GM Magnus Carlsen ende drejton turneun Opera Euro Rapid pas GM Hikaru Nakamura humbi një taktikë në lojën e tyre në raundin e 10-të. GM amerikan nuk është ende i sigurt se do të kualifikohet në fazën e nokautit.

GM Anish Giri kishte ditën e dytë më të mirë si lojtari i vetëm që shënoi 3.5 / 5. Holandezi tani lidhet për vendin e dytë me GM Wesley Pra dhe të dy janë mjaft të sigurt për fazën e nokautit.

Numri relativisht i lartë i fitoreve ditën e parë nuk u përsërit; kësaj here 17 nga 40 ndeshje përfunduan me vendosmëri. Pas 10 raundeve, vetëm GM Teimour Radjabov, fituesi i Masterit të Airthings, është ende i pamposhtur.

Parapërgatitjet e Shpejta të Opera Euro | Raundi 10 i renditjes

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 2 3 4 5 6 Piket
1 Carlsen 2881 2884 0 ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 1 7.0 / 10
2 Kështu që 2741 2861 1 ½ ½ 0 1 ½ 1 1 1 0 6.5 / 10
3 Giri 2731 2894 ½ ½ 1 1 ½ 0 ½ ½ 1 1 6.5 / 10
4 Nepomniachtchi 2778 2856 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 6.0 / 10
5 Aronian 2778 2795 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 0 1 1 5.5 / 10
6 Vachier-Lagrave 2860 2767 1 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 5.5 / 10
7 Radjabov 2758 2760 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 5.5 / 10
8 Nakamura 2829 2774 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5.0 / 10
9 Duda 2774 2766 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 5.0 / 10
10 Grischuk 2784 2783 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 5.0 / 10
11 Dubov 2770 2694 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 1 ½ 4.5 / 10
12 Vidit 2636 2730 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 0 1 4.5 / 10
13 Shankland 2609 2690 0 0 0 ½ 0 0 1 1 1 ½ 4.0 / 10
14 Bluebaum 2562 2671 0 0 1 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 3.5 / 10
15 Ding 2836 2580 0 ½ 0 0 0 0 1 0 ½ 1 3.0 / 10
16 Dominguez 2786 2602 0 1 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 3.0 / 10

Carlsen kishte fituar katër ndeshje radhazi të Shtunën, por u ngadalësua pas kësaj, me katër barazime radhazi të Dielën. Ai priste të barazonte edhe të pestin kur luajti 32.Bc2 në lojën e tij me Nakamura, sepse pas 32 … Nd4 ai nuk pa asgjë më të mirë sesa të kthehej me 33.Bd3.

Sidoqoftë, pasi mendoi për 2 minuta e 19 sekonda, Nakamura luajti me gabim 33 … Re1 ?, duke humbur plotësisht përgjigjen e Carlsen.

“Unë nuk e mendoja shumë se ai do të shkonte për 33 … Re1”, tha kampioni i botës. “Kur vëreni një lëvizje të tillë, veçanërisht kur keni disa minuta si ai në të vërtetë, ju dëshironi të kontrolloni se funksionon në të vërtetë.”

Carlsen e quajti atë një “lehtësim masiv” pasi me këtë fitore, ai siguroi kualifikimin me një ditë të lirë.

“Ndihem shumë se çdo lojë ka qenë emocionuese”, përmblodhi Carlsen ditën. “Ka qenë argëtuese, dhe jo gjithmonë korrekte, por argëtuese për të luajtur dhe shpresojmë se është argëtuese për t’u parë!”

Opera Magnus Carlsen Euro Rapid
Carlsen: “Ndihem shumë se çdo lojë ka qenë emocionuese”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Forma e lartë nuk është ende aty për kampionin e botës, i cili ishte “humbur në mënyrë të pabesueshme” (me fjalët e tij) vs GM Ian Nepomniachtchi, i cili ndoshta do të kishte shënuar pikën e plotë nëse do të kishte kaluar ca më shumë kohë në lëvizjet e tij.

Carlsen filloi lojën e tij me Giri me lëvizjen 1.e3, e cila ngriti pyetjen nëse po shikonim edhe një herë gabim. Nuk ishte kështu.

“Mendova pse jo”, tha Carlsen, i cili thjesht donte të merrte një lojë pa shumë teori. Ai ishte i bezdisur që lejoi kundërshtarin e tij të barazonte shpejt: “Në rastin e parë, unë i jap atij një shans për të dhënë një kontroll të përhershëm. Kjo me të vërtetë më gaboi sepse padyshim që doja ta fitoja atë lojë.”

Midis lojtarëve me një rezultat plus-një, GM Levon Aronian mban kartat më të mira për momentin sepse ai ka barazimin më të mirë në atë grup rezultati. Kriteret janë rezultati i ndërsjellë, numri i fitimeve, dhe më pas Sonneborn-Berger, në atë renditje.

Aronian fitoi një lojë interesante kundër GM Sam Shankland me, në një moment, dy pengje të kaluara për të Bardhën dhe katër për të Zezën në një lojë fundore.

Aftësia e Hapur: Dita e Nokauteve 2.

Në një lojë mes dy kandidatëve për kampionatin botëror, Giri mundi GM Maxime Vachier-Lagrave. Holandezi fitoi një lojë të shkëlqyeshme sulmuese dhe tregoi edhe një herë se reputacioni i tij “i parë i sigurisë” është tepër i ekzagjeruar.

Ndërkohë, MVL është ende hezitues për të luajtur Najdorf pas tre humbjeve të tij në këtë hapje në Wijk aan Zee, edhe pse fakti që francezi po kalon në hapje të tjera ndoshta do të thotë se ai po kursen armët e tij të rimbushura për atë Turne të Kandidatëve.

Anish Giri Opera Euro Rapid
Anish Giri. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Koha e fillimit është e vështirë për GM Ding Liren, për të cilët është mesnatë kur fillojnë lojërat. Veçanërisht zhgënjyese për lojtarin kinez ishte loja e tij me GM Aleksandër Grischuk, i cili gaboi në një shkëmbim por arriti të fitojë gjithsesi pas më shumë gabimeve nga të dy lojtarët. Tifozët e shahut me cilësi të lartë dhe mbi bordë nuk duhet ta shikojnë këtë lojë.

Dita e tretë dhe e fundit e preliminareve është të hënën. Tetë lojtarët më të mirë vazhdojnë menjëherë me fazën e eliminimit të martën, ndërsa do të jetë një dalje e hershme për tetë të fundit.

Të gjitha Lojërat Dita 2

Opera Euro Rapid zhvillohet nga 6-14 shkurt. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që do të përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat mund të kalojnë në blitz (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black e katër pa asnjë shtesë) vetëm ndërprerjet nëse ndeshja e nokautit është e barabartë pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raporti i mëparshëm:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu