Dita e parë e çerekfinaleve të PogChamps 3 solli presionin më të lartë deri më tani, me aksione fitore ose “shko në shtëpi”.

Sardoche mori dy fitore të vështira kundër PogChamps vet xQc, ndërsa Benjyfishy nxori legjendën e pokerit Daniel Negreanu në sekondat e fundit të playoffit të rrufeshëm. Të dy Sardoche dhe Benjyfishy kalojnë në gjysmëfinalet e klubit të kampionatit.

PogChamps 3
Kllapa e kampionatit PogChamps 3

Gjatë PogChamps 3, Chess.com do të përputhet me deri në $ 100,000 në donacione për organizatat jofitimprurëse të preferuara të pjesëmarrësve. Ju lutem lexoni Ky artikull për të parë se si PogChamps po mbështet bamirësitë dhe si mund ta ndihmoni veten!

Kunjat e Sardoche xQc

Dy nga bluarësit më të mëdhenj të shahut të turneut u ndeshën në një seri të tensionuar lojëra sot, dhe Sardoche ishte në gjendje të mbante qetësinë ndaj taktikave të xQc dhe të vazhdonte në raundin tjetër.

Loja e parë tregoi lojë të fortë nga secila anë, por tensioni u thye kur xQc u kap në një kunj dhe humbi një përrua pas një serie shkëmbimesh. Megjithatë, veterani i PogChamps nuk hoqi dorë nga shpresa dhe filloi të sakrifikonte copat e tij dhe të poziciononte mbretin e tij me shpresën e një bllokimi. Por Sardoche e pa planin dhe nuk tregoi mëshirë, duke i dhënë shah me mbretëreshën e tij të sapo promovuar.

Në lojën dy, xQc iu përgjigj Sardoche’s London me 2.Nc6 bazuar në disa parapërgatitje të shpejtë para-lojë nga super-madhështori Hikaru Nakamura. Sardoche shpejt u largua nga vija e përgatitur kur luajti 5.f4.

xQc u kap përsëri në disa kunja, por këtë herë arriti të luaj me një tregti mbretëreshe dhe përfundoi përpara në material. Por Sardoche mbeti e fortë, duke nxjerrë xQc me një pirun kalorës dhe më pas duke e bërë me shaka me robat e tij.

Me këtë humbje xQc është jashtë turneut, por jo jashtë shahut! Ai është lojtari i vetëm që merr pjesë në çdo turne PogChamps dhe vazhdon të luajë një rol të madh në rritjen e popullaritetit të lojës. Ai planifikon të kthehet në PogChamps 4 dhe të marrë titullin!

Të gjitha Lojërat

Benjyfishy fiton vdekjen e papritur në sekondën e fundit

Në një ndeshje për ndaljen e zemrës, Benjyfishy fitoi në playoff blitz dhe kaloi në raundin tjetër.

Pavarësisht nga loja e kujdesshme e hapjes së Negreanu në ndeshjen e parë, Benjyfishy ishte në gjendje të lidhte përroin e yllit të pokerit në mbretëreshën e tij dhe të fitonte materiale. Por Negreanu hapi skedarin g dhe përdori disa taktika të zgjuara për të rikthyer sërish, duke i lënë të dy mbretërit të ekspozuar në një lojë të barabartë.

Nën presion të lartë dhe me më pak se një minutë në orë, Benjy shkëmbeu rooks në një kohë të gabuar dhe i dha avantazhin Negreanu. Ai marshoi këmbët e tij të pandalshme deri në bord për të fituar.

Në ndeshjen e dytë, lojtarët hapën hapat e parë si profesionistë të shahut. Në lojën e mesme, Benjy gjeti një taktikë vrasëse për të sulmuar dy herë mbretëreshën e Danielit dhe përrallën. Peshkaqeni i kartës nuk e vuri re kërcënimin (as Andrea!) Dhe në fund kjo i kushtoi atij loja.

Me ndeshjen të barabartë, lojtarët vazhduan një playoff të menjëhershëm të vdekjes me 5 minuta në orë dhe pa asnjë shtesë. Pjesët fluturuan ndërsa secili lojtar synonte shpejtësinë. Por Benjy ishte më i shpejtë, dhe mbajti një material dhe një avantazh në kohë për tërë ndeshjen.

Benjy humbi një shok në një me të dy lojtarët nën 20 sekonda në orë, por në një stuhi lëvizjesh ai ishte në gjendje të flamuronte Negreanu me vetëm një sekondë të mbetur!

Daniel Negreanu thotë se ishte i lumtur me lojën e tij sot dhe do të dëshironte të kthehej në një turne të ardhshëm PogChamps, ku ai do të blof rrugën e tij drejt fitores!

Të gjitha Lojërat

PogChamps 3
Kllapa e ngushëllimit PogChamps 3

Sigurohuni që të akordoheni në mbulimin ditor të Chess.com të PogChamps 3 të paraqitur nga GRIP6 më 24 shkurt në 10:15 të mëngjesit në Paqësor (19:15 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.


GRIP6 është një kompani prodhuese Amerikane e përkushtuar për të bërë rripat, kuletat dhe çorapet më të mira të leshta. Vizitoni GRIP6.com/PogChamps për të hyrë në dhuratën përfundimtare të PogChamps. GRIP6, E ndërtuar për t’u veshur, për të mos u konsumuar.

Si Guajakí feston 25 vjet rigjeneruese të bashkëshortes së yerba, ata duan të të falënderojnë JU që ishe pjesë e arritjeve të misionit të tyre për të administruar dhe rivendosur mbi 200,000 hektarë pyje shiu duke ndarë raste gjatë PogChamps 3. Come To Life at Guayaki.com/chess.


Mbulimi i mëparshëm:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu