Katër javë më pas fitoren e tij të parë, GM Shakhriyar Mamedyarov fitoi gjithashtu turneun e 19 janarit me titull të martën. Masteri azerbajxhanas përfundoi në vendin e parë të qartë me 10/11.

Turneu Titulli i së Martës i kësaj jave, ngjarja jonë javore e rrufeshëm për lojtarët me titull, kishte gjithsej 741 pjesëmarrës. Ishte një zviceran me 11 raunde me një kontroll kohe 3 + 1.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i turneut.

Një lojë interesante në fillim të turneut ishte @NewBornNow vs. @Hikaru. Lojtari i bardhë është GM Victor Bologan, madhështori moldav i cili është Drejtori Ekzekutiv i FIDE. Niceshtë bukur të shohësh që ky zyrtar i shahut ende ndonjëherë e shijon blitz-in e tij të mbrëmjes.

Njohuritë e forta për hapjen e Bologan (ai ka botuar shumë libra dhe DVD) e ndihmuan atë të largohej nga GM Hikaru Nakamura me pak shanse në një Mbrojtje Moderne:

Viktor Bologan shah
Viktor Bologan. Foto: Peter Doggers / Chess.com.

Duke folur për hapjet, le të shohim përplasjen midis GM Oleksandr Bortnyk dhe GM Anton Korobov (@GOGIEFF) ku lojtari i bardhë provoi Wing Gambit kundër Francezëve, një ndryshim i njohur në nivelin e klubit. Duket si një nga mënyrat për të marrë një pozicion të kënaqshëm pasi Black është ta pranosh thjesht:

Kjo e solli Korobovin në 7/7, por ai nuk ishte i vetmi. Grandmasteri ukrainas Alexander Zubov, gjithashtu me një rezultat perfekt, ishte kundërshtari i tij i radhës. Kjo lojë ishte një shembull i mirë pse “dobësimi” i mbretit me … gxf6 nuk është gjithmonë i keq për Zezakun. Zubov tashmë ishte duke fituar kur Korobov papritmas lejoi një shok në një:

Titulluar e martë

Zubov madje fitoi një lojë tjetër për të bërë 9/9 por e gjeti Waterloo-n e tij në Mamedyarov:

Turneu u vendos në një lojë të vrullshme midis Mamedyarov dhe Korobov. Një lojë e rrufeshme në internet si kjo mbase nuk meriton një analizë serioze, por me siguri lexuesit janë të interesuar për shumë kthesa:

19 janar Titulluar e martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 4 GM @Azerichess Shakhriyar Mammadyarov 10 65
2 20 GM @ champ2005 Raunak Sadhwani 9.5 64.25
3 10 GM @Alexander_Zubov Aleksandër Zubov 9.5 58.5
4 17 GM @jefferyx Jeffery Xiong 9 63
5 13 GM @ ChessWarrior7197 Nodirbek Abdusattorov 9 62.25
6 15 GM @GM_dmitrij Dmitrij Kollars 9 59.75
7 36 GM @igorkovalenko Igor Kovalenko 9 58.5
8 21 GM @GOGIEFF Anton Korobov 9 54
9 42 GM @HansOnTwitch Hans Niemann 9 53
10 115 GM @ zaur-mammadov Zaur Mammadov 9 51.5
11 165 GM @ ENajer77 Evgeniy Najer 9 46.5
12 35 GM @ PSvidler Peter Svidler 9 46
13 63 GM @ Alexsur1981 Aleksei Pridorozhni 8.5 56.5
14 18 UNE JAM @ Ducu14 David Gavrilescu 8.5 55.25
15 16 UNE JAM @AlexTriapishko Alexandr Triapishko 8.5 55
16 69 GM @Sam_ChessMood Samvel Ter-Sahakyan 8.5 52.75
17 54 GM @TigrVShlyape Gata Kamsky 8.5 52
18 164 UNE JAM @ elohunter1999 Robert Baskin 8.5 49.5
19 56 UNE JAM @ kuban1991 Oleg Vastrukhin 8.5 49
20 140 GM @Harry_Rakkel Krzysztof Jakubowski 8.5 48.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Mamedyarov fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Sadhwani 400 dollarë për të dytin, Zubov 150 dollarë për të tretin dhe Xiong 100 dollarë për të katërtin. Çmimi prej 100 dollarësh për lojtoren më të mirë i takoi GM Aleksandra Goryachkina (@Goryachkina), i cili shënoi 7.5 / 11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarë me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu