GM Shakhriyar Mamedyarov fitoi turneun e tij të parë të Titullit të Titullit më 22 Dhjetor. Grandsteeri Azerbajxhanas nxori në skuadër GM Raunak Sadhwani, Eltaj Safarli dhe Alexander Zubov në pushim mesi.

Turneu i së Martës me Titull të kësaj jave kishte gjithsej 766 pjesëmarrës. Ishte një 11-raundi zviceran me një kontroll 3 + 1 kohë.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i turneut.

Dy lojtarë filluan me një 7/7 perfekte: GM Rustam Khusnutdinov (@ RD4ever) të Kazakistanit dhe Chessbrah GM nga Kanada, Eric Hansen (@erichansen) Ishte Khusnutdinov ai që mbajti rezultatin e tij perfekt përkundër një gabimi të vogël në lëvizjen 32:

Khusnutdinov përfundoi me një gjysmë pikë nga tre. Ai u takua me Waterloo-n e tij në lojën e tij me Mamedyarov (@Azerichess) në raundin e nëntë, ku mjaftonte një gabim në hapje:


Mamedyarov ishte lojtari i vetëm me 8.5 pikë deri në atë pikë. Ai përfundoi me dy barazime kur Sadhwani (@ champ2005), Safarli (@Eltaj_Safarli), dhe Zubov (@Alexander_Zubov) gjithashtu kishte arritur 9.5 por me një ndërprerje më të ulët.

GM kryesor i preferuar Hikaru Nakamura (@Hikaru) nuk përfundoi në krye këtë herë, pavarësisht se përfundoi me 4/4. Përveç dy barazimeve, ai pësoi një humbje që në raundin e tretë kundër IM 32-vjeçarit rus Roman Lovkov.

Në një shënim të fundit, për qëllime edukative, këtu është një lojë e fundit nga raundi i katërt midis GM ruse Dmitry Andreikin (@FairChess_on_YouTube) dhe bashkatdhetari i tij FM Evgeni Sapunov (@esapunov) Të dy humbën një fitore, kështu që ndoshta një barazim ishte rezultati i saktë:

22 Dhjetor Me Titull E Martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

Vendi Farë Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 12 GM @Azerichess Shakhriyar Mammadyarov 9.5 69,75
2 2 GM @ champ2005 Raunak Sadhwani 9.5 66,75
3 42 GM @Eltaj_Safarli Eltaj Safarli 9.5 65
4 20 GM @Alexander_Zubov Aleksandër Zubov 9.5 62.25
5 1 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 9 64.5
6 3 GM @Sibelephant Vladislav Artemiev 9 60.25
7 62 FM @ Ducu14 David Gavrilescu 9 55.5
8 21 GM @Oleksandr_Bortnyk Oleksandr Bortnyk 9 55
9 104 GM @ Dinamikus Sebastian Bogner 9 54.25
10 47 GM @GMHess Robert L. Hess 9 53
11 40 GM @GukeshDommaraju Gukesh D 9 51
12 72 GM @ zgjatje Conrad Holt 8.5 57.25
13 163 GM @ swisspower96 Noël Studer 8.5 55.75
14 36 GM @ kuli4ik Mikhail Demidov 8.5 54.25
15 23 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 8.5 53.75
15 80 GM @ RD4ever Rustam Khusnutdinov 8.5 53.75
17 107 FM @ Kosak12 Jakub Kosakowski 8.5 52.75
18 14 GM @dropstoneDP David Paravyan 8.5 51.25
19 4 GM @FairChess_on_YouTube Dmitry Andreikin 8.5 50.5
20 60 UNE JAM @ kuban1991 Oleg Vastrukhin 8.5 49.75

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Mamedyarov fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Sadhwani 400 dollarë për të dytin, Safarli 150 dollarë për të tretin dhe Zubov 100 dollarë për të katërtin. Çmimi prej 100 $ për lojtarin më të mirë femër i takoi WGM Anna M. Sargsyan (@AnotherGrumpy), i cili shënoi 7/11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu