GM-të Magnus Carlsen, Maxime Vachier-Lagrave, Wesley Pra, dhe Teimour Radjabov arriti në gjysmëfinale të turneut Opera Euro Rapid. Carlsen humbi ndeshjen e tij të dytë me GM Daniil Dubov por përfundimisht u tërhoq në ndeshjen e armagedonit të playoff.

Rezultatet e Opera Euro Rapid

Carlsen vs Dubov

Dubov nuk mund ta përsëriste fitoren e tij të mërzitur ndaj Carlsen në Masters Airthings, por ai u afrua sa më afër që të mundte.

Atij i duheshin vetëm tre ndeshje të shpejta për të larë humbjen e tij të ditës së parë dhe në të vërtetë mundi Carlsen dy herë në lëvizjet nën 25. Ai pastaj fitoi edhe ndeshjen e dytë blitz sipas kërkesës pasi humbi pa nevojë atë të parën. Më në fund Carlsen u bashkua në armagedon.

Reagimi në kamera i dy lojtarëve ishte goditës. Ndërsa Carlsen bëri një gjest hedhje me të dyja duart, i pakënaqur (mbase edhe i neveritur) për lojën e tij, Dubov ishte ai që tregoi një buzëqeshje pasi u eleminua.

“Në të vërtetë nuk ka asnjë reagim,” tha Dubov. “Sot nuk më interesonte shumë, të them të drejtën.”

Opera Daniil Dubov Euro Rapid
Dubov: “Sot nuk më interesonte shumë, të them të drejtën.” Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Ky koment duhet parë në dritën e shumë gabimeve që kishin bërë të dy lojtarët. Edhe Dubov e dinte atë:

“Padyshim që të dy ishim mjaft larg standardeve tona normale, por prapëseprapë, nëse shënoni katër pikë kundër Magnus, ka rëndësi diçka. Ne të dy luajtëm si idiotë, ai luan si idiot mjaft shpesh, por nuk është se të gjithë arrijnë ta përdorin atë. Në këto termat, është disi në rregull. Por në përgjithësi është shumë e merituar “.

Ai luan si një idiot mjaft shpesh, por nuk është se të gjithë arrijnë ta përdorin atë.
—Daniil Dubov

“Padyshim që është një lehtësim, rezultati përfundimtar, por kjo ishte një performancë pështirë e neveritshme nga ana ime; unë duhet të jem shumë më mirë,” tha një Carlsen i lodhur dhe i irrituar. “Ndihem sikur parapërgatitjet ishin një hap përpara dhe kjo është dy hapa mbrapa. Të paktën po kaloj, është më mirë sesa të mos jesh, por në përgjithësi kjo ishte një ditë shumë zhgënjyese e shahut.”

Opera Magnus Carlsen Euro Rapid
Carlsen: “Ndihem sikur parapërgatitjet ishin një hap përpara dhe ky është dy hapa mbrapa”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Pas një barazimi në ndeshjen e parë të shpejtë, Carlsen humbi nga një taktikë shahu të gradës së prapme dy herë radhazi. Ai ndjeu se bëri shumë gabime të shmangshme, veçanërisht në ndeshjen e dytë.

“Duke i dhënë atij atë shans, ndjehem sikur i dhashë aq shumë jetë dhe kjo thjesht më shqetësoi plotësisht,” tha Carlsen. “Natyrisht, kjo është pjesërisht për shkak të mënyrës se si ai luan, por unë ndjeva se në këtë rast, ishte kryesisht vetëm një autogol masiv.”

Akoma i prirur, Carlsen përsëri u rrëzua shpejt në ndeshjen e tretë, dhe në asnjë kohë Dubov kishte siguruar një playoff.

Dubov fillimisht mbajti vrullin në ndeshjen e parë të rrufeshëm ndërsa Carlsen luajti një flijim të dyshimtë të pengut që lejoi një sakrificë peshkopi në h3. Në atë që ishte një nga momentet kyçe të gjithë ndeshjes, Dubov humbi disa raste për një avantazh dhe më pas gjykoi keq pozicionin pasi shmangu një barazim:

Dubov më pas shënoi një fitore me fat në ndeshjen e dytë blitz pasi Carlsen bëri një tjetër gabim të shmangshëm në një pozicion fitues. Por, pavarësisht nga të gjitha këto momente zhgënjyese, kampioni i botës arriti ta tërhiqte atë në armagedon:

Në intervistën pas ndeshjes Dubov u pyet se si ndihej për njerëzit që mendonin se ai kishte një stil unik të lojës. Përgjigja e tij ishte interesante:

“Ashtë një shenjë shumë e keqe për shahun nëse stili im quhet unik! Unë mendoj, në përgjithësi, ne kemi një brez të ri shumë krijues. Unë mendoj se nuk është vetëm për mua, unë mendoj se është gjithashtu për Duda, për shembull. Ne kemi një një numër shumë i madh i djemve tuaj që duan të luajnë lojëra të vërteta, të cilët nuk duan të luajnë këtë Berlin dhe që luajnë shumë lojëra vendimtare dhe që janë njëlloj si me fitore ashtu edhe me humbje “.

Vachier-Lagrave vs Aronian

GM Levon Aronian e nevojshme për të fituar ndeshjen e dytë të shpejtë të playoffit për të detyruar një playoff, por kjo u bë një detyrë e vështirë pasi filloi me një humbje të panevojshme. Kjo ishte një nga lojërat më interesante të ditës, veçanërisht për tifozët e Open Sicilian.

Aronian arriti të fitonte ndeshjen e tij të bardhë, por me dy barazime në ndeshjet e tjera, MVL përfundoi kualifikimin për në gjysmëfinale ku do të takohet me Carlsen.

Opera Maxime Vachier-Lagrave Euro e Shpejtë
Vachier-Lagrave fitoi ndeshjen e fundit që luajti me Carlsen: gjysmëfinalen e Kampionatit të Shahut të Shpejtë 2020. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Pra vs Duda

Ishte pra ai që arriti në gjysmëfinale në mënyrën më bindëse. Pasi fitoi ndeshjen e parë, atij i duhej vetëm 2-2 në të dytën dhe e siguroi atë me dy fitore radhazi.

GM Jan-Krzysztof DudaIndiani i Mbretit në ndeshjen dy ishte një zgjedhje logjike kur duhet një fitore, por kështu ishte gjithmonë në kontroll, edhe kur mbreti i tij tërhiqej në hapësirë:

Wesley So Opera Euro Rapid
Wesley Kështu lundroi drejt gjysmëfinales. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Giri vs Radjabov

Në këtë ndeshje mes dy grandmasites më të fortë përreth, nuk është për t’u habitur që katër ndeshjet e shpejta përfunduan në barazim. Pas një barazimi tjetër në ndeshjen e parë të rrufeshëm, ishte Radjabov që përfundoi duke fituar atë që ishte një lojë e dytë e lëkundur nga të dy palët.

Giri: “Unë zgjodha të mos bëja lëvizjet e duhura aty ku i pashë dhe përfundova duke humbur disa taktika.”

Radjabov filloi duke kërkuar ndjesë disi për të qenë “paksa shumë i fortë” ndonjëherë në parapërgatitje, por theksoi se është një strategji që funksionon.

“Sot, nuk ndihem i lumtur, të jem i sinqertë, sepse kam marrëdhënie të mira me Anish,” tha ai. “Ne jemi miq, dhe kështu nuk ndihet si fitore. Niceshtë bukur të kalosh, por unë nuk e ndiej këtë lumturi si kundër lojtarëve të tjerë. [I am] pak i zhgënjyer me disa nga ndeshjet, por sigurisht i mirë me rezultatin “.

Teimour Radjabov Opera Euro Rapid
Teimour Radjabov. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Pothuajse çdo lojtar i fortë do të kishte luajtur taktikën e Radjabov 17.Nxg5 pa u menduar shumë, por siç mund ta shihni në shënime, 17.Nh4 !? është me sa duket edhe më e fortë sipas motorëve. Vlen të kontrolloni mundësitë e mahnitshme duke luajtur vetë këtë pozicion.

Të gjitha Lojërat QF Dita 2

Opera Euro Rapid zhvillohet nga 6-14 shkurt. Faza paraprake është një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë kalojnë në një nokaut gjashtë-ditor që do të përbëhet nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat mund të kalojnë në blitz (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black e katër pa asnjë shtesë) vetëm ndërprerjet nëse ndeshja e nokautit është e barabartë pas ditës së dytë. Fondi i çmimit është 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu