UNE JAM Roberto Molina fitoi 2021 Unë nuk jam një kampionat i shahut me shpejtësi GM te merkuren. Lojtari brazilian mundi IM Levy Rozman 12.5-7.5 në finale pasi mori epërsinë në segmentin tre minutësh dhe e mbajti atë në plumb.

Ndeshja ishte akti i fundit i një kampionati emocionues që filloi më 3 janar 2021. Molina kishte eliminuar WFM Alessia Santeramo, IM Lawrence Trent dhe IM Lars Oskar Hauge për të arritur në finale ndërsa Rozman nokautoi NM James Canty III, IM Eric Rosen , dhe IM Greg Shahade.

2021 Unë nuk jam një kllapa e kampionatit të shahut me shpejtësi GM

Siç e tha një tifoz, kjo ishte një betejë midis pão de queijo (shqiptohet ‘pow dzhe case-you’), një bukë tipike braziliane dhe e shijshme shahu, dhe bagel, buka e famshme, në formë unaze, shumë e njohur në pjesën veriore të Amerikës.

Me vetëm 20 ndeshje në total, ndeshja ishte mjaft e shkurtër. Arsyeja ishte një numër lojërash mjaft të gjata: tetë zgjatën 50 lëvizje ose më shumë, njëra prej tyre vraponte për 125 lëvizje. Kjo ishte një nga tre ndeshjet e vetme që përfunduan në barazim.

Ishte 25-vjeçari Rozman, nga Brooklyn, New York, i cili mori epërsinë që nga fillimi, pasi Molina humbi me kohë në një lojë pak më të keqe. IM 35-vjeçar Brazilian nga Belo Horizonte, një qytet rreth 400 km (248.5 mi) në veri të Rio de Janeiro, barazoi rezultatin menjëherë në një lojë të turbullt dy:

Pas një barazimi në ndeshjen tre, të dy lojtarët fituan dy ndeshje si Bardhë dhe dy si të Zinj. Prandaj, rezultati ishte 3.5-3.5 në fund të segmentit pesë minutësh.

Segmenti prej tre minutash ishte fillimisht një kopje e pjesës së parë, me Rozman që kaloi në avantazh, Molina goditi dhe rezultati mbeti i barabartë deri në ndeshjen 11.

Loja 12, në mendje, ishte momenti kryesor në ndeshje. Rozman mori një pozicion fitues nga hapja. Në vend të kësaj, ai përfundoi duke humbur ndeshjen dhe gjithashtu ndeshjen e fundit tre minutëshe, duke shkuar në plumb dy pikë më poshtë.

“Unë e kam ngatërruar plotësisht atë. Roberto mbrojti jashtëzakonisht mirë. Ndjeva se kjo ishte ndryshimi më i madh në ndeshje: sa herë që ndihesha mirë, ai thjesht do të më merrte ëndrrat”.

Sa herë që ndihesha mirë, ai thjesht më hiqte ëndrrat.
—Levy Rozman

Pas këtij rezultati zhgënjyes, në ndeshjen e fundit të rrufeshme Rozman prishi një lojë të prapambetur të një rreshti:

Levy Rozman shah Gothamchess

Rezultati ishte 7.5-5.5 duke hyrë në plumb, por gjërat po dukeshin më mirë për Rozman kur ai arriti të fitonte ndeshjen e parë 1 | 1. Ai përsëri përdori GM Magnus Carlsen2.Qa4 në anglisht dhe pas një loje të mprehtë të mesme, Molina përfundoi duke humbur në kohë në një pozicion fitues:

Rozman tha se ai ishte “hyped” pasi fitoi atë lojë të parë me plumb, por do të ishte fitorja e tij e fundit në ndeshje pasi në pjesën e mbetur, Molina barazoi dy ndeshje dhe fitoi katër. “Pas kësaj, ai ma mori shpirtin,” tha Rozman.

Pas kësaj, ai ma mori shpirtin.
—Levy Rozman

Me 10-7 në tabelë dhe 11 minuta të mbetura në orën e ndeshjes, Rozman kishte ende një mundësi. Sidoqoftë, në ndeshjen 18, Molina përdori plotësisht rregullat e ndeshjes ndërsa luante në një lojë të fundit të tërhequr, duke tërhequr atë lojë me plumb për gjashtë minuta dhe 20 sekonda.

Papritmas, kishin mbetur vetëm 4 minuta e 40 sekonda dhe Rozman ishte akoma në tre ndeshje. Ai nuk e shqetësoi aspak, duke thënë më pas: “Edhe unë do ta bëja, mos u shqetëso!”

Molina, e cila është një transmetues në Twitch si kundërshtari i tij, përmendi se ai kishte marrë mbështetje të madhe nga tifozët e tij: “Populli brazilian më dërgon energji të mirë, kështu që ishte shumë e rëndësishme të luaja më së miri”.

Ndoshta për shkak të kësaj, ka pasur një tension që herët. “Në fillim të ndeshjes, unë isha plotësisht nervoz,” tha Molina. “Pas këtij fillimi nervor, unë fillova të përqendrohesha më shumë dhe u përpoqa të gjeja mbrojtjet më të mira. Unë mendoj se hodha disa copa, por kjo është normale në fushatë.

“Roberto e bëri shumë të vështirë”, tha Rozman. “Edhe pozicionet që unë mendova se dukeshin të mira, brenda disa lëvizjeve, ai po luan shpejt dhe unë po hezitoj dhe krejt papritur jam poshtë një minute … Ai tregoi mençurinë e tij. Ai është disa vjet më i madh, ai e kisha atë mençuri dhe aftësinë për të mbajtur nervat e tij poshtë, unë mendoj më mirë se unë “.

Të gjitha lojërat

Molina fitoi $ 900 si fituese dhe $ 562.50 në përqindjen e fitores, duke fituar 1,462.50 $ në total për këtë finale. Rozman fitoi 337.50 dollarë në përqindje.

Kampionati 2021 Unë nuk jam një kampion i shahut me shpejtësi GM ishte një turne nokaut në mes të fortë, jo-mjeshtrit në një përpjekje për të sjellë argëtim të nivelit të lartë për audiencën Chess.com. Të gjitha informacionet dhe lojërat mund t’i gjeni këtu.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu