Gjysmëfinalet e Kampionati i Shahut në Bullet 2021 Prezantuar nga SIG të mërkurën do të shohim ndeshjet GM Hikaru Nakamura kundrejt GM Alireza Firouzja dhe GM Andrew Tang kundrejt GM Daniel Naroditsky. Aksioni fillon më 7 Prill në 9 të mëngjesit në Paqësor (18:00 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.

Fara e lartë Nakamura eliminoi GM Arjun Erigaisi 13-3, por dy çerekfinale të tjera ishin shumë afër: Firouzja mundi GM Vladislav Artemiev por vetëm në kohën shtesë (9-8) dhe Tang mundi GM Nihal Sarin 8.5-7.5. Naroditsky përparoi pa luajtur sepse GM Eric Hansen duhej të tërhiqej në momentin e fundit.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i ndeshjeve të së martës.

Këto janë ndeshjet e planifikuara për të Mërkurën me numrat e çiftimit:

  • Tang (3) vs Naroditsky (2) në 9:00 am Pacific (18:00 Evropa Qendrore)
  • Nakamura (1) vs Firouzja (4) në 9:40 pasdite Paqësor (18:40 Evropa Qendrore)
  • FINAL në orën 10:20 pasdite Paqësor (19:20 Evropa Qendrore)

2021 Rezultatet e Kampionatit të Plumbave Chess.com

Nihal-Tang

Ndeshja e parë e çerekfinaleve pa një skenar Hollywood’esque me jo një por dy rikthime nga Tang. 21-vjeçari amerikan ishte 5-1 më pak para se të hynte përfundimisht në ndeshje. Duke shënuar 5-2 dhe 5-3 akoma përpara 15 minutave në pjesën e pjesës së parë dhe më pas 5-4 pas pushimit, ai ishte 4-7 pas dy ndeshjeve më vonë.

Tang më pas fitoi katër ndeshje radhazi për të marrë epërsinë për herë të parë. Me një barazim në ndeshjen finale, me Nihal duke lejuar një përsëritje të lëvizjes, ku ai duhej të fitonte sipas kërkesës, Tang rrëmbeu fitoren nga nofullat e humbjes. “E dija që e fitova ndeshjen pas asaj barazimi; nuk mendoj se Nihal e bëri këtë gjë që ishte me fat për mua ndoshta,” tha ai.

Tang shpjegoi se ai po luftonte në hapje në fillim të ndeshjes: “Kjo ishte shumë e tmerrshme, për të thënë të paktën. Unë e kuptova se thjesht po rrihesha nga hapja, kështu që u ndjeva sikur nuk isha tamam thjesht duke marrë outplayed, por unë kisha nevojë për të ndryshuar gjërat. Unë ndalova duke luajtur atë linjë të Londrës Unë mendoj se gjërat u përmirësuan menjëherë. Unë mendoj se hapjet në të vërtetë mund të jenë mjaft të rëndësishme në ndeshje si këto, edhe kur është plumb “.

Nakamura-Erigaisi

Kjo ndeshje nuk ndryshoi nocionin se Nakamura, lojtari më i vjetër në këtë fushë, është favoriti i rëndë për të fituar kampionatin. Përkundrazi, demoni amerikan i shpejtësisë vendosi rezultatin më të madh të ditës dhe fitoi me një diferencë mbresëlënëse me 10 lojëra.

“Të fillosh mirë është me të vërtetë kritike,” tha Nakamura. “Ndonjëherë ju mund ta kapërceni atë siç e pamë në ndeshjen e mëparshme, por këtu janë nervat”.

Firouzja-Artemiev

Ndeshja Firouzja vs Artemiev pritej të ishte më e afërta dhe ishte. Ishte lojtari rus ai që kryesonte që nga fillimi, por Firouzja barazoi rezultatin në 4-4 pak para pjesës së parë.

Artemiev kaloi në epërsi pas pushimit, por Firouzja barazoi rezultatin dhe kjo u përsërit edhe një herë para se Artemiev të fitonte dy ndeshje radhazi dhe të bënte 8-6. Me një minutë dhe 26 sekonda të mbetura në orën e ndeshjes, GM iranian në thelb duhej të “përparonte të gjithë lojën” si komentator GM Aman Hambleton vendosi

Edhe pse Firouzja luajti një lojë të mirë dhe arriti një pozicion plotësisht fitues, kjo nuk duhet të ishte e mjaftueshme. Me nëntë sekonda të mbetura në orën e ndeshjes, Artemiev bëri Gabimin e Ditës, i cili ishte … duke dhënë dorëheqjen. Ai lehtë mund të kishte shmangur një math për nëntë sekonda të tjera për të përfunduar ndeshjen.

Në vend të kësaj, Firouzja iu dha mundësia për të luajtur një tjetër lojë e domosdoshme për të fituar, dhe ai e fitoi atë gjithashtu dhe pastaj playoff gjithashtu. “Të jesh i mirë nuk do të të fitojë kampionatin e shahut në plumb”, tha komentatori GM Robert Hess.

Gjithashtu në gjysmëfinalet dhe finalet e së mërkurës, formati është 30 minuta lojëra 1 | 0 me një pushim në 15 minuta. Në rast barazimi, lojtarët hyjnë në vdekjen e papritur. Fara më e lartë merr të Bardhën së pari, dhe lojtarët alternojnë ngjyrat derisa dikush të fitojë.

Aksioni fillon më 7 Prill në 9 të mëngjesit në Paqësor (18:00 Evropa Qendrore) në Chess.com/tv.

Kampionati i Shahut në Bullet 2021 prezantohet nga Grupi Ndërkombëtar i Susquehanna, LLP (SIG). SIG është një firmë globale tregtare sasiore e themeluar me një mendim rritjeje dhe një qasje analitike ndaj vendimmarrjes. Si një nga firmat më të mëdha tregtare në botë, SIG përfiton në tregjet financiare duke siguruar likuiditet dhe duke siguruar çmime konkurruese për blerësit dhe shitësit. SIG bashkon mendjet më të ndritura, teknologjinë më të mirë dhe një bibliotekë të gjerë të të dhënave të industrisë për të hartuar dhe zbatuar strategji tregtare cilësore që i bëjnë ato lider në tregjet financiare. Përtej tregtisë, SIG është aktive në kapital privat global, kapital të strukturuar dhe ndërmjetësim institucional.


Shiko gjithashtu:





Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu