GM Magnus Carlsen duhej vetëm një fitore për t’u bashkuar me udhëheqësit në Airthings Masters. Dita e dytë e lojës pa një përqindje shumë të lartë të ndeshjeve që përfunduan në barazim.

Një grup i mbushur me gjashtë lojtarë – gjysma e fushës – po ndan epërsinë me një rezultat modest plus-një. Ndërsa dita e parë pa shtatë ndeshje vendimtare nga 24 ndeshje, dita e dytë kishte vetëm tre. Përqindja e vizatimit tani është 79.2 përqind.

Me vetëm tetë më të mirat që kualifikohen për fazën e nokautit, GM Maxime Vachier-Lagrave, Pentala Harikrishna (në 3.5 / 8), Anish Giri, dhe GM David Anton (3/8) aktualisht janë në telashe ndërsa dy GM-të ruse Aleksandër Grischuk dhe Ian Nepomniachtchi (4/8) janë në zonën e rrezikut.

Mjeshtrat e lindjeve | Klasifikimi

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Piket SB
1 Nakamura, Hikaru 2829 2816 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 4.5 / 8 18.5
2 Carlsen, Magnus 2881 2795 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 4.5 / 8 17.75
3 Aronian, Levon 2778 2838 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 4.5 / 8 17.75
4 Radjabov, Teimour 2758 2820 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 4.5 / 8 17.5
5 Pra, Uesli 2741 2832 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 4.5 / 8 17
6 Dubov, Daniil 2770 2820 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 4.5 / 8 16
7 Grischuk, Aleksandër 2784 2754 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 4.0 / 8 16.25
8 Nepomniachtchi, Ian 2778 2774 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ 4.0 / 8 15.75
9 Vachier-Lagrave, Maksimë 2860 2725 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 3.5 / 8 14.5
10 Harikrishna, Pentala 2705 2743 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 3.5 / 8 14
11 Giri, Anish 2731 2672 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ 3.0 / 8 11.5
12 Anton Guijarro, David 2667 2690 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 3.0 / 8 11.5

Pasi filloi me katër barazime në ditën e parë, Carlsen shënoi fitoren e tij në raundin e parë të Dielën. Ai mundi GM Daniil Dubov në 58 lëvizje pasi lojtari rus kishte sakrifikuar një peng në lojën e hershme të mesme. Me dy kundër tre në anën e mbretërve, pozicioni ishte ende një barazim nëse Dubov kishte arritur të aktivizohej Aron Nimzowitchcelular i përjetshëm. Shihni shënimet për atë që nënkuptohet me këtë:

Aftësia e Hapur: Dita e Nokauteve 2.

Tre barazime të tjera pasuan për Carlsen, i cili nuk ishte i kënaqur me lojën e tij, por nuk mund ta përcaktojë problemin: “Unë nuk e di, thjesht ka qenë i ngadaltë. Unë mendoj se kam pasur disa pozicione të mira edhe nga hapja, posaçërisht me pjesët e bardha. Thjesht nuk kam luajtur aq mirë pas. Nuk e di se çfarë mungon në të vërtetë, dhe ka qenë paksa zhgënjyese deri më tani, por për sa kohë që nuk do të bie nesër do të jetë mirë “

Lindjet e Magnus Carlsen
Sipas njoftimit për shtyp, Carlsen po luante në “temperatura dridhëse” nga një vend i pazbuluar tropikal, me një temperaturë të regjistruar prej 78 gradë Fahrenheit (25.6 Celsius). Foto (arkiv): Maria Emelianova / Chess.com.

Në të njëjtën raund të pestë, Giri gjithashtu filloi mirë. Holandezi e hodhi mbretëreshën në një Meran Semi-Slav dhe arriti të fitonte materiale me një taktikë të bukur. Motori prishi një farë argëtimi duke treguar se ekzekutimi mund të ketë qenë më i saktë.

Tashmë në raundin tjetër, Giri u hodh përsëri në një vend të fundit (të përbashkët) pasi ai humbi ndaj Dubov. Loja filloi me një vijë në Berlin Ruy Lopez e cila shpesh përfundon në një barazim shumë të shpejtë, si GM Hikaru Nakamura dhe GM Wesley Pra kishte bërë në raundin e pestë.

Në lidhje me këtë barazim dhe disa të tjerë, një cicërimë referoi një të famshëm Mikhail Tal citoj:

Giri anashkaloi atë barazim të shpejtë me lëvizjen e tij të tetë, edhe pse Dubov ndoshta po planifikonte ta shmangte gjithashtu. Lojëja e mesme që rezulton duhet të jetë e barabartë, por Giri nuk mund të gjente lëvizjet më të sakta dhe më pas humbi një taktikë të vogël (20.Bc5!) – një tjetër që ndoqi moton e Dubov “kur të sulmoheni, sulmoni diçka tjetër”.

Giri tha: “Ndjehem se jam në një formë të mirë, kështu që është shumë për të ardhur keq që jam në këtë situatë, sepse sigurisht tani, për të gjithë ata që janë në një rezultat të mirë, ata janë thjesht atje duke u ftohur dhe duke luajtur të sigurt kundër njëri-tjetrit, vetëm duke pritur kualifikimin faza të mbarojë. Dhe njerëz si unë, të cilët janë në ulluk, ne duhet të luftojmë për kthimin tonë, kështu që do të jetë e vështirë, por unë ndiej që loja ime ka qenë në rregull “.

Të gjitha Lojërat

Masters i Airthings Champions Chess Tour zhvillohet nga 26 Dhjetor-3 Janar. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 12 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kalojnë në blitz (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) pushimet në barazim vetëm nëse ndeshja me nokaut është barazuar pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 200,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu