GM Teimour Radjabov fitoi Masterin e Airthings të Dielën. Magjistri azerbajxhanas mundi GM Levon Aronian në një lojë më shumë dhe barazoi dy herë për të fituar çmimin e parë $ 60,000. GM Maxime Vachier-Lagrave erdhi i treti pasi mundi GM Daniil Dubov në ndeshjen e tyre të dytë.

Kllapa e rezultateve të masterit të lindjeve

Aronian vs Radjabov 1-2

Ndeshja filloi me një lojë të pabesueshme, ku Aronian duhej të sakrifikonte një përrua me çek, të ngjashme me lojën e famshme Spassky-Bronstein të vitit 1960 që u përdor në filmin James Bond “Nga Rusia Me Dashuri” në 1963. Në skenën hapëse të këtij filmi, ne shohim “Kronsteen” dhe “MacAdams” në “Venecia International Grandmasters Championship”.

Theshtë fundi i lojës Spassky-Bronstein që është treguar (me putrat e White në d4 dhe c5 të hequra, nga rruga), por lëvizja e yjeve e asaj loje ishte 15.Nd6.

Aronian e dinte atë lojë sigurisht dhe e përmendi atë në intervistën e tij pas ndeshjes: “Unë mendoj se u entuziazmova shumë në lojën një kur dua të flijoja rrokun me kontroll. Më kujtoi lojën që Spassky fitoi kundër Bronstein në King’s Gambit. Basshtë në thelb një lloj i ngjashëm, ju gjithashtu jepni rrokun tuaj me kontroll, dhe pastaj nuk ka mbrojtje. “

“Ndeshja e parë ishte vërtet e keqe, seriozisht e keqe,” tha Radjabov. “Nuk e di nëse e kisha humbur nëse do të isha në gjendje të kthehesha disi, por isha vërtet i lumtur që e shpëtova atë.”

Përkundër vërejtjeve të Radjabov dhe faktit që përfundoi në barazim, ky ishte një kandidat i hershëm për Lojën e Vitit 2021:

Ndërsa i duhej të fitonte këtë më të mirë të katërt për të detyruar një thyerje, Aronian filloi të rrezikonte që në ndeshjen e tij të parë të zezë. Këtë herë duke luajtur Grunfeld nga ana e zezë, ai sakrifikoi një peng në lëvizjen 21 si një mënyrë për të shmangur një përsëritje të lëvizjes, por kurrë nuk e pa atë përsëri. Teknika e Radjabov ishte e shkëlqyeshme:

Duke mbajtur një lojë fundore në një barazim, Radjabov siguroi gjysmën e pikës së fundit që i duhej për të fituar turneun dhe çmimin e parë prej 60,000 dollarësh. Aronian fitoi 40,000 dollarë për vendin e dytë.

Radjabov ishte mjaft emocional në kamera, duke mbajtur kokën në duar për një kohë.

“Sot ishte vërtet e vështirë,” tha ai. “Përpjekja për të mbajtur fokusin dhe përqendrimin deri në fund kërkon shumë emocione gjithashtu, për të mbajtur këtë mënyrë qetësie që po përpiqem të prodhoj, për të mos treguar nëse jam i lumtur apo jo i lumtur për pozicionin tim. më mori aq shumë energji, sa jam rraskapitur plotësisht ”.

Teimour Radjabov Fiton Airthings
Radjabov fitoi 60,000 dollarë për të festuar. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Edhe një herë shohim Radjabov duke provuar se, megjithëse nuk po luan shumë turne, ai është ende një master madhështor absolut. Ai e bëri të qartë atë gjithashtu kur ai fitoi Kupa Botërore FIDE 2019. Azerbajxhani mohoi që ai të tërhiqej ndonjëherë nga shahu, duke thënë:

“Unë luajta këtë Turne të Kandidatëve 2013 dhe sapo fillova të humbas të gjitha ndeshjet kundër lojtarëve më të mirë, kështu që thashë: a duhet ta ndaloja atë, si, brutalisht? Unë thjesht ndalova të luaja, kjo ishte mënyra e vetme për të vazhduar sepse unë po luaja super-turne, nuk kisha besim pas kandidatëve, kështu që thjesht u përpoqa të bëja një lloj pushimi dhe të punoja në shahun tim. Ndryshova plotësisht repertorin tim, fillova të luaja në Berlin etj. Më parë, unë isha vetëm duke luajtur indianë të mbretit dhe siçilianë dhe gjëra të tjera, dhe kohë pas kohe Gambit të Mbretit, kështu [coach GM Vladimir] Chuchelov tha se kjo nuk është mënyra, duhet të jesh një lojtar shah profesionist, dhe unë thjesht ndryshova stilin tim dhe u përpoqa të luaja në disa ngjarje zyrtare “.

Ashtë për të ardhur keq që Radjabov nuk arriti të tregojë aftësitë e tij në Kandidatët 2020-2021. Me pandeminë ende të ndezur në të gjithë botën, vendimi i tij për të mos luajtur në mars është gjithnjë e më i kuptueshëm.

Tani për tani, ai mund të festojë. Në fakt, ai tha se kishte në plan të festonte “deri në mëngjes”, duke arritur hapat e festave të Vitit të Ri me miqtë që ai i anashkaloi.

Dubov vs Vachier-Lagrave 1.5-2.5

Pasi prishi epërsinë e tij 2-0 ditën tjetër, Dubov nuk ishte pa shanse në ndeshjen e dytë. Në fakt, në ndeshjen e parë ai përsëri arriti të merrte një pozicion fitues nga hapja në atë linjë 3.Bb5 + që ai vazhdon të luajë. Motori gjen lëvizje vrasëse për White në disa raste, të gjitha bazohen në marrjen e rrymës në a1 sa më shpejt të jetë e mundur:

Pas një barazimi në ndeshjen dy, Dubov barazoi rezultatin në ndeshjen tre. Në ndeshjen e katërt, ai mori të tijat motoja e vet “Nëse ata sulmojnë pjesët tuaja, ju thjesht duhet të sulmoni përsëri” paksa seriozisht në lëvizjen 27, dhe kjo vendosi ndeshjen.

Tifozët panë një ndeshje shumë argëtuese me vetëm një barazim mbi tetë ndeshje, por perspektiva e Vachier-Lagrave ishte pak më ndryshe:

“Unë mendoj se kishte shumë gabime të panevojshme në anën time që i bënë lojërat të paktën argëtuese. Unë nuk jam i sigurt për interesante, por padyshim argëtues. Nuk e di, sapo fillova një fillim kaq të gabuar dhe unë arrita të kujtoj veten në fund të ditës, por me të vërtetë nuk u ndjeva sikur ishte një ditë e mirë e shahut “.

Lindjet e Maxime Vachier-Lagrave
Vachier-Lagrave doli i treti dhe fitoi 25,000 dollarë. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Super turneu tjetër do të jetë kthimi në shahun jashtë bordit. Turniri i shahut Tata Steel fillon të shtunën, 16 janar dhe do të ketë një mbulim të drejtpërdrejtë të prodhuar edhe një herë nga Chess.com. Këtu janë të gjitha informacionet.

Të gjitha Lojërat Dita 9

Masters të Airthings Champions Chess Tour u zhvilluan nga 26 Dhjetor-3 Janar. Faza paraprake ishte një vrapim i shpejtë me 12 lojtarë (15 | 10). Tetë lojtarët më të mirë përparuan në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhej nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje, të cilat kaluan në rrufe (5 | 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, e Zezë katër pa asnjë shtesë) thyej vetëm nëse ndeshja me nokaut u barazua pas ditës së dytë. Fondi i çmimit ishte 200,000 dollarë me 60,000 dollarë për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu