Një ditë tjetër ekzaltuese e shahut ndodhi si PogChamps 3 prezantuar nga GRIP6 hyri në ditën e parë të gjysmëfinaleve.

Sardoche fitoi një ndeshje të ngushtë kundër veteranit të PogChamps Ludwig dhe Michelle Khare vodhi shfaqjen pasi fitoi dy ndeshje për të kaluar në finale në kllapën e ngushëllimit.

Gjatë PogChamps 3, Chess.com do të përputhet me deri në $ 100,000 në donacione për organizatat jofitimprurëse të preferuara të pjesëmarrësve. Ju lutem lexoni Ky artikull për të parë se si PogChamps po mbështet bamirësitë dhe si mund ta ndihmoni veten!

Sardoche dërgon veteranin Ludwig në shtëpi

Sardoche mbizotëroi dhe kaloi në gjysmëfinale pavarësisht fjalimit frymëzues të Ludwig para ndeshjes.

Loja e parë e ndeshjes ishte një emocionuese, me një pozicion të ekuilibruar që mund të ngjitej deri në fund. Sardoche gjeti një pirun për të fituar një shkëmbim, por Ludwig gjeti një tjetër për të barazuar materialin. Ludwig kishte një pozicion më të mirë në lojën e fundit por bëri një gabim vendimtar që i kushtoi atij loja. Sardoche tregoi teknikë të shkëlqyeshme të lojës së fundit dhe shënoi pikën e parë të ndeshjes.

PogChamps 3 gjysmëfinale
Ludwig e la mbretin e Sardoche të infiltronte në mbretëreshë.

Ndeshja e dytë ishte gjithashtu e ngushtë, me Sardoche që luante lëvizje precize hapëse dhe merrte një avantazh të vogël. Streamer francez kishte një pozicion të mirë, por humbi një manovër kritike për kalorës për të kthyer pjesën e tij në lojë.

Përroi i Ludwig përfundimisht depërtoi në pozicionin e Zezë dhe mori pengun e rëndësishëm të Mbretëreshës në Sardoche dhe pastaj u hodh për të kapur një anë të vlefshme të mbretërve peng i kaluar. Kalorësi më aktiv i Ludwig vendosi lojën, duke marrë këmbët e mbetura dhe duke e detyruar Sardoche të jepte dorëheqjen.

Pas dy ndeshjeve të ngushta, askush nuk mund të parashikonte me besim se kush do ta fitonte ndeshjen. Gjërat shkuan në jug për Ludwig pasi ai gaboi kalorësin e tij ndërsa përpiqej ta vinte nën presion Sardoche. Sardoche menaxhoi pozicionin mirë, duke marrë të gjitha pjesët e mbetura të Ludwig përpara se të dorëzonte mat.

Në intervistën pas ndeshjes, Sardoche tregoi lehtësim dhe e komplimentoi Ludwig për lojën e tij. Ludwig rrëfeu se ishte i trishtuar, por gjithashtu kërkoi kohë për të shprehur lumturinë me përmirësimin dhe komplimentin e tij GM Robert Hess për punën e tij si trajner.

Të gjitha Lojërat

Kllapa e Kampionatit PogChamps 3
Kllapa e kampionatit PogChamps 3.

E tronditur Michelle Beats The Beast

Puna e vështirë e Michelle Khare dha rezultat pasi ajo mundi MrBeast në të parën nga dy ndeshjet e saj të ditës.

Në ndeshjen e parë, Michelle dhe MrBeast kishin një pozicion të ekuilibruar derisa prezantuesi i HBO gjeti një pirun kalorës dhe fitoi shkëmbimin. Michelle u desh të kthente materialin kur MrBeast hyri në ofensivë dhe lojtarët hynë në një lojë të fundit në një rënie dhe në shigjeta. Michelle përfundimisht fitoi rrokun e Jimmy dhe mori të gjithë pengun e tij, gjë që bëri që MrBeast i trazuar nga koha të jepte dorëheqjen.

Loja e dytë nuk filloi mirë për Michelle pasi ajo miu rrëshqiti dhe humbi një peng në hapje. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Jimmy dalloi një taktikë për të fituar kalorësin e saj. Sidoqoftë, Michelle tronditi botën (dhe madje edhe veten) pasi filloi një sulm në mbretëreshë dhe vuri në provë MrBeast. Me fitoren e saj, Michelle fitoi të drejtën për tu përballur me Pokimane në gjysmëfinalet e kllapës së ngushëllimit.

Të gjitha Lojërat

Michelle Pranon Sfidën dhe Mund Pokimane të Preferuar

Një Mishel më e sigurt por akoma e tensionuar mundi Pokimane dy herë dhe fitoi ndeshjen e saj të dytë të ditës për të kaluar në finalet e kllapës së ngushëllimit.

Michelle pati një fillim të shkëlqyeshëm kur fitoi një peng në hapje gjatë ndeshjes së parë. Gjërat u kthyen të errëta për të pasi ajo gaboi një peng të rëndësishëm dhe më pas një copë disa lëvizje më vonë. Dukej sikur Pokimane i kishte të gjitha nën kontroll derisa gaboi një përrua.

Michelle ktheu rrokun shtesë, por Poki e humbi atë. Pasi pluhuri u ul, Michelle ishte një shkëmbim dhe një peng, dhe Pokimane dha dorëheqjen.

Pokimane provoi një strategji tjetër për ndeshjen e dytë të ndeshjes, duke luajtur shpejt për të bërë presion ndaj Michelle. Drejtuesja e TV-së rrëshqiti vetëm një herë kur gaboi përroin e saj, por Poki nuk arriti ta shfrytëzonte atë. Michelle gjeti një taktikë fituese për të dhënë mat dhe të kalonte në finale.

Të gjitha Lojërat

Kllapa e ngushëllimit PogChamps 3
Kllapa e ngushëllimit PogChamps 3.

Sigurohuni që të akordoheni në mbulimin ditor të Chess.com të PogChamps 3 të paraqitur nga GRIP6 më 25 shkurt në 11:45 të mëngjesit në Paqësor (20:45 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.


GRIP6 është një kompani prodhuese Amerikane e përkushtuar për të bërë rripat, kuletat dhe çorapet më të mira të leshta. Vizitoni GRIP6.com/PogChamps për të hyrë në dhuratën përfundimtare të PogChamps. GRIP6, E ndërtuar për t’u veshur, për të mos u konsumuar.

Si Guajakí feston 25 vjet rigjeneruese të bashkëshortit yerba, ata duan të të falënderojnë JU që ishe një pjesë e arritjeve të misionit të tyre për të administruar dhe rivendosur mbi 200,000 hektarë pyje shiu duke ndarë raste gjatë PogChamps 3. Eja në jetë në Guayaki.com/chess.


Mbulimi i mëparshëm:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu