Chess.com po pret Kampionati i hapur i plumbave, një turne dy-ditor në 19-20 Dhjetor me fituesin që shënon një vend në Kampionatin e Shahut Bullet të vitit të ardhshëm. Me një fond çmimi $ 10,000 në linjë, kjo ngjarje do të shfaqë një kontroll kohe 1 | 0, i hapur për të gjithë lojtarët me titull në Chess.com.

Si te shikosh?

Akordohuni në Chess.com/tv të Shtunën, 19 Dhjetor dhe të Dielën, 20 Dhjetor në 10 am Koha e Paqësorit / 19: 00 koha e Evropës Qendrore për komente të ekspertëve.

Kampionati i Hapur i Bulletit është një turne për adhuruesit e plumbave. Gjatë dy ditëve, lojtarët më të shpejtë në faqen tonë do të përcaktojnë se kush është më i miri në këtë format super të shpejtë. Të gjitha ndeshjet luhen me një kontroll kohe 1 | 0.

19 dhjetor: Kualifikimet zvicerane

Veprimi fillon të Shtunën, 19 Dhjetor, kur lojtarët do të kenë dy shanse për t’u kualifikuar në raundet e kampionatit, përmes njërës prej dy ngjarjeve të kualifikimit zviceran në 21 raunde. E para fillon në 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit / 19: 00 me kohën e Evropës Qendrore dhe tjetra fillon me 11:30 të mëngjesit me kohën e Paqësorit / 20:30 me kohën e Evropës Qendrore.

Gjashtë lojtarët më të mirë në secilën ngjarje do të kalojnë në fazën e nokautit, të renditur 1-6 nga vendi i tyre në kualifikuesin përkatës. Të gjithë pjesëmarrësit mund të luajnë në të dyja kualifikimet, dhe nëse një lojtar përfundon në gjashtë më të mirët në të dyja ngjarjet, lojtari do të sigurojë më të lartën e dy farave.

20 dhjetor: Nokaut

Knockout fillon më 20 dhjetor me një kllapa me 12 lojtarë, ku dy farat e para nga secili zviceran marrin një lamtumirë në raundin e kartës së egër dhe kalojnë direkt në çerekfinale. Lojtarët do të përballen me kundërshtarë nga ngjarja e tyre e kualifikimit Zviceran nga një ditë më parë deri në raundin e kampionatit.

Ndeshjet do të përbëhen nga një ndeshje në stilin e Kampionatit të Shahut të Shpejtë 15 minutësh, ku lojtarët do të alternojnë ngjyrat me secilën lojë derisa të skadojë koha. Lojtari me më shumë pikë do të kalojë në raundin tjetër.

Çfarë është në lojë?

Fondi total i çmimeve është 10,000 dollarë me 5,000 dollarë që shkojnë për fituesin, si dhe kualifikimi për Kampionatin e Shahut Bullet 2021. Edicioni i parë, në Prill 2019, u fitua nga GM Hikaru Nakamura i cili i mundur GM Oleksandr Bortnyk në finale.

Lojtarët kryesorë të plumbave

Ne presim që shumica e ekspertëve të plumbave në faqen tonë të marrin pjesë. Aktualisht, lojtarët kryesorë të plumbave janë, sipas radhës së tanishme renditja, GM GM Andrew Tang (@ penguesm1), Alireza Firouzja (@ Firouzja2003), Hikaru Nakamura (@Hikaru), dhe GM Daniel Naroditsky (@DanielNaroditsky) Dhe kush e di nëse një farë Magnus Carlsen (@MagnusCarlsen) mund të shfaqet?

Më shumë informacion, përfshirë rregulloret e Fair Play, mund të gjenden këtu.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu