Skena është vendosur për Kampionati i Shahut të Shpejtësisë 2020 Përfundimtar prezantuar nga OnJuno. GM Hikaru Nakamura do të përballet me GM Maxime Vachier-Lagrave të shtunën, 12 dhjetor në 9 të mëngjesit në Paqësor, 18:00 Evropa Qendrore.

Të Premten, Vachier-Lagrave tronditi botën duke mundur GM Magnus Carlsen 13-11 në tyre ndeshje gjysmëfinale për të fituar vendin e tij në finale. Nakamura fitoi vendin e tij duke mundur GM Wesley Pra 13.5-12.5 në tjetrën ndeshje gjysmëfinale.

Si te shikosh?
Lojërat e Kampionatit të Shahut të Shpejtë luhen në Chess.com server i drejtpërdrejtë. Ato janë gjithashtu të disponueshme në platformën tonë për të shikuar lojëra drejtpërdrejt në Chess.com/events dhe në aplikacionet tona në “Watch”. Komentet e ekspertëve mund të shijohen në Chess.com/tv.

Njëra nga temat gjatë gjithë Kampionatit të Shahut të Shpejtë në vitin 2020 ka qenë “A është e pashmangshme revansh?” Kjo ishte duke iu referuar revanshit të mundshëm midis dy kandidatëve më të mirë (Nakamura dhe Carlsen) të cilët janë takuar jo vetëm në finalet e kaluara të Kampionatit të Shahut të Shpejtë, por edhe në tre ngjarje të nivelit të lartë në internet këtë vit.

Sidoqoftë, Vachier-Lagrave kishte përgjigjen e tij në pyetjen rreth revanshit “të pashmangshëm”: një “Jo!”

Ka qenë një rrugë e gjatë dhe me gjarpërime deri në Finalen e Kampionatit të Shahut të Shpejtë të këtij viti të prezantuar nga OnJuno. Ka pasur shumë beteja dhe ndeshje fantastike, por gjithçka vjen deri te Nakamura me një farë, lojtari më i renditur në botë, dhe Vachier-Lagrave me tre farë, lojtari më i mirë francez dhe udhëheqësi aktual i Turneu i Kandidatëve për vitin 2020.

Finalja e kampionatit të shahut të shpejtë 2020

Finale

  • 12 dhjetor 2020 në 9 të mëngjesit të Paqësorit / 18:00 Evropa Qendrore

Të gjitha ndeshjet mund të shikohen Chess.com/TV dhe Twitch.tv/chess me komente eksperte.

Dhuratë një anëtarësim!

Nakamura vs Vachier-Lagrave

Nakamura (@Hikaru) ka qenë një nga lojtarët më të suksesshëm në internet këtë vit dhe ai është kampioni në fuqi i Shahut të Shpejtësisë – ai fitoi Kampionati i Shahut të Shpejtë 2018 dhe Kampionati i Shahut të Shpejtë 2019.

Vachier-Lagrave (@LyonBeast) ka punuar qartë në shahun e tij në internet kohët e fundit, dhe duket se suksesi i tij mbi bordin në vitin 2020 ka filluar të shfaqet në lojën e tij në internet.

Këta dy lojtarë u takuan në Kampionatin e Shahut të Shpejtë 2018 kur Nakamura mposhti MVL 21.5-13.5 në çerekfinale. Ata gjithashtu u takuan në paraprakët e Ftesës së Magnus Carlsen 2020, ku Nakamura fitoi me rezultat 3-2. Kur bëhet fjalë për shahun klasik, Nakamura ka pesë fitore kundër MVL me pjesën tjetër të 17 ndeshjeve të tyre të barazuara.

Hera e fundit që ata u takuan ishte në Skilling Open më 22 nëntor 2020, kur loja e tyre u barazua.

Finalet e kampionatit të shahut të shpejtësisë 2020Nakamura fitoi dy ndeshjet e tij të para me diferenca mbresëlënëse. Së pari, ai i mundur GM Haik Martirosyan 21-5, dhe pastaj ai mundi Fedoseev me një rezultat pothuajse identik prej 21.5-5.5. Ndeshja e tij gjysmëfinale me So ishte shumë më afër, duke fituar vetëm një pikë ndaj bashkatdhetarit të tij amerikan.

Vachier-Lagrave mundi GM Nihal Sarin 16.5-11.5 në Raundin e 16 dhe më pas GM Levon Aronian 14.5-12.5 në çerekfinale. Pas kryerjes së detyrës në dukje të paimagjinueshme për të mposhtur Carlsen në gjysmëfinale, është e qartë se MVL donte ta bënte të ditur botën se shkarkimi i tij është një gabim i madh.

Këta dy gjigantë shahu do të luftojnë atë të Shtunën. AGjithmonë, të gjitha ndeshjet mund të shikohen Chess.com/TV dhe dridhje.tv / shah me komente eksperte.

Bëni kalimin te OnJuno dhe fitoni 10% kthim të parave në të gjitha blerjet e anëtarësisë në Chess.com. Fito një normë bonus 2.15% me llogarinë më të fuqishme të kontrollit, pa tarifa të fshehura dhe norma më të larta kthimi sesa shumica e llogarive të kursimeve. Interestshtë interesi yt, merre.

Finalja e kampionatit të shahut të shpejtë 2020Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu