Pas vitit 2020, shumë veta menduan nëse kishte ndonjë mënyrë që shahu të bëhej më i madh. Nëse ka ndonjë gjë që dita e parë e PogChamps 3 na tregoi, është se nuk po ndalet bota e shahut! Transmetimi i së dielës shkatërroi rekordet e shikueshmërisë së shahut me mbi 115,000 shikues njëkohësisht në të gjitha platformat.

Në ditën e parë të turneut, Sardoche mundi Neeko, i cili ishte çuditërisht elastik pavarësisht hendekut të tyre në vlerësim. Daniel Negreanu i doli mirë Pokimane, dhe BenjyFishy mundi Mythin në ndeshjen e fundit të ditës.

Sigurohuni që të akordoheni në mbulimin e përditshëm të Chess.com të PogChamps 3 të paraqitur nga Grip6 në 11:45 am Paqësor (20:45 Evropa Qendrore) më Chess.com/tv, me komentet e ekspertëve nga GM Hikaru Nakamura, UNE JAM Danny Rensch, dhe me shume.

Sardoche mposht nënvlerësuar Neeko

Lojtari me vlerësimin më të lartë në fushë, Sardoche, tregoi se nuk është bumer dhe mundi Neeko në ndeshjen e parë të ditës. Sidoqoftë, krijuesi amerikan i përmbajtjes nga 100 Thieves nuk u tërhoq pa luftë – ajo madje kishte një rezultat më të mirë CAPS në ndeshjen e tyre të dytë.

Gjatë ndeshjes së parë, Neeko kishte një pozicion më të mirë nga hapja. Ajo madje kishte mundësinë për të fituar peshkopin e Sardoche por e humbi atë për shkak të presionit të kundërshtarit të saj në dosjen h. Neeko më në fund theu dhe gaboi kalorësin e saj, duke e bërë më të lehtë për Sardoche për të shënuar pikën e parë.

PogChamps 3 - Gabime në Neeko.
Neeko gaboi kalorësin e saj pasi luajti një lojë të mirë kundër Sardoche.

Në ndeshjen e tyre të dytë, Neeko sulmoi një sulm agresiv ndaj mbretërve të Sardoche. Transmetuesi francez ishte qartë i shqetësuar për t’u përballur me kundërshtarin e tij të nënvlerësuar. Në bord u shfaq një pozicion i paqartë, atëherë Sardoche gjeti një taktikë të bukur të sakrificës pseudo-rook për të fituar material.

Çuditërisht, ky nuk ishte fundi i tij. Neeko arriti të barazojë pozicionin pasi Sardoche gaboi copa të shumta mbrapa. Transmetuesi francez zbriti vetëm në një peng dhe një kalorës kundër kalorësit të Neeko, dhe loja përfundoi në barazim.

Të gjitha Lojërat

Negreanu Nxjerr Fitoren Kundër Pokimane

Daniel Negreanu fitoi një ndeshje të egër kundër Pokimane. Ashtu si në ndeshjen e parë të ditës, Negreanu me vlerësim më të lartë kishte një kohë të vështirë duke mposhtur kundërshtarin e tij undergog.

Daniel vuri të gjitha patatinat e tij në tryezë dhe filloi ndeshjen e parë me Englund Gambit – një hapje me dy tehe. Sidoqoftë, ai nuk po llogariste në punën e mirë të bërë nga IM Anna Rudolf për të përgatitur studentin e saj për ndeshjen. Pokimane nuk u palos dhe shkoi për fytin e Negreanu, duke fituar shkëmbimin në disa lëvizje.

PogChamps 3
Daniel nuk mund ta mbajë fytyrën e tij të pokerit pas lojës së fuqishme të hapjes së Pokimane.

Daniel mbajti qetësinë e tij dhe ishte në gjendje të fitonte përsëri disa materiale dhe të ushtronte presion mbi mbretin e Pokit. Çifti i tij peshkop dhe këmbët e lidhura të kaluara ishin shumë për t’u trajtuar nga Pokimane. Mungesa e një plani të qartë dha dëm për Pokimane, dhe pozicioni i saj u prish.

Pas një ndeshje të parë të egër, të dy lojtarët vendosën të ngadalësojnë në betejën e tyre të dytë. Pokimane edhe një herë mori një avantazh në hapje, por Negreanu ishte në gjendje ta tejkalojë atë gjatë lojës së mesme. Fati i Pokit u vulos pasi ajo gaboi kalorësin e saj.

Loja përparoi me Daniel duke luajtur të sigurt për të përfituar nga avantazhi i tij. Sidoqoftë, qasja e tij pa rrezik bëri që ai të humbasë një taktikë fituese. A mund ta shihni lëvizjen që ai duhet të kishte luajtur? Mundohuni të fitoni ndeshjen kundër kompjuterit!

Taktika e PogChamps 3 Dita 1 Daniel Negreanu
Daniel Negreanu kishte një taktikë fituese në këtë pozicion.

Pjesa tjetër e lojës ishte një udhëtim i qetë për lojtarin e pokerit. Përparësia e tij materiale dhe kohore ishte tepër e madhe për Pokimane. Ajo e la kohën e saj të ikte pasi kishte një pozitë të pashpresë.

Të gjitha Lojërat

Benjyfishy fiton kundër mitit

Bisedat e plehrave paraprinë ndeshjen e fundit të ditës ndërsa Miti mori disa goditje në rivalin e tij Fortnite, Benjyfishy. Nga ana tjetër, Benjy, preferoi qasjen e qetë të përgjigjes ndaj bordit.

Hendeku i vlerësimit midis të dy lojtarëve ishte edhe një herë mashtrues. Edhe pse Benjy kishte 775 pikë vlerësimi më shumë se kundërshtari i tij, ai duhej të punonte shumë për të fituar ndeshjen.

Loja e parë ishte një udhëtim i egër me rrota, me Miti që fitoi një shkëmbim në fillimin e lojës së mesme. Benjy mbajti qetësinë e tij të ftohtë dhe provokoi një lëvizje të keqe nga kundërshtari i tij. Ai pastaj barazoi materialin dhe fitoi shkëmbimin mbrapa vetëm disa lëvizje më vonë.

Benjy demonstroi se nuk do të kishte problem ta konvertonte pozicionin. 16-vjeçari fitoi ndeshjen dhe doli përpara në ndeshje.

PogChamps 3 Dita 1.
Miti ishte më i mirë gjatë ndeshjes së parë pasi pashë një pirun, por gjithsesi humbi.

Loja e dytë ishte një lojë e qetë manovrimi. Benjy shkëlqeu në fund kur ndëshkoi bukur gabimin e Mitit. Benjyfishy nuk kishte asnjë problem në shndërrimin e avantazhit të tij të konsiderueshëm dhe siguroi fitoren e ndeshjes.

Në intervistën e tij pas ndeshjes, Benjy përmendi se ai ishte duke marrë përgatitjet e tij me GM Jon Ludvig Hammer seriozisht dhe dëshiron të jetë mjaft i mirë për të mposhtur një nga favoritët para-turneut Sardoche:

Të gjitha Lojërat

Sigurohuni që të akordoheni në mbulimin ditor të Chess.com të PogChamps 3 të paraqitur nga Grip6 në 12:05 të mëngjesit në Paqësor (21:05 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.


GRIP6 është një kompani prodhuese Amerikane e përkushtuar për të bërë rripat, kuletat dhe çorapet më të mira të leshta. Vizitoni GRIP6.com/PogChamps për të hyrë në dhuratën përfundimtare të PogChamps. GRIP6, E ndërtuar për t’u veshur, për të mos u konsumuar.

Si Guajakí feston 25 vjet rigjeneruese të bashkëshortes së yerba, ata duan të të falënderojnë JU që ishe pjesë e arritjeve të misionit të tyre për të administruar dhe rivendosur mbi 200,000 hektarë pyje shiu duke ndarë raste gjatë PogChamps 3. Come To Life at Guayaki.com/chess.


Mbulimi i mëparshëm:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu