Ajo që u përmend nga Presidenti i FIDE Arkady Dvorkovich në mes të janarit tani është zyrtare: Turneu i Kandidatëve të FIDE do të rifillojë në gjysmën e dytë të prillit në Yekaterinburg, Rusi. Lajmi u njoftua sot nga FIDE.

Datat e reja zyrtare për gjysmën e dytë të turneut janë 19-29 Prill, me raundin e tetë që do të luhet më 20 Prill.

Gjysma e parë e turneut u luajt 17-25 Mars, 2020, gjithashtu në Yekaterinburg. FIDE e ndërpreu ngjarjen në gjysmë të rrugës, shtyrja gjysma e dytë kur një ndërprerje e trafikut ajror midis Rusisë dhe vendeve të tjera ishte i pashmangshëm për shkak të pandemisë COVID-19.

Ngjarja fillimisht ishte planifikuar të rifillonte më 1 nëntor, 2020, por duhej të shtyhej edhe një herë. Pengesa ishte situata me pjesëmarrësit kinezë, GM Ding Liren dhe GM Wang Hao, i cili nuk kishte marrë leje për të udhëtuar jashtë vendit dhe për të luajtur.

Këtë herë kjo nuk duhet të jetë një çështje, Presidenti i FIDE Dvorkovich tha për Chess.com: “Ne kemi qenë në kontakt me Shoqatën Kineze të Shahut dhe ambasadën Kineze. Megjithëse ende jemi duke pritur për një përgjigje zyrtare, ne morëm sigurinë që udhëtimi për lojtarët do të jetë e mundur “.

Kur të kthehen në Kinë, Ding dhe Wang ka shumë të ngjarë të duhet të shkojnë në karantinë, gjë që mund të jetë rasti për pjesëmarrësit e tjerë. Në tetor, Wang ndau shqetësimet e tij për sigurinë e tij nëse turneu do të rifillonte në nëntor. Sipas Dvorkovich, të gjithë lojtarët janë përgjigjur pozitivisht edhe pse disa prej tyre kishin “pyetje në lidhje me logjistikën”.

Kushtet e lojës do të jenë të ngjashme me ato në Mars 2020 dhe gjatë turneut të fundit në Wijk aan Zee, që do të thotë se lojtarët do të duhet t’i nënshtrohen një testi COVID gjatë mbërritjes dhe një ose dy herë më shumë gjatë ngjarjes. Sipas Dvorkovich, salla e lojërave ka të ngjarë të ndryshojë nga Hyatt në një hotel tjetër sepse disa lojtarë ishin ankuar që dritaret në dhomat e tyre nuk mund të hapeshin.

Aktualisht, GM Maxime Vachier-Lagrave të Francës dhe Ian Nepomniachtchi të Rusisë janë të dy në 4,5 / 7 pikë.

Raundi 7 i renditjes

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 Rezultati SB
1 Vachier-Lagrave, Maksimë 2767 2876 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 4.5 / 7 15.25
2 Nepomniachtchi, Ian 2774 2875 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ 4.5 / 7 14.25
3 Caruana, Fabiano 2842 2764 ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 3.5 / 7 12.25
4-5 Giri, Anish 2763 2775 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 1 3.5 / 7 11.25
4-5 Wang Hao 2762 2775 ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ 3.5 / 7 11.25
6 Grischuk, Aleksandër 2777 2773 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3.5 / 7 12.25
7 Ding Liren 2805 2667 0 0 1 ½ 0 ½ ½ 2.5 / 7 8.25
8 Alekseenko, Kirill 2698 2683 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ 2.5 / 7 9.25

Turneu i Kandidatëve të FIDE është një nga ngjarjet më të rëndësishme të vitit 2020. Tetë lojtarë po luftojnë për një shans për të luajtur GM Magnus Carlsen në Kampionatin Botëror të Shahut. Ajo ndeshje titulli ka qenë i shpallur të zhvillohet nga 24 Nëntor-16 Dhjetor 2021 së bashku me Dubai World Expo.


Postime të ngjashme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu