GM Praggnanandhaa R fitoi Polgar Challenge, faza e parë e turneut të ri të shahut Challengers. Masteri 15-vjeçar Indian përfundoi 1.5 pikë përpara paketës dhe u kualifikua në ndeshjen tjetër të Champions Chess Tour.

Si te shikosh?
Lojërat e Polgar Challenge mund të gjenden ketu si pjesë e re tonë faqja e ngjarjeve.

Praggnanadhaa ishte udhëheqëse në gjysmë të rrugës dhe situata vështirë se ndryshoi të Shtunën: ai ishte ende gjysmë pike përpara 16-vjeçarit Uzbek Uzbek Nodirbek Abdusattorov pas 15 raundesh.

Sidoqoftë, ai raund i 15-të ishte një dramatik. Udhëheqësi i turneut pësoi atë që humbi vetëm dyti kundër GM Vincent Keymer. Grandmasteri 16-vjeçar gjerman fitoi një lojë që ishte shumë e ngjashme me GM klasike Bobby Fischer kundrejt GM Mark Taimanov, ndeshja e katërt e ndeshjes 1971.

Kryevepra pozicionale

GM Romain Edouard tregon disa kryevepra pozicionuese përfshirë të famshmet Fischer-Taimanov lojë!

Provo mësimin

Abdusattorov nuk fitoi megjithëse humbi ndaj GM Nihal Sarin, i cili kështu ndihmoi mikun dhe bashkatdhetarin e tij për të qëndruar në krye. Duket sikur mjeshtri uzbek i mbingarkuar në lojën e fundit:

Abdusattorov pak a shumë humbi shanset e tij për të fituar turneun në raundin 17, kur gaboi në atë që duhej të ishte një pozicion i barabartë ndaj 24-vjeçarit kinez GM Lei Tingjie:

Nodirbek Abdusattorov
Nodirbek Abdusattorov. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Ndërkohë, Praggnanandhaa tregoi lojë të nivelit të lartë me qëndrueshmëri të madhe gjatë 19 raundeve të plota. Ai shënoi një fitore tërheqëse kundër 16-vjeçarit danez GM Jonas Buhl Bjerre në raundin e 13-të.

UNE JAM Dinara Saduakassova fatkeqësisht u desh të tërhiqej nga turneu pas ditës së dytë për shkak të problemeve në internet. Të gjitha rezultatet e saj ishin vendosur në humbje, përfshirë tre barazimet që ajo kishte luajtur.

20 IM Saduakassova 2500 1714 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Me fitoren e tij, Praggnanandhaa fitoi biletën e kartës së egër për ngjarjen e radhës në Tour Chess Champions që fillon më 24 Prill.

Një lojtar nuk duhet të mbetet pa u përmendur. Gjatë 19 raundeve, IM Rus 14-vjeçar Volodar Murzin luajti vetëm një barazim dhe në raundet 9-19, ai shënoi 10/11!

20 pjesëmarrësit jo vetëm që luanin individualisht. Gjysma e fushës formoi një ekip me GM Vladimir Kramnik si kapiten i tyre, ndërsa pjesa tjetër luajti nën drejtimin e GM Judit Polgar.

Në gjysmë të rrugës, turneu, rezultati midis këtyre ekipeve ishte saktësisht 50-50. Në fund, Skuadra Polgar fitoi këtë ndeshje të parë me 96.5 kundër 88.

Të gjitha ndeshjet ditët 3-4

Sfida e Polgar u zhvillua më 8-11 Prill 2021. Kontrolli i kohës ishte 10 minuta për çdo ndeshje me një rritje prej pesë sekondash. Lojërat u luajtën në chess24. Ishte pjesë e Challengers Chess Tour që përfshin katër turne të tillë të ndjekur nga një finale me tetë lojtarë.