Raundi i parafundit i Kualifikuesi Online i Kampionatit Amerikan paraqitën lojëra emocionuese, me dy tehe, pasi ishte shansi i fundit për disa lojtarë për të qëndruar në garë për vendin e parë. Loja e ditës ishte midis GM Daniel Naroditsky dhe Elshan Moradiabadi, ku Naroditsky shkoi me mbytje të plotë në sulm.

GM Dariusz Swiercz gjeti një mbarim të mirë taktik kundër GM Andrew Tang, dhe GM Timur Gareyev mundi GM Robert Hess pas një sakrifice të shkathët shkëmbimi në lojën e fundit. UNE JAM Christopher Yoo dhe GM Aleksandr Lenderman vizatuan lojën e tyre dhe mbetën në garë për vendin e parë së bashku me Moradiabadi dhe Gareyev.

Raundi i fundit do të vendosë se kush do të fitojë një vend në Kampionatin Amerikan të Shahut 2021 dhe do të sigurojë një shpërblim prej 3,000 dollarësh. Moradiabadi do të përballet me Yoo në një situatë të domosdoshme dhe do të duhet të bëjë gjithçka që është në fuqinë e tij për të mposhtur liderin aktual. Gareyev dhe Lenderman do të përballen gjithashtu në raundin e shtatë, dhe asnjëri nuk mund të kualifikohet me asgjë më pak se një fitore.

Si te shikosh?
Çdo raund do të transmetohet drejtpërdrejt në
Chess.com/tv duke filluar në 2 pasdite me kohën e Paqësorit, 11-18 Dhjetor. Lojërat gjithashtu mund të gjenden ketu si pjesë e jona platformë e lojërave të drejtpërdrejta.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i raundit të gjashtë.

Naroditsky vs. Moradiabadi (0-1)

Alwaysshtë gjithmonë argëtuese të shohësh Naroditsky në sulm, dhe ai ishte jashtë për gjak në këtë lojë të vrullshme.

Naroditsky arriti një avantazh të bukur me një Sulmi Nimzowitsch-Larsen herët, por nuk shkoi për shndërrim të ngadaltë dhe në vend të kësaj filloi të rreshtonte copat e tij për një sulm kingside. Edhe pse të dy palët luajtën disa lëvizje paksa të dyshimta, është e vështirë të kritikosh GM-të për përparësinë e lëvizjeve më agresive në një lojë kaq kritike.

Me të dy palët që hidheshin në drejtime të kundërta, loja ishte në zhvillim; megjithatë, Naroditsky ra shumë shpejt prapa me 17.Bb1 ?. Pozicioni ishte ende jashtëzakonisht i mprehtë pas kësaj, por Moradiabadi gjeti një vazhdim të fortë me 17 … f5! dhe 18 … Bb7. Ngadalë, por me siguri, kontrolli i Moradiabadi në pozicion u rrit dhe u bë e qartë se Naroditsky ishte humbur.

Moradiabadi gjeti një përfundim të bukur të lojës: duke sakrifikuar mbretëreshën e tij për një rremë, vetëm për të fituar mbretëreshën e Naroditsky lëvizjen tjetër duke nënkontrolluar një kalorës!

Swiercz – Tang (1-0)

Swiercz dhe Tang shfaqën pse vlerësimet e motorëve jo gjithmonë pasqyrojnë realitetin njerëzor të pozicionit, dhe gjithashtu u dhanë shikuesve një moment të mrekullueshëm.

Lojtarët luajtën të parët Ruy Lopez i turneut, dhe White ishte në gjendje të përmbushë një nga qëllimet e saj tradicionale në pozicione të tilla: duke luajtur 18.Nf5 !. Edhe pse Tang kapi menjëherë kalorësin, Swiercz ishte në gjendje të gjente sheshe më aktive për secilën pjesë të tij. Pas lëvizjes 28, edhe pse Black po dilte mirë sipas motorit, pozicioni i tij ishte shumë i vështirë për një njeri për të luajtur.

Në të vërtetë, Tang shpejt rrëshqiti me 29 … f6? dhe filloi pushtimi. Swiercz menjëherë mori sheshet e lehta përreth mbretit të Tang dhe e përfundoi ndeshjen me një sekuencë të pastër taktike ku ai sakrifikoi mbretëreshën e tij dhe fitoi me forcë.

dariusz-swiercz
Dariusz Swiercz fiton me Ruy Lopez. Foto (arkiv): Maria Emalianova / Chess.com

Hess vs. Gareyev (0-1)

Hess kishte një tjetër fillim të fortë; por ndërsa koha e tij mori më pak, pozicioni nuk u bë më pak i ndërlikuar dhe Gareyev ishte në gjendje të ushtronte presionin e nevojshëm për të shkaktuar gabime.

Ngjashëm me lojërat e tjera, Hess ishte në gjendje të arrijë një avantazh të qartë nga hapja. Pas disa lëvizjeve teorike në Indian i Mbretëreshës, Hess kaloi më shumë se gjysmë ore në lëvizje 20.cxd5, dhe ishte në gjendje ta ndiqte atë me lëvizje që rritën avantazhin e tij; në fakt, Hess ishte në një peng të pastër për një duzinë lëvizjesh. Përkundër kësaj, të dy lojtarët filluan të dobësoheshin në kohë dhe Gareyev dukej se gati po arrinte barazinë kur mbretëresha e tij u aktivizua në lëvizjen 33.

Hess qartë dëshironte që mbretëreshat të ishin jashtë bordit ndërsa ai bëri disa përpjekje për të tregtuar, por Gareyev nuk pranoi çdo herë; ai donte të shtynte për më shumë. Në lëvizjen 40, Gareyev tregoi se përveç hedhjes me parashutë dhe surfimit, ai gjithashtu kërkon emocione në tabelën e shahut me lëvizje të guximshme të tilla si 40 … Rxd3 +, duke sakrifikuar shkëmbimin me 65 sekonda në orën e tij.

Edhe pse ishte e pranueshme për Hess, ai vazhdoi të humbasë lojën e mëpasme, me sa duket për shkak të presionit të kohës që ishte nën Në fund, Hess vulosi fatin e tij me 57.Rd2?, Ku ai mund të kishte detyruar një barazim me 57.a7 Bxa7 58. Rc4 në vend.

Yoo vs Lenderman (0.5-0.5)

Lenderman zgjodhi të luftojë për një fitore me Mbrojtja Hollandeze, por lëvizjet solide, parimore të Yoo nuk lejuan ndonjë kërcënim real.

Menjëherë pas hapjes, lojtarët shkuan për një seri tregtish. Yoo pastaj u zgjerua në qendër dhe vendosi pengje estetike në c4, d5 dhe e5. Në fakt, ai gjithashtu kapi në f4 për të krijuar një peng edhe atje, por dukej mjaft i dobët.

Në fund, Yoo nuk donte ta kthente këmbën me ritëm dhe lojtarët barazuan lojën duke përsëritur në lëvizjen 28.

Klasifikimi

# Ushqyer Emrin Emri i përdoruesit Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 Piket SB
1 Christopher Yoo @ChristopherYoo 2803 2795 ½ ½ ½ 1 1 ½ 4.0 / 6
2 Elshan Moradiabadi @ Elshan1985 2810 2733 ½ ½ ½ 1 0 1 3.5 / 6 9.5
3 Aleksander Lenderman @AlexanderL 2793 2793 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 3.5 / 6 9.5
4 Timur Gareyev @TimurGareyev 2452 2793 ½ ½ 1 0 ½ 1 3.5 / 6 9.25
5 Dariusz Swiercz @ daro94 2659 2722 ½ ½ ½ 0 ½ 1 3.0 / 6 9
6 Daniel Naroditsky @DanielNaroditsky 2626 2696 0 0 ½ 1 ½ 1 3.0 / 6 8.25
7 Andrew Tang @ penguesm1 2849 2577 0 1 0 ½ 0 ½ 2.0 / 6
8 Robert Hess @GMHess 2664 2532 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1.5 / 6

* Vlerësimet e Chess.com

Kualifikuesi Online i Kampionatit Amerikan është një turne me tetë lojtarë, i luajtur 11-18 Dhjetor në Chess.com, me një ditë pushimi më 15 Dhjetor. Kontrolli i kohës është 90 minuta për të gjithë ndeshjen me një rritje prej 30 sekondash nga lëvizja një Fondi total i çmimeve është 10,000 dollarë. Fituesi do të sigurojë një vend në Kampionatin Amerikan të Shahut 2021.

Shikoni raundin e fundit drejtpërdrejt në Chess.com/tv. Loja do të fillojë në 2 pasdite me kohën e Paqësorit të Premten, 18 Dhjetor.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu