GM Anish Giri është ende udhëheqësi i vetëm në Turneu i shahut Tata Steel me dy raunde për të bërë. Holandezi mbajti GM Magnus Carlsen në barazim në raundin 11 dhe panë GM Alireza Firouzja dhe GM Fabiano Caruana vizatoni një betejë të tensionuar.

Si te shikosh?
Turniri i shahut Tata Steel zhvillohet nga 16-31 janar 2021. Të gjitha raundet fillojnë në 14:00 CET (5 e mëngjesit në Paqësor) përveç raundit përfundimtar që fillon një orë më parë. Ju mund të ndiqni lojërat në shah.com/events/2021-tata-steel-masters dhe shikoni transmetimin në shah.com/tv.

Duke mos arritur të mposhtë Girin, Carlsen tani është pothuajse jashtë garës për vendin e parë, dy raunde para fundit. Pas pjesës së tij zhgënjyese të parë, ai nuk mundi të bënte rikthimin për të cilin po shpresonte. Edhe nëse ai fiton dy ndeshjet e tij të fundit, ai do të përfundojë në 8/13, i njëjti rezultat që ishte i mirë për vetëm vendin e dytë vitin e kaluar dhe ka shumë të ngjarë edhe këtë vit.

Norvegjezi tjetër kishte arsye për të buzëqeshur sot. GM Arian Tari fitoi ndeshjen e tij të parë në turne dhe ishte e mirë. GM Jorden van Foreest ishte fituesi tjetër pasi iu përgjigj mirë GM Pentala Harikrishnaloja sakrifikuese në hapje.

Tata Steel Chess 2021 raundi 11 rezultate

Carlsen është gjithmonë pengesa më e madhe në një turne, dhe ndoshta veçanërisht kështu për Giri. Holandezi përfundoi në vendin e dytë dy herë në Wijk aan Zee (në 2018 pasi humbi playoff, dhe 2019) dhe me mend se kush i fitoi ato turne. Ekziston gjithashtu një histori e gjatë e ngacmimeve të ndërsjella në Twitter midis të dyve, por këtë vit gjërat kanë qenë jashtëzakonisht të qeta atje.

Nëse ai qëndron larg me cicërimat e përditshme me qëllim, duket se funksionon për Giri. Ai shënoi një barazim solid sot dhe nuk kishte asnjë arsye për të mos qenë i kënaqur.

“Nëse një barazim me të zezë kundër Magnus nuk është një rezultat i mirë, jeta juaj është në rrezik; diçka po shkon keq!” është si e ka thënë ai.

Carlsen-Giri Tata Çeliku Tata 2021
Carlsen-Giri. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Në fazën e fundit të lojës, Giri ishte shumë komod, por ai ishte nën një presion pak para kësaj. Peshkopi i tij me katror të lehta ishte jashtë loje, pothuajse po aq i keq sa peshkopi i William Winter me katror të errët në atë që u bë një fitore e librit shkollor për Jose Capablanca në vitin 1918.

“Ishte paksa e dyshuar për atë që bëra,” tha Giri në lidhje me peshkopin e tij që u mënjanua në krah të mbretit. “Knownshtë e njohur mirë që është e dyshimtë të luash në këtë mënyrë, por nga ana tjetër unë e rregullova bukur pjesën tjetër të pozicionit.”

I pyetur për kundërshtarin e tij të ardhshëm, Firouzja, Giri pyeti me dyshim: “Zakonisht them se jam i tmerruar, dhe deri më tani ka dalë mirë!”

Në këtë raund u takuan dy lojtarë që ishin pas Girit me gjysmë pike. Kjo “lojë intensive” (me fjalët e Firouzja) përfundoi gjithashtu në barazim, por të tre rezultatet ishin të mundshme.

Fillimisht, Caruana po dilte mirë në atë që ishte një tjetër Giuoco Pianissimo. Kjo hapje më e modës ishte parë vetëm në një lojë deri më tani këtu në Wijk aan Zee, por sot ajo ishte në bord në tre ndeshje.

Loja e Hapjes së Firouzja nuk ishte e saktë dhe Caruana mori një lojë shumë aktive – aq aktive sa që iu dha mundësia të luante një sakrificë interesante në g2. Ai kaloi 40 minuta duke e kontrolluar por më pas nuk e luajti.

Pozicioni ku Caruana llogariti 18 … Nxg2 për 40 minuta.

“Nuk mund ta bëja atë të funksiononte, por me të vërtetë doja ta luaja. Çdo pjesë e imja donte të merrte g2,” tha Caruana. “Unë supozova se nuk është më keq për Zezakun ose ndonjë gjë tjetër, dhe mbase është shumë e fortë, por unë nuk pashë shumë si të ndiqja dhe mendova: Unë nuk duhet të bëja një copë pa parë në të vërtetë ndjekjen”.

“Unë isha me fat që ai e shqetësoi veten me gjithë këtë Nxg2 dhe ai kaloi shumë kohë”, tha Firouzja, i cili nuk ishte aq i shqetësuar për këtë gjatë lojës: “Në atë moment, thjesht nuk më interesonte. Nëse ai merr, unë do të filloja të mendoja “.

Gjërat mbetën të komplikuara ndërsa lojtarët po i afroheshin fazës së problemeve me kohën. Firouzja ishte si një peshk në ujë atëherë pasi gjeti disa taktika që përfundimisht i dhanë atij një peng shtesë, me një rrap dhe mbretëreshë për të dy.

Firouzja-Caruana Tata Çeliku Tata 2021
Firouzja-Caruana. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Faza e fundit, pas kontrollit të kohës, ishte duke fituar për White sipas Firouzja, dhe Caruana gjithashtu mendoi se ai do të humbte. Sidoqoftë, një shtytje e gabuar e pengut e lejoi Caruana të kthehej në lojë dhe përfundimisht të dilte me një pritje të mrekullueshme me 48 … Qf5 !!.

“I çmendur” (Firouzja)
“Një mrekulli” (Caruana)

Kjo barazim është e mirë për Giri, i cili mbetet vetëm në krye, dhe gjithashtu për van Foreest. Hollandezi tjetër u bashkua me Caruana dhe Firouzja në vendin e dytë, falë fitores së tij kundër Harikrishna.

Lojtari indian ndihmoi kundërshtarin e tij duke sakrifikuar një pjesë (në italianin e tretë të ditës) që thjesht nuk duket e saktë. Harikrishna duhet të ketë përzier diçka në përgatitjen e tij.

Shahu i Çelikut Van Foreest Harikrishna Tata 2021
Van Foreest-Harikrishna. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Van Foreest gjeti një strukturë të mirë që shkatërroi të gjithë rrezikun dhe mbeti një copë, por me kalimin e telasheve ai i bëri gjërat paksa të vështira për veten e tij. Ai vendosi ta kthente pjesën duke menduar se do të fitonte me forcë, por ishte “mënyra më e komplikuar sesa mendoja”, tha ai më pas.

Për Hollandezin, u ndje sikur kundërshtari i tij u kthye me të vërtetë në lojë dhe iu afrua barazimit, por në të vërtetë, gjithmonë fitonte për Bardhën.

Fitorja e Tari ishte e shkëlqyeshme. Kampionia Botërore e Junioreve 2017 luajti lëvizje të shëndetshme kundër GM Andrey Esipenkoanësore në Ruy Lopez dhe mori një avantazh shumë të mirë pothuajse pa asnjë përpjekje. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, i riu rus luajti vetëvrasjen 25 … f5 ndërsa humbi një taktikë që së shpejti do të shfaqej në bord.

Raundi i 11-të renditja

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 Piket SB
1 Giri 2764 2855 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 7.5 / 11
2 Caruana 2823 2826 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 7.0 / 11 36.5
3 Van Foreest 2671 2836 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 7.0 / 11 36
4 Firouzja 2749 2817 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 7.0 / 11 34.75
5 Esipenko 2677 2802 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 6.5 / 11
6 Carlsen 2862 2741 ½ ½ ½ 1 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ 6.0 / 11
7 Grandelius 2663 2744 0 ½ ½ ½ 0 0 1 1 ½ ½ 1 5.5 / 11
8 Harikrishna 2732 2696 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5.0 / 11 27.75
9 Tari 2625 2698 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5.0 / 11 25.75
10 Duda 2743 2654 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 4.5 / 11 25.25
11 Vachier-Lagrave 2784 2642 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 4.5 / 11 22.75
12 Wojtaszek 2705 2615 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4.0 / 11 19.5
13 Anton 2679 2620 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4.0 / 11 19
14 Donçenko 2668 2602 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ 3.5 / 11


Lojërat në raundin e 11-të

Çiftet Tata Steel Chess 2021 Round 12


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu