Me tre raunde për të bërë, GM Anish Giri është udhëheqësi i vetëm në Turneu i shahut Tata Steel. GM Hollandez arriti të mposhtë GM Radoslaw Wojtaszek nga një lojë e barabartë përfundimtare pas GM Fabiano Caruana dhe GM Magnus Carlsen tërhoqi lojën e tyre. GM Alireza Firouzja gjithashtu ndau pikën, me GM Nils Grandelius.

Si te shikosh?
Turniri i shahut Tata Steel zhvillon 16-31 janar 2021. Të gjitha raundet fillojnë në 14:00 CET (5 e mëngjesit në Paqësor) përveç raundit përfundimtar që fillon një orë më parë. Ju mund të ndiqni lojërat në shah.com/events/2021-tata-steel-masters dhe shikoni transmetimin në shah.com/tv.

Përveç zhvillimeve të shkëlqyera për tifozët Hollandezë (a do të jetë ky viti i Girit?), Sot ne pamë edhe GM-vrasës gjigand Andrey Esipenko bashkohuni në grupin e udhëheqësve, pak para se Giri të lëvizte përpara atij grupi. 18-vjeçari rus GM mundi GM David Anton për të arritur në 6.5 / 10 dhe një vend të dytë të përbashkët.

Ndërkohë, GM Maxime Vachier-Lagrave fitoi ndeshjen e tij të parë në turne pasi mbijetoi një pozitë të keqe ndaj GM Aleksandër Donçenko. E enjtja është dita e tretë dhe e fundit e pushimit në Wijk aan Zee.

Tata Steel Chess 2021 raundi 10 rezultate

Loja mes numrit një dhe dy në botë ishte padyshim tërheqja kryesore e raundit. Fatkeqësisht, ishte gjithashtu e para që përfundoi në barazim. Siç kemi vërejtur në ndeshjen e tyre të kampionatit botëror 2018, “shahu është një barazim” veçanërisht nëse vendosni disa lojtarë mjaft të mirë kundër njëri-tjetrit!

Caruana ndjeu një barazim ishte një rezultat normal, por në fillim të lojës ai shpresonte për më shumë: “Mendova se kisha një pozicion shumë të mirë nga hapja. Unë nuk mendoj se kjo është mënyra se si Zi duhet t’i afrohet hapjes por kishte kaq shumë mundësi që nuk isha vërtet i sigurt “.

Caruana Carlsen Tata Çeliku Tata 2021
Caruana-Carlsen. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Shanset erdhën kur Carlsen lejoi në mënyrë të panevojshme taktikën e bukur 16.Nxd5! e cila tyl Bardhë një peng.

“Ashtë paksa zhgënjyese të jesh i sinqertë”, tha Carlsen. “Unë disi kam marrë atë që doja nga hapja; zakonisht në këtë linjë Bardha është pak më e mirë, por unë kam palën peshkop dhe në atë kuptim, kam disa shanse afatgjata. Unë mendoj se kur kam luajtur 13… b6 I gabim, vlerësuar në mënyrë konservatore [laughs], tre gjëra “.

Me një lojë super të saktë, Caruana mund të kishte shtypur me një peng shtesë, por mënyra sesi e luajti doli të mos ishte shumë e rrezikshme.

“Unë disi e mbivlerësova pozicionin tim kur jam peng,” tha ai. “Mendova se do të kisha një avantazh nga larg, por sapo arrita atje papritmas u duk sikur shumë pak. Në fund pothuajse u shqetësova se fillova të rrezikoj gjërat.”

Kjo barazim midis dy Cs ishte ndoshta rezultati më i mirë për Giri në përpjekjen e tij për të fituar Turneun e tij të parë të Shahut Tata Steel. Holandezi e vendosi veten në një pozitë të shkëlqyeshme me tre raunde për të shkuar dhe kur intervistuesi i tij e quajti këtë një rezultat të mirë për të qëndruar në garën për fitoren e turneut, Giri u tregua i shpejtë për të thënë se janë të tjerët që duhet të qëndrojnë në garë!

Holandezi fshiu një lot të vogël nga fytyra e tij ndërsa vazhdoi, me shaka: “Unë jam duke qarë jo vetëm sepse fitova lojën time, por edhe sepse testi COVID vazhdon të bëhet gjithnjë e më i thellë, ashtu si përgatitja ime”. Lojtarët patën testin e katërt dhe të fundit COVID menjëherë pas ndeshjes së tyre sot, madje edhe para se të intervistoheshin.

“Në një moment të hapjes unë flirtoja me të qenit pak më keq, por ndoshta kurrë nuk ishte pak më keq,” e përshkroi Giri lojën. “Pastaj, kur ai filloi një biznes… f6, 5 e5 unë kalova në një pozitë shumë të mirë. Atëherë mendoj se mund të kisha marrë më shumë sesa ç’kisha, por tashmë kisha pak kohë. Arrita disi ta lejoja të tregtojë gjithçka; ishte shumë e vështirë për mua të shihja se si të mbaja copa në tabelë dhe problemi ishte se kisha shumë pak kohë “.

Anish Giri Tata Çeliku Tata 2021
Anish Giri, duke u marrë me mbretëreshën ekstra të bardhë që sigurohet gjithmonë në fillim. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Por më pas ai bëri atë që bën një master i madh këto ditë (dhe duke ndjekur shembullin e Carlsen): vazhdoni të shtyni, të përpiqeni dhe të shpresoni që kundërshtari të mund të bëjë një gabim. Dhe ai gabim erdhi.

“Sigurisht që është një barazim, por ai nuk dëshiron të shkojë në tre kundër dy [pawns] padyshim, dhe problemet më të vogla janë të pakëndshme sepse është një pozicion i tërhequr plotësisht, “tha Giri.” Siç ndodh ndonjëherë në raste të tilla, pasi të keni disa shanse të vogla, gjërat mund të shkojnë shumë mirë. “

Komentatori GM Robert Hess kishte qenë më optimist sesa vetë Giri, duke i dhënë holandezit deri në 25 përqind të fitimit të lojës së fundit sepse ishte aq e pakëndshme për Zezakun. Giri, i cili dëgjoi për këtë ndërsa priste në studio gruan e tij IM Sopiko Guramishvili për të përfunduar transmetimin, i kishte dhënë shanset e tij në vetëm dy përqind. Mendimet e tij ndoshta janë tashmë të ndezura loja e madhe që e pret të Premten kur të përballet me Carlsen.

Shënimet nga GM Dejan Bojkov do të shtohen së shpejti.

Remarkshtë e jashtëzakonshme që pas 10 raundesh ka ende katër lojtarë që nuk humbën asnjë ndeshje. Përveç Caruana dhe Giri, këta janë edhe grandistët e rinj GM Jorden van Foreest dhe Esipenko. Ky i fundit, në vitin e tij debutues, madje shtoi edhe një fitore të tretë në rezultatin e tij.

“Unë jam i lumtur, por ishte një lojë shumë e komplikuar,” tha Esipenko. “Diku ai kishte avantazhin, mendoj. Unë mendoj se i munguan këto gjëra a3-b4 dhe pas kësaj, mendoj se kisha njëfarë përparësie.” Kur e mora pengun e tij në a6, pas kësaj kuptova se ndoshta do të fitoj. “

Esipenko Anton Tata Chess Steel 2021
Andrey Esipenko. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Van Foreest sot tregoi se çfarë lojtari i mirë, kreativ është. Sakrifica e dyfishtë e pengut që ai bëri gjatë hapjes – frymëzimi pas bordit për të shmangur përgatitjen e kundërshtarit të tij – ishte thjesht e mrekullueshme.

“Kjo përfundimisht nuk ishte përgatitje, nuk mendoj se kundërshtari im e luajti këtë sistem më parë. Unë thjesht e improvizova këtë veprim… e5, dukej interesante,” tha Van Foreest. “Doja të luaja një lojë luftarake të paktën sot “.

Ai i pëlqente shanset e tij, por e kishte të vështirë të merrte më shumë nga kjo lojë sesa barazimi: “Unë thjesht nuk pashë një mënyrë për të thyer mbrojtjen e tij”.

Grandelius kundër Firouzja ishte mjaft i mirë gjithashtu, me bashkë-drejtuesin që ndërmori disa rreziqe si Zezak kundër ish-udhëheqësit të turneut.

“Unë po përpiqesha t’i bëja gjërat të komplikuara duke luajtur këtë hapje,” tha Firouzja në lidhje me zgjedhjen e tij të Siçilisë Klasike. “Ai shkoi në lojë shumë të shpejtë dhe nuk mendoj se kam një shans të vërtetë gjatë lojës së fundit. Ai mbase ka pasur një presion por nuk mendoj se është diçka e madhe për të. Një barazim ishte një rezultat i mirë.”

Alireza Firouzja Tata Çeliku Tata 2021
Alireza Firouzja. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Grandelius kishte arsye të zhgënjehej pasi humbi një mundësi të madhe në atë lojë të fundit. Ai shpjegoi në transmetimin e drejtpërdrejtë:

“Unë kisha një lëvizje që unë e pashë, por nuk munda të zgjidhja mënyrën e duhur me shumë pak kohë dhe rezulton se lëvizja që unë po zgjidhja midis ishte plotësisht fituese. Por nga ana tjetër, është e qartë se kishte absolutisht nuk ka arsye që Alireza të vihet nën presion. Arsyeja që unë pata këtë shans ishte që ai vendosi të mos përsëriste lëvizjet në një pozicion të barabartë por vetëm të barabartë sepse ai mund të përsërisë lëvizjet, përndryshe unë jam shumë më mirë, e cila ndodhi në lojë “.

Raundi i 11-të renditja

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 Piket SB
1 Giri, Anish 2764 2856 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 7.0 / 10
2 Esipenko, Andrey 2677 2857 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 6.5 / 10 31.5
3 Caruana, Fabiano 2823 2834 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 6.5 / 10 30
4 Firouzja, Alireza 2749 2817 ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 6.5 / 10 28.25
5 Van Foreest, Jorden 2671 2810 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 6.0 / 10
6 Carlsen, Magnus 2862 2738 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5.5 / 10
7 Harikrishna, Pentala 2732 2733 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5.0 / 10 25.25
8 Grandelius, Nils 2663 2750 0 ½ ½ ½ 0 0 1 1 ½ 1 5.0 / 10 22.5
9 Duda, Jan-Krzysztof 2743 2652 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 4.0 / 10 21.25
10 Vachier-Lagrave, Maksimë 2784 2635 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 4.0 / 10 18.75
11 Tari, Arian 2625 2665 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4.0 / 10 17.5
12 Wojtaszek, Radoslaw 2705 2597 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3.5 / 10 15.25
13 Anton Guijarro, David 2679 2615 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3.5 / 10 14.5
14 Donchenko, Aleksandër 2668 2586 ½ 0 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 3.0 / 10

Lojërat në raundin e 10-të

Çiftet Tata Chess Steel 2021 Round 11


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu