GM Magnus Carlsen, GM Maxime Vachier-Lagrave, dhe GM Wesley Pra fituan ndeshjet e tyre të para çerekfinale në turneun Opera Euro Rapid. GM Teimour Radjabov dhe GM Anish Giri barazoi 2-2 pasi holandezi fitoi ndeshjen katër sipas kërkesës.

Rezultatet e Opera Euro Rapid

Carlsen vs Dubov 2.5-0.5

Kjo ndeshje ishte e njëjta çift çerekfinale si në Masters Airthings kur Dubov çuditërisht rrëzoi kampionin e botës nga turneu. Në ditën e parë të kësaj përplasjeje të re, Dubov nuk ishte afër për të mposhtur Carlsen.

“Sigurisht që ky nuk ishte një çiftim ideal për mua duke marrë parasysh atë që ndodhi herën e kaluar,” tha Carlsen. “Por çdo turne është një i ri, kështu që unë mendova se thjesht duhet të përqendrohem për të luajtur mirë.”

Dhe kjo është ajo që ai bëri. Carlsen fitoi të dy ndeshjet e tij të bardha në mënyrë bindëse dhe barazoi lojën e tij të zezë.

“Nuk mund të them se kam luajtur shumë poshtë standardeve të mia”, tha Dubov. “Unë mendoj se unë isha vetëm outplayed kështu që ishte një lloj i merituar.”

Këtu është loja e tretë, ku Dubov u kalua në skandinav:

Opera Magnus Carlsen Euro Rapid
Magnus Carlsen. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Vachier-Lagrave vs Aronian 2.5-1.5

Pas një Wijk aan Zee mjaft katastrofike, Vachier-Lagrave duket se është përsëri në rrugën e duhur. Nuk është shah klasik dhe turneu nuk ka mbaruar akoma, por francezi të paktën po hedh disa grushta përsëri.

“Unë e di që unë jam i aftë të luaj shah, pa marrë parasysh se çfarë mund të thotë një turne, por natyrisht, është shumë mirë të ndalosh gjakderdhjen në këtë mënyrë,” tha MVL. “It’sshtë jeta e çdo lojtari shahu, çdo sportisti: do të ketë disa ngjarje zhgënjyese. Unë thjesht duhet t’i bëj ato sa më minimale të jetë e mundur.”

“Veryshtë shumë mirë të ndalosh gjakderdhjen në këtë mënyrë.”
—Maxime Vachier-Lagrave

GM Levon Aronian ndau një këndvështrim të ngjashëm: “Ai është një lojtar i shkëlqyer dhe të kesh një turne të keq nuk është një punë e madhe; të gjithë i kishin ato. Edhe Magnus, një vit në Norvegji, ai pothuajse erdhi i fundit. Kur ju keni një dhuratë – dhe Maxime ka një mendje e shkëlqyer – askush nuk mund ta heqë atë dhuratë nga ti “.

MVL ishte veçanërisht i lumtur me lojërat e tij të zeza, nga të cilat fitoi të parën. Aronian pranoi se diçka nuk shkoi mirë me përgatitjen e tij këtu:

Aftësia e Hapur: Dita e Nokauteve 2.

Maxime Vachier-Lagrave
Maxime Vachier-Lagrave. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Pra vs Duda 2.5-1.5

Në këtë ndeshje, ishte GM Jan-Krzysztof Duda i cili kaloi në avantazh pas një gabimi të tmerrshëm nga kaq thellë në një lojë me një mbretëreshë kundrejt tre pjesëve të vogla. Ishte edhe më befasuese të shihje 71.Qa2 + aq të zhdukur pasi mbretëresha e bardhë sapo ishte larguar nga ai shesh dy lëvizje më parë.

Kështu që: “Pasi humba ndeshjen e dytë mendova se gjithçka do të ishte në tatëpjetë pas kësaj, por Jan-Krzysztof është lloji i lojtarit që është shumë agresiv dhe kështu ai i jep shanse kundërshtarit të tij që të kthehet dhe shanse për ta komplikuar lojën. “

Kjo vërejtje ishte kryesisht për lojën tre kur Duda luajti mjaft ashpër. Fitorja e parë, në ndeshjen dy, ishte më udhëzuese pasi GM amerikan tregoi teknikën e lojës së fundit në lojërat shkollore.

Disa nga teknikat kryesore, të tilla si “veprimtaria e mbretit”, “dy dobësi” dhe “mos nxitoni”, të cilat u shpjeguan mrekullisht në klasiken e Mikhail Shereshevskit “Strategjia e Lojërave të Fundit”, mund të shihen në këtë lojë:

Wesley So Opera Euro Rapid
Wesley Pra. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Giri vs Radjabov 2-2

Këta lojtarë filluan me dy barazime kur GM Teimour Radjabov nxori gjakun e parë në ndeshjen tre. Kjo ishte një humbje mjaft e pafat për Giri, i cili ishte në kontroll për pjesën më të madhe të lojës dhe po luante për një fitore me tre pengje për një shkëmbim. Së pari, ai humbi avantazhin e tij, dhe pastaj ai prishi një barazim pothuajse të sigurt:

Giri pastaj fitoi sipas kërkesës, e cila është gjithmonë mbresëlënëse. Hollandezi sugjeroi që nuk ishte vetëm përpjekja e tij: “reallyshtë me të vërtetë e vështirë të luash kur je në një situatë tërheqëse, madje edhe me pjesët e bardha. Ashtë një lloj i veçantë i situatës psikologjike që ndodh në nokautet dhe unë e keni parë lojtarët më të mëdhenj që vuajnë atje. Ju e dini që dikush po vjen pas jush dhe kjo është shumë e pakëndshme “.

“Jam shumë i lumtur që kam fituar”, tha Giri. “Veryshtë shumë ndryshe të shkosh në ditën e dytë me një rezultat të barabartë ose në një situatë të domosdoshme për të fituar kur çdo barazim po të afron me Luginën e Vdekjes.”

Opera Anish Giri Euro Rapid
Anish Giri. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha Lojërat QF Dita 1

Opera Euro Rapid zhvillohet nga 6-14 shkurt. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që do të përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat mund të kalojnë në blitz (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black e katër pa asnjë shtesë) vetëm ndërprerjet nëse ndeshja e nokautit është e barabartë pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu