Mjeshtrat e Airthings, ndeshja e dytë e Turneut të Shahut të Kampionëve, u zhvillua në Ditën e Boksit. Pas katër raundeve të para të fazës paraprake, ka një barazim me pesë drejtime për vendin e parë ndërsa GM Magnus Carlsen filloi me katër barazime.

Sponsorizuar nga një kompani që shet cilësinë e ajrit të brendshëm dhe vëzhguesit e radonit, Airthings Masters nuk është një frymë e freskët për sa i përket mënyrës se si është vendosur turneu. Nëntë ngjarjet e para të Chess Tour Tour të gjitha kanë të njëjtin format: së pari një turne tre-ditor dhe më pas një nokaut gjashtë-ditor. Mjeshtrat e Airthings kanë një fond çmimi $ 200,000 me një çmim të parë $ 60,000.

Ndërsa shumica prej nesh e ka mendjen për të kaluar (në internet) kohë me familjen dhe për të shijuar ushqime të këndshme dhe dhurata për Krishtlindje, lojtarët e shahut janë gjithmonë të gatshëm për të luajtur shah. Ndërsa 26 Dhjetori është normalisht fillimi i Kampionatit Botëror të Shpejtë (me qindra lojtarë), tani është një tjetër ngjarje online për 12 GM të bekuar.

Të Shtunën, ata luajtën katër nga 11 raundet e robinit me një raund që formon fazën paraprake. Ishte një ditë me shumë barazime: 17 nga 24 ndeshjet përfunduan paqësisht.

Mjeshtrat e lindjeve | Klasifikimi

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Piket SB
1 Nakamura, Hikaru 2829 2888 ½ 1 ½ ½ 2.5 / 4 5
2 Aronian, Levon 2778 2894 ½ ½ ½ 1 2.5 / 4 4.25
3 Dubov, Daniil 2770 2836 ½ ½ ½ 1 2.5 / 4 4
4 Radjabov, Teimour 2758 2850 ½ ½ ½ 1 2.5 / 4 3.75
5 Pra, Uesli 2741 2854 ½ ½ 1 ½ 2.5 / 4 3.5
6 Carlsen, Magnus 2881 2746 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 4 4.75
7 Grischuk, Aleksandër 2784 2782 0 ½ ½ 1 2.0 / 4 4.5
8 Harikrishna, Pentala 2705 2794 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 4 3.5
9 Nepomniachtchi, Ian 2778 2801 ½ 0 1 ½ 2.0 / 4 3.25
10 Vachier-Lagrave, Maksimë 2860 2682 ½ ½ ½ 0 1.5 / 4
11 Giri, Anish 2731 2573 0 ½ 0 ½ 1.0 / 4 2.25
12 Anton Guijarro, David 2667 2553 0 0 ½ ½ 1.0 / 4 2.25

Kampioni i botës Carlsen u përfshi në katër nga këto barazime, pavarësisht nga synimet e tij të deklaruara për të filluar një “fillim vrasës”. Në raundin e parë, ai humbi disa shanse para se të anashkalonte një taktikë me një lëvizje në një lojë të fundit që mund t’i jepte atij pikën e plotë në takimin e tij me GM Levon Aronian.

GM-së armene i mbeteshin 29 sekonda në orën e tij (me një rritje prej 10 sekondash) kur gaboi dhe tundi kokën pasi bëri lëvizjen e tij. “Unë pashë 43.f4 + menjëherë pasi e luaja atë,” tha ai më pas.

Carlsen, me 24 sekonda, mori gjashtë sekonda në lëvizjen e tij dhe e humbi atë.

Aronian: “E dini, është Krishtlindje. Unë duhet të kem një gëzim të Krishtlindjeve dhe dashuri për njëri-tjetrin!”

Lojtari i vetëm që filloi me një fitore ishte GM Hikaru Nakamura, me sa duket nuk u prek nga detyrimi për t’u zhvendosur pak para fillimit të turneut pasi zyra në Kaliforni nga ku ai normalisht luan u mbyll për shkak të një shpërthimi të COVID-19.

GM Amerikane kundërsulmoi fuqishëm kundër GM Aleksandër Grischuklojë sulmuese. Nakamura fillimisht e la kundërshtarin e tij të shpëtonte, por më pas fitoi në lojën e fundit:

Arratisja e tij kundër Carlsen i dha Aronian “besim të mjaftueshëm” për të përfunduar ditën e parë në plus një. Në raundin e dytë ai mundi GM Anish Giri, disi me ironi në një Najdorf, vetëm disa ditë pasi GM Hollandez kishte botuar një kurs në lidhje me hapjen.

“Kur luan kundër një teoricieni të shkëlqyeshëm thjesht i befason ata herët,” tha Aronian, i cili zgjodhi Sozin por e shndërroi atë në një lloj përzierje të një Sulmi Anglez dhe një Sulmi Velimiroviç. “Mendoj se arrita ta befasoj me këtë linjë të rrallë.”

Aftësia e Hapur: Dita e Nokauteve 2.

I intervistuar në transmetimin zyrtar, Aronian me kënaqësi pranoi të tregonte qenin e tij Ponchik në kamera (ndërsa përsëriste: “Ju jeni një yll!”).

“Ai i pëlqen të shikojë; ai është gjithmonë aty”, tha Aronian. “Kur unë luaj keq ai më gëzon. Ky ishte një sulm i ngjashëm me Ponchik. Vetëm për të marrë një hile, ai lloj sulmi.”

Levon Aronian me qen Ponchik
Aronian me Ponchik. Foto nga transmetim zyrtar mirësjellje Luaj Magnus Group.

Një tjetër lojtar që është në 2.5 / 4 është GM Daniil Dubov. GM rus vazhdoi lojën e tij me iniciativë nga kampionati rus si një GM i mundur bukur David Anton. “Nuk e di nëse kam luajtur mirë, por në përgjithësi ishte kënaqësi e madhe,” tha Dubov.

Duke komentuar serinë e lojërave spektakolare që ai luajti kohët e fundit, Dubov citoi mikun e tij të mirë GM Boris Gelfand: “Ai pëlqen të përsërisë se në thelb nëse sakrifikoni më shumë pjesë, atëherë gaboni më pak.”

Dhe sekreti i Dubov-it prapa stilit të tij sulmues? “Unë thjesht përpiqem të luaj një hapje të mirë me White dhe pastaj përpiqem të mos tërhiqem në asnjë moment, kështu që në thelb nëse ata sulmojnë pjesët e tua, ju thjesht duhet të sulmoni prapa, nuk i lëvizni pjesët tuaja, bëni diçka tjetër”.

Unë përpiqem të mos tërhiqem në asnjë moment, kështu që në thelb nëse ata sulmojnë pjesët e tua, ju thjesht duhet të sulmoni, nuk i lëvizni copat tuaja, bëni diçka tjetër.
—Daniil Dubov

Në këtë lojë të veçantë, ajo “diçka tjetër” ishte 18.d5 e bukur, e përshkruar si “shumë elegant” nga Dubov:

Daniil Dubov shah
Daniil Dubov. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Dita 1

Masters i Airthings Tour Chess Champions zhvillohet nga 26 Dhjetor-3 Janar. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 12 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (e Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) pushimet në barazim vetëm nëse ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 200,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu