Të shtunën GM Hikaru Nakamura fitoi Kampionati i Shahut të Shpejtësisë 2020 përfundimtar i paraqitur nga OnJuno. Grandmasteri amerikan vendosi çështjet në segmentin e plumbave ndërsa mundi GM Maxime Vachier-Lagrave 18.5-12.5 për të fituar titullin e tretë të Shahut të Shpejtë radhazi.


Transmetimi direkt i ndeshjes.

Në fillim të konkursit, Nakamura deklaroi se gjysma e kllapës së tij ishte më e ashpër se e Carlsen. Mund të thuash që MVL, pasi eliminoi Carlsen, ishte në të vërtetë ajo që i mbijetoi pjesës më të vështirë. Pyetja e madhe ishte: a mund ta bënte përsëri në finale?

Deri në ndeshjen e tretë me plumb, përgjigjja ishte “po” pasi francezi me tre emra kryesonte në të vërtetë me një pikë. Kaq ishte afër ndeshja.

Sidoqoftë, ndërsa Carlsen kishte një situatë të papritur, Nakamura jo. GM amerikan u bashkua, u ngrit me rastin dhe fitoi pesë ndeshje radhazi më pas për të vendosur ndeshjen në favor të tij dhe për të kërkuar titullin e tij të tretë në po aq vite.

Hikaru Nakamura OnJuno
“Ishte një ndeshje finale shumë e tensionuar dhe shumë e vështirë,” tha Nakamura më pas. “Unë mendoj se kishte disa momente kritike ku si Maksima dhe unë patëm një shans për të marrë ndoshta një avantazh të madh, i cili mund të ishte ndoshta i pakapërcyeshëm. Por ai mbeti shumë afër dhe në fund, unë vetëm isha në gjendje ta mbaja së bashku dhe luaj disa lojëra të mira plumbash “.

Nakamura vuri në dukje se Vachier-Lagrave ishte në thelb një kundërshtar i barabartë deri në vetëm disa ndeshje para fundit: “Ishte shumë i ekuilibruar në mënyrë të barabartë. Maksima luajti jashtëzakonisht mirë, kështu që i dha shumë meritë për të që luajti një ndeshje fantastike.”

Dhuratë një anëtarësim!

Ndeshja filloi me një gabim të egër nga Vachier-Lagrave që normalisht nuk shihet në një lojë pesë minutëshe. Ndoshta fakti që ai filloi me dy humbje kundër GM Magnus Carlsen në gjysmëfinale para se ta mposhtte ndihmoi MVL për ta kapërcyer këtë:

Pas dy barazimeve, MVL barazoi rezultatin dhe më pas mori epërsinë menjëherë me një fitore tjetër. Ai tregoi llogari të shkëlqyeshme, siç do të bënte gjatë gjithë ndeshjes:

Pastaj ishte përsëri rradha e Nakamura. Ai fitoi ndeshjet shtatë, tetë dhe nëntë. MVL më pas mori ndeshjen e fundit pesë minutëshe, që do të thotë se në pushimin e parë, Nakamura ishte duke udhëhequr me 5.5-4.5.

E para nga tri fitoret e Nakamura ishte e jashtëzakonshme për lojën e mesme që u shfaq. Ky ishte me siguri një Breyer Ruy Lopez, apo jo? Epo, jo, mbërriti nga një Sicilian!

Nakamura e kishte fajin vetë për rënien në plus-një në vend që të bënte plus-tre para pushimit. Ai ishte plotësisht fitues dhe më pas prishi një lojë të barabartë të rreshtit:

Në mes të segmentit tre minutësh, me 8-8 në tabelë, MVL bëri një gabim të rrallë në llogaritjet e tij. Në vend që të fitonte prozaikisht, ai shkoi për çmimin e shkëlqimit por materiali i humbur dhe loja:

Segmenti tre minutësh përfundoi në barazim, kështu që Nakamura ishte akoma duke udhëhequr me një pikë në fillim të plumbit. Edhe pse ky është habitati i tij natyror, ai humbi dy ndeshjet e para 1 | 1.

Këtu është e para, ajo që Nakamura më pas pranoi ishte një lojë jashtëzakonisht e mirë nga Francezi për këtë kontroll të kohës.

“Kjo lojë e parë me plumb ishte e çmendur kur ai gjeti këtë lëvizje 22 … Bd6,” tha Nakamura. “Unë e kam llogaritur tërë këtë taktikë me këtë ide Ne5, Nf5 dhe më pas Maksimja gjeti 21 … Rxc1 dhe 22 … Bd6, e cila ishte e mahnitshme. Ishte një zbulim i pabesueshëm në një lojë plumb veçanërisht.”

Pika e kthesës së ndeshjes erdhi pas atyre dy fitoreve të plumbave nga MVL. Në kamera, me të vërtetë mund ta shihni Nakamura duke i thënë vetes në kokën e tij: “Kjo mjafton, hajde!”

Në një moment, Vachier-Lagrave madje provoi Gambit të Mbretit (me një urdhër lëvizjeje të lojës në Vjenë) me një sakrificë të shpejtë Bxf7 +. Ai kishte bërë të njëjtën gjë kundër Nakamura në ato Gjysmëfinalja e Grandmaster Blitz Battle 2016 kur ishte mirë për një fitore të shpejtë, por këtë herë Nakamura përfundoi në krye:

Vachier-Lagrave fitoi 4,032,26 dollarë bazuar në përqindjen e fitores; Nakamura fitoi $ 10,000 për fitoren plus 5,967,74 $ në përqindje për një total prej $ 15,967,74.

“Së pari, urime për Hikaru,” tha Vachier-Lagrave. “Sigurisht, kishte momente kur bëra një luftë të shkëlqyeshme, por në fund të fundit, mendoj se ai e meritonte të fitonte dhe luajti më vazhdimisht”.

MVL nuk u befasua që ai mori një avantazh të hershëm në fazën e plumbave: “Unë nuk jam askund afër nivelit të Hikarut në 1 | 0, por në 1 | 1 unë mund t’i jap një luftë, edhe pse në fund fillova të shkoj larg “

Nakamura vlerësoi kundërshtarin e tij: “Së pari, shumë kredi duhet t’i shkojë Maximes, jo vetëm në plumb, por gjatë gjithë ndeshjes sepse ai mbrojti jashtëzakonisht mirë. Ndihej sikur ai po mbronte shumë më mirë sesa tradicionalisht ai ka në një shumë lojëra “.

Të gjitha Lojërat

Finalet e kllapës së kampionatit të shahut të shpejtë 2020

Intervista pas ndeshjes përfundoi me një moment qesharak rreth konsumit të hurmës nga MVL gjatë ndeshjes. Ne nuk do ta mbajmë atë nga ju:

Ngjarja Kryesore e Kampionatit të Shahut të Shpejtësisë 2020 ishte një turne nokaut midis 16 prej madhërive më të mira në botë që luajtën për një fond çmimi $ 100,000, dyfishi i sasisë së vitit të kaluar. Turneu u zhvillua nga 1 nëntor-12 dhjetor 2020 në Chess.com. Çdo ndeshje individuale përmbante 90 minuta fushatë 5 + 1, 60 minuta fushatë 3 + 1 dhe 30 minuta shah plumbash 1 + 1.

Renditja përfundimtare e Shahut të Shpejtë të Fantazisë 2020
Renditja përfundimtare për SCC Fantasy.

Bëni kalimin te OnJuno dhe fitoni 10% kthim të parave në të gjitha blerjet e anëtarësisë në Chess.com. Fito një normë bonus 2.15% me llogarinë më të fuqishme të kontrollit, pa tarifa të fshehura dhe norma më të larta kthimi sesa shumica e llogarive të kursimeve. Interestshtë interesi yt, merre.

Finalja e kampionatit të shahut të shpejtë 2020


Shiko gjithashtu:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu