GM Sergej Karjakin dhe GM Ian Nepomniachtchi janë barazuar për vendin e parë pas gjashtë raundeve në Superfinalin e Kampionatit Rus që po zhvillohet në Moskë. IM Polina Shuvalova, e cila filloi me 6/6 në sektorin e grave, është befasia e ngjarjes deri më tani.

Si te shikosh?
Lojërat e Superfinalit të Kampionatit Rus mund të gjenden ketu si pjesë e jona platformë e drejtpërdrejtë. Turneu për femra mund të gjendet ketu.

Kampionati i 73-të rus dhe ai i 70-të rus për gratë janë duke u zhvilluar në Klubin Qendror të Shahut në Moskë. Turnet janë midis shumë pak ngjarjeve të shahut jashtë bordit me lojtarë të lartë gjatë pandemisë. Ne kemi pasur vetëm Biel, Bundesliga, Norvegji Chess dhe muajin tjetër Wijk aan Zee.

Kushtet e lojës janë të ngjashme si në Biel. Ekranet me pleksiglas vendosen mbi bordet midis lojtarëve dhe maskat e fytyrës nuk janë të detyrueshme. Koronavirusi ka dhënë dëm edhe në Rusi. Në një popullsi prej 145 milion, janë konfirmuar 2,597,711 raste dhe 45,893 vdekje. Numrat ka të ngjarë të jenë më të lartë se sa raportohet zyrtarisht.

Kishte mënyra të ndryshme që lojtarët të kualifikoheshin në Superfinale. Për fillestarët, tre lojtarët më të mirë të vitit të kaluar ishin të ligjshëm, si dhe pesë më të mirët e Ligës së Lartë të Kampionatit Rus. Lojtarët e mbetur u zgjodhën bazuar në vlerësimin.

Ky raport është publikuar në pjesën tjetër pasi të jenë luajtur gjashtë raundet e para. Midis burrave, Karjakin dhe Nepomniachtchi janë të dy në 4.5 / 6. Hardshtë e vështirë të besohet por Karjakin po ndjek titullin e tij të parë rus; Nepomniachtchi ka një titull që e ka marrë një dekadë më parë. Të dy do të përballen me njëri-tjetrin në raundin shtatë të Shtunën.

Superfinale e Kampionatit Rus | Klasifikimi

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Piket SB
1 Nepomniachtchi, Ian 2784 2867 ½ ½ ½ 1 1 1 4.5 / 6 10.75
2 Karjakin, Sergej 2752 2845 ½ 1 ½ ½ 1 1 4.5 / 6 10.5
3 Artemiev, Vladislav 2711 2751 ½ ½ ½ ½ ½ 1 3.5 / 6 10
4 Fedoseev, Vladimir 2674 2738 ½ ½ ½ ½ ½ 1 3.5 / 6 9.25
5 Chigaev, Maksim 2619 2705 ½ ½ ½ 1 ½ 0 3.0 / 6 9.5
6 Svidler, Peter 2723 2677 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3.0 / 6 9
7 Vitiugov, Nikita 2720 2688 ½ 0 ½ ½ 1 ½ 3.0 / 6 8.75
8 Dubov, Daniil 2702 2675 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 3.0 / 6 7.25
9 Goganov, Aleksey 2594 2596 0 ½ ½ ½ 0 ½ 2.0 / 6 6.5
10 Esipenko, Andrey 2686 2581 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 2.0 / 6 6.25
11 Antipov, Mikhail 2611 2584 0 0 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 6 5.75
12 Matlakov, Maksim 2698 2583 0 0 0 1 ½ ½ 2.0 / 6 5.5

Karjakin ka qenë mjaft aktiv me shahun në internet në vitin 2020 (përfshirë shumë të Marta me Titull), por ai nuk kishte luajtur shah jashtë bordit që nga Kampionati Botëror i Blitz që përfundoi më 30 dhjetor 2019. (Përjashtimi i vetëm ishte i tij lojë kundër kozmonautëve në qershor, por edhe atëherë kundërshtarët e tij nuk ishin fare pranë!)

Ndeshja e tij e fundit klasike ishte në 16 Dhjetor 2019 në Jeruzalemin FIDE Grand Prix. Ndërsa ai bëri me shaka në Twitter më pas, Karjakin kishte një vit për t’u përgatitur për fitoren e tij të bukur kundër GM Mikhail Antipov:

Karjakin gjithashtu fitoi kundër grandmasterave të Shën Petersburgut GM Nikita Vitiugov dhe GM Maksim Matlakov dhe barazoi tre ndeshjet e tij të tjera.

Nepomniachtchi është gjithashtu i pamposhtur. Ai gjithashtu mundi Antipov dhe Matlakov, si dhe GM Aleksey Goganov. Gjithashtu për Nepomniachtchi, ne japim lojën nga raundi i parë:

Superfinalet e kampionatit rus Ian Nepomniachtchi
Ian Nepomniachtchi. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha lojërat

Në segmentin e grave, IM Shuvalova po zhvillon një turne të bujshëm deri më tani. Ajo fitoi të gjashtë ndeshjet e saj fillestare dhe viktimat e saj përfshijnë dy nga tre grandmasterat në këtë fushë: GM Alexandra Kosteniuk dhe GM Valentina Gunina.

E treta, GM Aleksandra Goryachkina, aktualisht është në vendin e dytë, 1.5 pikë prapa. Raundi i 10-të do të shohë përplasjen midis Goryachkina dhe Shuvalova.

Superfinale e Kampionatit Rus (Gratë) | Klasifikimi

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Piket SB
1 Shuvalova, Polina 2456 3225 1 1 1 1 1 1 6.0 / 6
2 Goryachkina, Aleksandra 2593 2602 ½ ½ 1 ½ 1 1 4.5 / 6
3 Garifullina, Leya 2348 2560 ½ ½ 1 ½ ½ 1 4.0 / 6
4 Pogonina, Natalija 2474 2501 0 ½ 1 ½ ½ 1 3.5 / 6
5 Galliamova, Alisa 2438 2421 0 ½ 0 1 1 ½ 3.0 / 6 7.75
6 Guseva, Marina 2359 2411 0 0 0 1 1 1 3.0 / 6 6.5
7 Kosteniuk, Alexandra 2471 2429 0 ½ 0 ½ 1 1 3.0 / 6 5.5
8 Kashlinskaya, Alina 2494 2359 0 ½ ½ ½ 0 1 2.5 / 6 6.75
9 Girya, Olga 2464 2326 ½ ½ 0 0 ½ 1 2.5 / 6 5
10 Gunina, Valentina 2451 2325 0 0 0 1 1 0 2.0 / 6
11 Getman, Tatjana 2302 2259 0 0 0 0 ½ 1 1.5 / 6
12 Grigorieva, Julia 2290 2049 0 0 0 ½ 0 0 0,5 / 6

Një lojë shumë interesante ishte përplasja e Shuvalova me IM Alina Kashlinskaya në raundin e dytë.

Superina e Kampionatit Rus Polina Shuvalova
Polina Shuvalova. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Të gjitha lojërat

Superfinalja e Kampionatit Rus 2020
Vendi është Klubi Qendror i Shahut në Bulevardin Gogolevsky. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e kampionatit rus 2020
Gjatë mbërritjes, lojtarëve u kontrollohet temperatura. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e kampionatit rus 2020
Fillimi i raundit të tretë, me të gjithë lojtarët që shtrëngojnë duart – shpresojmë pasi i kishin dezinfektuar. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e kampionatit rus 2020
Maskat e veçanta të shahut janë në dispozicion për lojtarët që dëshirojnë t’i veshin ato, të tilla si talenti i ri Andrey Esipenko, të cilin do ta shohim muajin tjetër edhe në Wijk aan Zee. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e Kampionatit Rus 2020 Peter Svidler
Tetë herë kampioni rus Peter Svidler gjithashtu mban një … Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e Kampionatit Rus 2020 Vladimir Fedoseev
… ashtu si Vladimir Fedoseev, i cili ka kaluar një vit fantastik shahu në internet. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e Kampionatit Rus 2020 Daniil Dubov
Daniil Dubov zgjedh të luajë pa … Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e Kampionatit Rus 2020 Sergej Karjakin
… si Sergej Karjakin. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Superfinalja e Kampionatit Rus 2020 Alisa Galliamova
Alisa Galliamova e vesh atë “gjysmën”. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.
Polina Shuvalova Sergej Shipov
Polina Shuvalova me komentatorin Sergej Shipov. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu