Lidhja me pesë drejtime për vendin e parë nuk ndryshoi pasi të gjitha ndeshjet në Turniri i shahut Tata SteelRaundi i katërt përfundoi në barazim. Megjithatë kishte shumë shah luftarak. E mërkura është dita e parë e pushimit.

Si te shikosh?
Turniri i shahut Tata Steel zhvillohet nga 16-31 janar 2021. Të gjitha raundet fillojnë në 14:00 CET (5 e mëngjesit në Paqësor) përveç raundit përfundimtar që fillon një orë më parë. Ju mund të ndiqni lojërat në shah.com/events/2021-tata-steel-masters dhe shikoni transmetimin në shah.com/tv.

Në një moment gjatë raundit, komentatori WIM Fiona Steil-Antoni mendoi se ajo kishte “xhindosur ditën” sepse në fillim të ditës ajo kishte thënë që shahistët kanë tendencë t’i japin të gjitha para një dite pushimi. Epo, lojtarët futën energji, por të gjitha ndeshjet u barazuan.

Rezultatet e raundit 4 të shahut Tata Steel 2021

Ndeshja e parë që përfundoi ishte Jorden van Foreest vs. Magnus Carlsen, ku kampioni i botës po bënte presion në një lojë të fundit dhe po planifikonte ta bënte atë për shumë më gjatë. Sidoqoftë, një gabim i gabuar e pengoi atë plan pasi lejoi holandezin të detyronte barazimin menjëherë.

“Nëse nuk gaboj, ndoshta nuk e fitoj ndeshjen, por të paktën mund ta torturoj atë për një kohë të gjatë, e cila është të paktën diçka”, tha Carlsen, i cili gjithashtu dukej se po hidhte ca kundërshtarin e tij për të luajtur për një barazim: “Jorden luajti shumë solid sot. Ai me të vërtetë nuk la asnjë dyshim për qëllimet e tij dhe, lojë e ndershme, kjo është zgjedhja e tij.”

Magnus Carlsen Tata Çeliku Tata 2021
Magnus Carlsen. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Pas fitores së tij në raundin e parë, Carlsen mori vetëm tre barazime. “Ashtë paksa zhgënjyese,” tha ai. “Gjëja e bezdisshme për mua është se ndiej se kam bërë disa gabime thelbësore, të vogla në çdo tre ndeshje, pikërisht në fund. Unë nuk kam qenë në gjendje të bëj presion maksimal në fund në asnjë prej lojërave. Duke thënë atë , Unë nuk mendoj se kam pasur ndonjë shans objektiv fitues në ndonjë nga këto tre ndeshje, kështu që në një kuptim tre barazime janë një rezultat absolutisht normal, por ndjehem sikur të isha pak më i saktë në ato lojëra që mund të kisha depërtuar në njërën prej tyre “.

“Një lojë e çmendur, torturë mendore që nga fillimi”, kështu e përshkroi GM Aryan Tari përplasjen e tij me GM Alireza Firouzja. Nga një avancim Caro-Kann, fishekzjarret filluan kur Tari zgjodhi shtytjen e mprehtë 11.g4 në vend që të merrte e5. Me fjalë të tjera, ishte faji i Norvegjezit që Firouzja u fut në zonën e tij të rehatisë.

“Thingshtë gjëja më e trashë për të bërë kundër Firouzja, për të marrë një pozicion të çmendur, taktik. Kjo është ajo që ai ha për mëngjes.”

Atëherë pse e bëri atë? “Problemi ishte që nuk munda të hedh poshtë 11.g4 dhe nuk mund të luftoja demonët e mi,” e tha Tari bukur.

Pas më shumë aventurash, loja përfundoi papritmas në mes të fazës së telasheve të kohës – siç doli, Tari kishte ofruar një barazim të cilin Firouzja e pranoi disi me ngurrim.

“Ndoshta duhet të kisha luajtur por mendova se mund të shkonte vërtet në të dy anët”, tha Tari. “Ai kishte një minutë dhe unë dy minuta. Unë nuk isha i sigurt se çfarë po ndodhte. Arsyeja kryesore ishte se mendova se kisha humbur vetëm tre lëvizje më parë, kështu që isha shumë e lumtur për të marrë gjysmë pike”.

GM Nils Grandelius patën një shans të madh të kërkonin vendin e parë të parë sot. Trajtimi paksa i çuditshëm i GM Andrey Esipenko ndaj 6.Be2 Najdorf nuk funksionoi shumë mirë, dhe ai në thelb u luajt kur GM Suedez humbi shansin e tij gjatë problemeve kohore.

“Në telashe kohore, unë luaja shumë dobët,” tha Grandelius, para se të shpjegonte se çfarë ndodhi: ai tmendoi se ai mund të përsëriste lëvizjet dhe të merrte lëvizjen 40 për t’i dhënë vetes ca kohë më shumë për vendimin e tij të ardhshëm, por Esipenko me mençuri shmangu përsëritjen dhe e drejtoi lojën në një barazim. Në vend të kësaj, Grandelius cdo të kisha marrë disa peng.

Pasi vizatoi lojën e tij me GM Pentala Harikrishna, GM Fabiano Caruana u pyet për pothuajse shkëlqimin e tij të ditës tjetër. “Unë mendoj se ishte afër të qenit një nga lojërat e mia më të mira që kam luajtur ndonjëherë … por ju gjithashtu duhet ta përfundoni ndeshjen”, tha ai.

Fabrika e Çelikut Fabiano Caruana Tata 2021
Fabiano Caruana. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

GM Anish Giri, i cili barazoi me Jan-Krzysztof Duda, nuk po ankohet se nesër është një ditë pushimi. “Dita e pushimit është shumë e mirëpritur,” tha ai. “Në turnet e mia të fundit, unë zakonisht luaj rreth tre ditë. Tashmë sot është dita e katërt, po ndiej nxehtësinë!”

Raundi 4 i renditjes

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 Piket SB
1 Harikrishna, Pentala 2732 2825 ½ 1 ½ ½ 2.5 / 4 5.75
2 Carlsen, Magnus 2862 2770 ½ 1 ½ ½ 2.5 / 4 4.5
3 Caruana, Fabiano 2823 2793 ½ ½ ½ 1 2.5 / 4 4
4 Giri, Anish 2764 2765 ½ ½ 1 ½ 2.5 / 4 3.75
5 Grandelius, Nils 2663 2793 0 ½ 1 1 2.5 / 4 3.5
6 Van Foreest, Jorden 2671 2788 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 4 4.75
7 Esipenko, Andrey 2677 2730 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 4 4.25
8 Vachier-Lagrave, Maksimë 2784 2710 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 4 4
9 Firouzja, Alireza 2749 2738 0 ½ 1 ½ 2.0 / 4 3.25
10 Wojtaszek, Radoslaw 2705 2661 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 4 3
11 Duda, Jan-Krzysztof 2743 2644 ½ ½ 0 ½ 1.5 / 4 3.5
12 Anton Guijarro, David 2679 2686 ½ ½ 0 ½ 1.5 / 4 3.25
13 Tari, Arian 2625 2681 ½ 0 ½ ½ 1.5 / 4 3.25
14 Donchenko, Aleksandër 2668 2548 0 ½ 0 ½ 1.0 / 4

Raundi i lojrave 4

Çiftet Tata Steel Chess 2021 raundin 5


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu