Pasi u shty një vit për shkak të pandemisë, Olimpiada e Shahut 2020 tani është anuluar. Olimpiada e ardhshme do të mbahet në 2022 në Moskë, dhe dy vjet më vonë Budapesti do të jetë qyteti pritës.

Olimpiada 2020 ishte menduar të mbahej në Moskë gjatë verës, por ajo u bë një nga shumë ngjarjet kryesore që duhej shtyrë për në 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ndërkohë, pas trazirave politike në Bjellorusi, FIDE rihapi ofertën për Olimpiadën 2022 që ishte planifikuar të mbahej në kryeqytetin Bjellorus Minsk.

Pasi nuk arriti të gjente një organizator alternativ për Olimpiadën 2022, e cila përfshin gjithashtu Kupën Botërore FIDE 2021 dhe Kupën e re Botërore të Grave FIDE, Federata Ndërkombëtare e Shahut ka vendosur që thjesht të zhvendosë Olimpiadën 2021 në 2022. Presidenti i FIDE Arkady Dvorkovich e shpjegoi atë si vijon:

“Duke qenë se Republika e Bjellorusisë dhe qeveria e saj kanë vendosur që ata nuk mund të mbajnë Olimpiadën, ne jemi përpjekur të gjejmë një zgjidhje, një mikpritës tjetër për Olimpiadën 2022 dhe Kupat e Botës. Por ne nuk mund të gjenim një alternativë. Nëse shtoni në foto pandeminë, ne nuk na ka mbetur zgjidhje tjetër përveç se të kemi vetëm një olimpiadë gjatë kësaj periudhe. Ne kemi marrë një propozim të mirë nga qeveria ruse për të organizuar dy Kupat e Botës njëkohësisht vitin e ardhshëm, 2021, dhe të kemi Olimpiadë në Rusi në 2022. “

Arkady Dvorkovich
Arkady Dvorkovich. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Presidenti i FIDE sqaroi se, për sa kohë që lejojnë rrethanat, Khanty-Mansiysk do të presë akoma Olimpiadën FIDE për Personat me Aftësi të Kufizuara dhe Kongresin e FIDE gjatë verës së vitit të ardhshëm.

Olimpiada 2024

Olimpiada e Shahut 2024 do të mbahet në Budapest. Oferta e vetme, e cila ishte nga Hungaria, u miratua javën e kaluar nga Asambleja e Përgjithshme e FIDE.

Turneu është planifikuar të zhvillohet nga 10-23 shtator 2024 në Qendrën e rinovuar të Ekspozitës dhe Konferencës Hungexpo me një buxhet të përgjithshëm prej 16.6 milion euro. Autoritetet politike, legjendat e shahut dhe anëtarët e shquar të lëvizjes Olimpike Hungareze dhe administratës sportive kanë shprehur mbështetjen e tyre të pakushtëzuar për këtë ngjarje.


Videoja zyrtare e prezantimit të Hungexpo.

Do të jetë Olimpiada e parë zyrtare e mbajtur në Hungari, një vend me një traditë të fortë shahu. Në vitin 1926, u mbajt e dyta nga dy Olimpiadat “jozyrtare” në Budapest dhe u fitua nga Hungaria. E njëjta skuadër gjithashtu mori medaljet e arta në dy edicionet e para zyrtare në 1927 dhe 1928.

“Për ne, shahu hungarez nuk është vetëm një lojë, por është një traditë,” tha GM Gabor Papp, kapiten i skuadrës për Hungarinë. “Ne kemi shumë lojtarë elitarë dhe personalitete të shkëlqyera të shahut në historinë e shahut dhe nuk po flas vetëm për dekadat e fundit kur GM Peter Leko luajti ndeshjen e kampionatit botëror dhe GM Judit Polgar konsiderohej të ishte lojtarja më e mirë femër. Në 1978 Hungaria fitoi një Olimpiadë të Shahut, ekipi fitues përmbante emra si Lajos Portisch. Ne mund të kthehemi në vitet 1930 kur Geza Maroczy ishte një nga lojtarët më të mirë. Këta emra janë vetëm shembuj, lista nuk është e plotë. “

Organizatorët e Budapestit synojnë ta bëjnë edicionin e 46-të një Olimpiadë inovative, me teknologji të reja të tilla si një rrjet pa tel me shpejtësi të lartë 5G, një transmetim vizual në kohë reale dhe mjete dhe teknologji të veçanta të tilla si hologramet dhe bordet e shahut “të ndjeshme” të sapo shpikura për të dëmtuarit e shikimit.

Do të jetë gjithashtu një Olimpiadë “e gjelbër”, me mundësinë e transferimeve ndërmjet vendeve dhe hoteleve me biçikleta dhe automjete elektrike dhe duke shmangur letrën dhe plastikën. Për më tepër, organizatorët do të përpiqen për një numër më të ekuilibruar të pjesëmarrësve burra dhe gra. Prezantimi i plotë mund të gjendet këtu në PDF.


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu