GM-të Magnus Carlsen mori një epërsi të hershme por Wesley Pra goditi përsëri për të barazuar ndeshjen e parë të finales së Opera Euro Rapid të Shtunën. GM Teimour Radjabov kryeson vs GM Maxime Vachier-Lagrave në ndeshjen për vendin e tretë.

Rezultatet e Shpejta të Operës Euro

Carlsen vs Pra

Lojtarët do të fillojnë me një propozim të pastër në Ditën e Shën Valentinit kur një ndeshje me katër lojëra të shpejta dhe një barazim i mundshëm do të vendosë se kush do të fitojë çmimin e parë prej $ 30,000. GM i dytë i Carlsen Peter Heine Nielsen mund të ishte futur në punë, sepse në ndeshjen e parë, So ishte përgatitur më mirë – të paktën në dy ndeshjet që përfunduan me vendosmëri.

Pas një barazimi luftarak në ndeshjen një, një Mbrojtje e Dy Kalorësve erdhi në bord në ndeshjen tjetër. Kështu që ishte i njohur për të luajtur këtë linjë, por Carlsen nuk e kishte parë atë në mëngjes para ndeshjes.

“Unë po godisja veten paksa për ta lejuar atë sepse isha duke kontrolluar këto gjëra gjatë Wijk aan Zee, por jo sot për ndonjë arsye,” tha ai. “Për çfarëdo arsye, unë mendova se ai do të shkonte për linjat e qeta në mënyrë që ishte me të vërtetë një lloj budallai.”

Carlsen Tata
Carlsen i kishte parë Dy Kalorësit gjatë Wijk aan Zee por jo gjatë kësaj ngjarjeje. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Sipas So, lëvizja e 21-të e Carlsen humbet me forcë, por ai nuk arriti ta shfrytëzonte atë.

“Kjo ishte me të vërtetë për të ardhur keq, me të vërtetë e keqe,” tha ai. “Pjesërisht nuk kam analizuar 21.Qxd4. Në të vërtetë po humbet me forcë, por në të njëjtën kohë, nuk dija si të reagoja. Gjatë lojës, isha i hutuar për atë që po ndodhte. Mendova se i përzieva disa lëviz rendin. ashtë një humbje e materialit të mirë të hapjes, por kjo ndodh “.

Loja e tretë ishte një barazim i shpejtë. Carlsen përdori linjën 5.Re1 kundër Berlinit për ta bërë këtë, gjë që ishte një shenjë që ai nuk e shqetësonte. “Isha i mërzitur kështu që kisha nevojë për një lojë të shkurtër,” tha ai më pas, duke shtuar më vonë: “Unë jam mjaft i kënaqur me barazimin sot kështu që thjesht do të përpiqem të shtyj pak më shumë nesër. Sigurisht që do të jem më agresiv me të bardhën, kjo është e sigurt ”.

Isha i mërzitur kështu që kisha nevojë për një lojë të shkurtër.
—Magnus Carlsen

Kështu që duhej të fitonte ndeshjen katër, dhe ai e bëri. Këtë herë ai zgjodhi një linjë në Italisht dhe përsëri përdori rreth 20 lëvizje të përgatitjes për të marrë një pozicion më të mirë nga hapja. Carlsen tha se ai kishte llogaritur gabim diçka atje, dhe me lëvizjen 22 ai ishte qartë në telashe kur duhej të luante një rigjetje të shëmtuar të pengut në f6.

“Ishte mirë,” tha Carlsen. “Unë bëra një gabim shumë herët dhe atëherë thjesht kisha një pozicion shumë të keq. Unë ndoshta mund të kisha luftuar pak më mirë atje duke mos marrë d5 por ishte e vështirë.”

Shënimet nga GM Dejan Bojkov do të shtohen së shpejti.

Chess.com Lojë e Ditës Dejan Bojkov

Wesley Pra
Wesley Pra: “Unë jam shumë i emocionuar, padyshim që fitoj sipas kërkesës me pjesët e bardha”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Radjabov vs Vachier-Lagrave

Radjabov po udhëheq këtë ndeshje falë fitores në dy ndeshjet e tij të bardha. Në të dy ndeshjet, ai përdori një nga mënyrat më të qeta të mundshme për të takuar Grunfeld, e cila përfshin një tregti të hershme të mbretëreshës, dhe pastaj ngadalë e kalon francezin në lojën e fundit:

MVL fitoi një ndeshje të tretë të bukur, ku ai gjeti përgjigjen e duhur ndaj Kalashnikov Sicilian të Radjabov. Ndërsa atij i duhen vetëm dy pikë në ndeshjen e së dielës, Azerbajxhani ka të ngjarë të kalojë në diçka më solide në lojërat e tij të ardhshme me të zeza.

Maxime Vachier-Lagrave
Maxime Vachier-Lagrave duhet të fitojë të Dielën për të detyruar një playoff për vendin e tretë. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Finale, Dita 1

Opera Euro Rapid zhvillohet nga 6-14 shkurt. Faza paraprake ishte një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë kanë avancuar në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat mund të kalojnë në blitz (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black e katër pa asnjë shtesë) vetëm ndërprerjet nëse ndeshja e nokautit barazohet pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu