GM Hikaru Nakamura lehtë mund të quhet Fituesi i Madh i vitit 2020. Tri ditë pasi kishte fituar Kampionatin e Shahut të Shpejtë, ai gjithashtu fitoi një të martë të titulluar, e treta e tij në tetë javë.

Turneu i së Martës me Titull të Dhjetorit këtë javë kishte një total prej 681 pjesëmarrës. Ishte një 11 raunde zvicerane me një kontroll 3 + 1 kohë.

Dy lojtarë filluan me një 7/7 perfekte: Nakamura (@Hikaru), por edhe mjeshtri rumun Bogdan-Daniel Deac (@BogdanDeac) Lëvizja përfundimtare e Nakamura në ndeshjen e tij të gjashtë raundeve ishte e bukur:

Zakonisht, ka edhe pak fat të përfshirë, dhe kjo ndodhi në raundin e shtatë, ku Nakamura humbi, por mashtroi kundërshtarin e tij në kohë. Pra, mbase nuk është fat, por thjesht një menaxhim më i mirë i kohës.

Nakamura dhe Deac barazoi një lojë të luftuar në raundin e tetë dhe ishte akoma gjysmë pike përpara paketës me tre raunde për të bërë. Deac humbi një shans të madh (dhe më vonë një tjetër) pasi humbi plotësisht se Naka’s 19 … Bf7 është një gabim i gabuar:

Shahu Bogdan-Daniel Deac
Bogdan-Daniel Deac. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Nakamura kapi epërsinë e vetme duke shtuar një fitore tjetër ndërsa Deac barazoi me GM rus Grigoriy Oparin (@GrigoriyOparin) Pas një fitore tjetër me pjesët e zeza kundër IM Le Tuan Minh (@kohe e mrekullueshme), Nakamura qëndroi në krye, gjysmë pike përpara dy lojtarëve: GM Parham Maghsoodloo (@Parhamov) dhe GM Baadur Jobava (@exoticprincesha)

Nakamura ishte në rregull me barazimin për herë të parë ndërsa barazoi shpejt me Maghsoodloo duke përdorur një përsëritje të lëvizjes teorike. Sidoqoftë, ai nuk duhej të ndante çmimin e parë sepse Jobava tërhoqi lojën e tij me GM Eduardo Iturrizaga (@iturrizaga)

15 Dhjetor Me Titull E Martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

Vendi Farë Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 1 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 10 69.25
2 41 GM @exoticprincesha Baadur Jobava 9.5 70.5
3 31 GM @Parhamov Parham Maghsoodloo 9.5 55.5
4 30 GM @iturrizaga Eduardo Iturrizaga 9 65
5 13 GM @BogdanDeac Bogdan Daniel Deac 9 64.5
6 15 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Le Tuan Minh 9 59.5
7 10 GM @Indianlad SL Narayanan 9 58.5
8 43 GM @rpragchess Praggnanandhaa Rameshbabu 9 57
9 21 NM @Sviridov_Valery Valery Sviridov 9 55.5
10 54 GM @Khamrakulov_Djurabek Khamrakulov Djurabek 9 51
11 97 UNE JAM @Tacticalon Suleymanli Aydin 9 46
12 125 FM @frederiksvane Frederik Svane 8.5 61.25
13 35 GM @TigrVShlyape Gata Kamsky 8.5 58.75
14 2 GM @FairChess_on_YouTube Dmitry Andreikin 8.5 57.75
15 22 GM @rasmussvane Rasmus Svane 8.5 55.75
16 32 GM @KuzubovYuriy Yuriy Kuzubov 8.5 55.25
17 56 GM @Eltaj_Safarli Eltaj Safarli 8.5 52.25
18 70 GM @Onischuk_V Vladimir Onischuk 8.5 52
19 83 GM @ zgjatje Conrad Holt 8.5 50.75
20 69 GM @SergeiAza Sergei Azarov 8.5 50.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Fondi total i çmimeve të turneut u dyfishua pasi edicioni i 8 dhjetorit u ndërpre për shkak të çështjeve teknike. Efekti i “The Queen’s Gambit”, një rritje marramendëse e lojërave të luajtura në faqen tonë, nuk mund të përjashtohet si shkak.

Nakamura fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Jobava 600 dollarë për të dytin, Maghsoodloo 500 dollarë për të tretin, Iturrizaga 400 dollarë për të katërtin, Deac 300 dollarë për të pestin, 200 dollarë të gjashtë dhe GM SL Narayanan 100 dollarë për të shtatin.

Çmimi prej 150 dollarë për lojtoren më të mirë i takoi WGM Meri Arabidze (@ Meri-Arabidze), dhe 100 dollarë të tjerë për gruan e dytë më të mirë i shkuan Valentina Gunina (@ Vanina1989)

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore). Javën tjetër (22 dhjetor) ai do të kthehet në fondin e rregullt të çmimeve javore prej 1,600 $.

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu