GM Hikaru Nakamura për pak humbi prerjen për të arritur tetë vendet e para dhe për t’u kualifikuar në kllapat e nokautit të Opera Euro Rapid. Grandmasteri amerikan humbi një ndeshje vendimtare finale ndaj bashkatdhetarit të tij GM Sam Shankland kur GM Daniil Dubov kishte pushimin më të mirë të kravatës.

GM Magnus Carlsen dhe GM Anish Giri barazoi për vendin e parë në preliminare, duke shënuar 9.5 / 15. Çiftet për çerekfinalet janë Carlsen-Dubov, Giri-Radjabov, So-Duda dhe MVL-Aronian.

Kllapa e eliminimit të shpejtë Opera Euro Rapid

Në fund ishte një garë e ngushtë. Dita e tretë ishte më e dobëta nga të tre, me 25 ndeshje që përfunduan paqësisht. Një rezultat prej 50 përqind ishte mjaft i mirë për Dubov me katër fitore dhe katër humbje, ndërsa Nakamura kishte shënuar edhe dy barazime të tjera.

GM Leinier Dominguez kaloi ditën më të mirë me 3.5 / 5, por ai prapë erdhi një pikë më pak se kualifikimi. Sa i përket Dubov, GM Jan-Krzysztof Dudaplus një në ditën e fundit ishte mjaft e mjaftueshme. GM Teimour Radjabov mbeti i pamposhtur për të gjithë 15 raundet.

Parapërgatitjet e Shpejta të Opera Euro | Renditja përfundimtare

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 2 3 4 5 6 Piket
1 Carlsen 2881 2844 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 ½ 1 0 9.5 / 15
2 Giri 2731 2853 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ ½ 1 1 9.5 / 15
3 Kështu që 2741 2828 1 ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 9.0 / 15
4 Aronian 2778 2802 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ 0 1 8.5 / 15
5 Vachier-Lagrave 2860 2797 ½ 0 1 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 8.5 / 15
6 Duda 2774 2779 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 0 1 1 1 8.0 / 15
7 Radjabov 2758 2780 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 8.0 / 15
8 Dubov 2770 2757 ½ ½ 0 1 0 0 ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ 1 7.5 / 15
9 Nakamura 2829 2753 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 1 1 7.5 / 15
10 Shankland 2609 2743 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 0 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 7.0 / 15
11 Nepomniachtchi 2778 2733 ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 1 0 ½ 7.0 / 15
12 Vidit 2636 2718 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 0 6.5 / 15
13 Dominguez 2786 2709 0 ½ 1 0 0 1 ½ 0 ½ ½ 1 0 1 ½ 0 6.5 / 15
14 Grischuk 2784 2709 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1 6.5 / 15
15 Bluebaum 2562 2675 0 0 0 1 ½ 0 ½ ½ 0 0 1 ½ ½ ½ ½ 5.5 / 15
16 Ding 2836 2632 1 0 ½ 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ 1 1 0 ½ 5.0 / 15

Nakamura që nuk kualifikohet është mbase lajmi më i madh këtu. Specialisti i shahut të shpejtë nuk ishte në formën e tij më të mirë, por normalisht kualifikohet gjithsesi kur është kështu, sepse niveli i tij bazë është kaq i lartë në këtë format.

Easyshtë e lehtë të shohësh nga renditja përfundimtare që një barazim do të kishte mjaftuar për Nakamura. Humbja e tij ndaj Shankland, një Rauzer Sicilian, ishte jashtëzakonisht e dhimbshme sepse ai fillimisht po e tejkalonte Shankland dhe duke fituar plotësisht në një moment:

Opera Operative Hikaru Nakamura Euro Rapid
Një humbje e vështirë do të thotë një dalje e hershme për Nakamura. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Loja më spektakolare e ditës ishte mes dy lojtarëve që përfundimisht arritën në tetë më të mirët. Duda tha se ishte në “kamikaze mode” ndërsa përfundoi ndeshjen e tij me Dubov me një sakrificë të bukur mbretëreshë pasi kjo e fundit kishte luajtur për një fitore për shumë kohë.

“Unë mendoj se në një moment Daniil donte të më rrahte sepse unë fillova të luaj aq dobët dhe kaq keq!” tha Duda me pas. Ai kishte pjesërisht të drejtë: Dubov mendoi se loja ishte një fitore e domosdoshme për shkak të renditjes në turne.

Dubov: “Unë jam i lumtur që Jan-Krzysztof të kualifikohet sepse normalisht ai arrin të më mundë dhe të humbas kualifikimin kështu që në thelb nuk ka kuptim! Ai fiton një lojë dhe është si një humbje-humbje. Këtë herë të paktën kjo e sjell atë në skenë e rëndë, e cila është argëtuese “.

Aftësia e Hapur: Dita e Knockout 2.

Opera Jan-Krzysztof Duda Euro e Shpejtë
Një fitore e bukur për Jan-Krzysztof Dudareak. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Ndërsa numri tetë gjithmonë luan numrin një në kllapa të tilla nokaut, Dubov përsëri do të përballet me Carlsen (i pari në barazim), njeriu që ai eleminohet gjashtë javë më parë në Masters Airthings. GM rus e pret me padurim ndeshjen në të njëjtën mënyrë si atëherë: “Për mua, do të jetë kënaqësi e shkëlqyeshme, si gjithmonë. Ai është akoma kundërshtari im i preferuar, kështu që padyshim që jam shumë i lumtur ta luaj përsëri.”

Kampioni i botës nuk mund të jetë shumë i sigurt për shanset e tij, duke njohur kundërshtarin e tij të rradhës dhe pasi të ketë përfunduar preliminare me një mesatare 2.5 / 5. Nga të gjithë pjesëmarrësit, GM bisht-ender Ding Liren (i cili duhet të ketë vuajtur nga fillimi i lojërave të tij në mesnatë në Kinë) e mundi atë në raundin 13 ndërsa Carlsen luajti hapjen shumë joserioze:

GM Levon Aronian dhe GM Maxime Vachier-Lagrave, miq të mirë të njëri-tjetrit, do të përballen edhe një herë në një betejë ku mund të ketë vetëm një fitues. E tyre gjysmëfinale në Kupën e Botës FIDE 2017 (fituar nga Aronian) ishte epike, dhe së fundmi ata luajtën në çerekfinale të Kampionatit të Shahut të Shpejtësisë 2020 Chess.com (fituar nga Vachier-Lagrave) dhe gjysmëfinale i Mjeshtrave të Airthings (fituar nga Aronian).

Duket sikur është radha e MVL përsëri, megjithëse, në preliminare të këtij turneu, Aronian mundi francezin:

Giri vs Radjabov është një përplasje midis dy prej lojtarëve më të fortë në qark. Ata luajtën një barazim të papërfillshëm në raundin e gjashtë. Më interesante për të treguar është fitorja e vetme e Giri në ditën e tretë, ku ai eksperimentoi disi kundër Sistemit të Londrës:

Duda tha se ai po pret me padurim ndeshjen e tij me So, por padyshim që e konsideron kundërshtarin e tij favorit. Pas fitores së tij kundër Carlsen në raundin e parë, GM amerikan kishte një udhëtim të egër në dy ditët e para me pesë fitore dhe dy humbje para se të barazonte shtatë ndeshjet e tij të fundit. Një nga viktimat e tij, në fakt, ishte Duda:

Wesley So Opera Euro Rapid
Pas një fillimi të egër, Wesley So u fut në nokaut. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat Dita 3

Opera Euro Rapid zhvillohet nga 6-14 shkurt. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që do të përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat mund të kalojnë në blitz (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black e katër pa asnjë shtesë) vetëm ndërprerjet nëse ndeshja e nokautit është e barabartë pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu