm anëtarët e ekuipazhit dhe media u lejuan brenda sallës së lojërave. Këtë herë, audienca “disa” do të lejohet edhe pse numrat nuk u dhanë. Spektatorët duhet të kenë parasysh distancimin shoqëror dhe duhet të jenë në gjendje të tregojnë një rezultat negativ të provës ose provë të vaksinimit.

2021 Konferenca për shtyp e kandidatëve për shah
Në konferencën për shtyp ishin, nga e majta në të djathtë: Nikolai Dolgopolov, Arkady Dvorkovich, Anatoly Karpov, Albert Stepanyan dhe Sergey Karjakin. Foto: Sergey Kuksin / Rossiyskaya Gazeta.

Turneu ishte ndërprerë në gjysmë të rrugës në 25 Mars, 2020, pas një njoftimi qeveritar se trafiku ajror i Rusisë do të ndalet për shkak të pandemisë së koronavirusit. Në konferencën e sotme për shtyp, Karpov zbuloi me një buzëqeshje se kishte qenë “vetë Vladimir Vladimirovich” ai që bëri telefonatën, duke iu referuar Presidentit të Rusisë Vladimir Putin.

Në fillim, organizatorët u përpoqën të mbanin gjysmën e dytë në nëntor 2020. Në fund të tetorit, ky plan duhej të anulohej pasi pandemia ende po shkaktonte shumë çështje, për shembull në lidhje me mundësitë e udhëtimit të lojtarëve kinezë GM Ding Liren dhe GM Wang Hao.

Sot, Dvorkovich konfirmoi se autoritetet kineze kishin dhënë një garanci se dy masterët mund të udhëtonin në Rusi: “Ne kemi garancinë nga ambasada në Moskë, nga konsullata në Yekaterinburg dhe nga autoritetet në Pekin se ata mund të udhëtojnë pa probleme “

Dvorkovich gjithashtu tha se nëse duan, lojtarët mund të vaksinohen në Rusi. “Personalisht, unë nuk do t’i rekomandoja ata të bëjnë një vaksinim menjëherë para turneut për shkak të efekteve anësore, por të gjithë ata janë shumë të mirëpritur për të marrë vaksinën në Rusi pas turneut, unë mund të ndihmoj për këtë.”


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu