Për herë të dytë, GM Nils Grandelius është udhëheqësi i vetëm në Turniri i shahut Tata Steel. Në një lojë madhështore, madhështori suedez mundi GM Maxime Vachier-Lagrave me pjesët e bardha dhe pastaj pashë të gjitha ndeshjet e tjera në raundin e pestë duke përfunduar në barazim.

Si te shikosh?
Turniri i shahut Tata Steel zhvillohet nga 16-31 janar 2021. Të gjitha raundet fillojnë në 14:00 CET (5 e mëngjesit në Paqësor) përveç raundit përfundimtar që fillon një orë më parë. Ju mund të ndiqni lojërat në shah.com/events/2021-tata-steel-masters dhe shikoni transmetimin në shah.com/tv.

Pasi dëbora e parë e dimrit holandez mbizotëroi lajmet disa ditë më parë, një element tjetër ndikoi pak në të enjten në turne. Era e fortë, e cila kishte shkaktuar disa incidente brenda natës me pemë të rëna në vend, ishte akoma mjaft e fuqishme për të bërë të dëgjueshme disa zhurma në sallën e lojës.

Pas dy mjeshtrave polakë Radoslaw Wojtaszek dhe Jan-Krzysztof Duda kishin tërhequr shpejt lojën e tyre, GM Alireza Firouzja dhe GM Jorden van Foreest u zhvendos në tryezën e tyre, e cila ishte më e largëta nga zhurma.

Ndërsa ajo lojë përfundoi si një barazim i vështirë midis disa luftimeve të tjera të mëdha, i vetmi fitues i ditës ishte Grandelius, i cili tani është përsëri udhëheqësi i vetëm me 3.5 / 5.

Tata Steel Chess 2021 raundi 5 rezultate

“Veryshtë shumë bukur, nuk e prisja vërtet që të shkonte në këtë mënyrë”, filloi Grandelius intervistën e tij, para se të shpjegonte se një pjesë e fitores së tij bazohej në përgatitjen dinake të hapjes.

Shpesh është theksuar se pasja e një repertori të ngushtë hapësie ka edhe avantazhe dhe disavantazhe. Nga njëra anë, ju do të jeni një ekspert në linjat që luani, por nga ana tjetër, është më lehtë për kundërshtarët të përgatiten për ju.

Ndërsa GM Bobby Fischer u largua duke luajtur vetëm Najdorf për pjesën më të madhe të karrierës së tij – sepse ai ndoshta ka punuar më shumë se kushdo, por kryesisht për shkak të mungesës së kompjuterëve – Vachier-Lagrave u kujtua sot për anën e dobët: nuk mund të mbani mend gjithçka.

Grandelius zgjodhi të provonte njohuritë e francezit në një linjë të caktuar të variantit të Poisoned Pawn, të cilën MVL kishte luajtur dy herë në 2019. Nuk është se GM Suedez doli me ndonjë gjë revolucionare (pas gjysmë shekulli të analizës nuk është më e mundur ta hedhësh poshtë këtë variacion) por ai kishte pak diçka të përgatitur.

Grandelius Vachier-Lagrave Tata Çeliku 2021
Grandelius vs Vachier-Lagrave. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Me 15.Bb3, Grandelius devijoi nga dy ndeshje të mëparshme nga Vachier-Lagrave, i cili bëri lëvizjen e tij të parë të pasaktë në lëvizjen 19 ku një kalorës lëviz në buzë të bordit është një përsëritje lëvizje që sugjeron motori.

“Pa thënë shumë, nuk kisha ndërmend t’i përsëris lëvizjet,” tha Grandelius. Ai pranoi se nuk është shumë për White me lojën më të mirë: “Isshtë e qartë se kjo është mënyra se si duhet të luajë Zezaku dhe megjithëse kam disa ide, sigurisht që është mirë për Zezakun. Pozicioni është i ekuilibruar. Por është akoma e mundur të bësh disa pyetje për Zezakun.”

MVL e pa lëvizjen e 19 … Nh5 por sipas Grandelius, ai ndjeu se ishte tepër e rrezikshme, me mbretin e tij të mbërthyer në qendër, për të humbur kohën me atë kalorës. Ndërsa shkoi, ai mbeti një peng poshtë dhe u pasua më pas në atë që ishte një tjetër performancë mbresëlënëse nga debutuesi suedez në këtë grup të lartë.

Ndërsa gjashtë ndeshjet e tjera përfunduan në barazim, ishte GM Arian Tari i cili ishte më afër fitores – dhe humbjes, për këtë çështje. Lojtari norvegjez kishte qenë me shpinë pas murit për pesë orë e gjysmë kur, thellë në lojën e fundit, ai papritmas po fitonte për një lëvizje. Akoma në një mendim luftimi për barazim, Tari luajti shpejt dhe humbi rastin e tij. Ai dëgjoi për mundësinë e humbur vetëm kur u intervistua.

Shahu i Çelikut Aryan Tari Tata 2021
Një rollercoaster i një loje për Aryan Tari. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

“Unë jam akoma në shok,” tha Tari. “Dua të them, gjatë gjithë lojës isha më keq dhe po lutesha për një barazim, kështu që ishte çmenduri që kisha 54… Bb5. Kjo është vetëm një tronditje e madhe për mua.”

Para kësaj, GM David Anton e kishte tejkaluar kundërshtarin e tij në lojën famëkeqe të Berlinit dhe Tari ishte i pari që pranoi se ai ishte i humbur. “Disi kam arritur të marr disa hile”.

Pas Tari-Firouzja në raundin 4, përplasja midis GM Anish Giri dhe GM Pentala Harikrishna ofroi mbështetje të mëtejshme për ekspertët e shahut që duan të heqin qafe ofertën e barazimit edhe në këtë turne. (Shumë turne të tjerë kryesorë kanë rregulla kundër ofrimit të barazimeve, zakonisht përpara një numri të caktuar lëvizjesh, p.sh. 30 ose 40.)

Kjo lojë mjaft e ndërlikuar përfundoi papritmas në lëvizjen 26, ku pozicioni ishte plot jetë. Arsyeja që Giri ofroi një barazim ishte psikologjike.

“Pasi bëra një lëvizje [24.Rad1] E kuptova që humba një mundësi të madhe [24.Nd2] dhe atëherë ishte shumë e bezdisshme të ulesha atje, “tha Hollandezi.” Pasi ai bëri një lëvizje, unë bëra një lëvizje tjetër me të cilën isha i pakënaqur dhe më në fund, vendosa të dërgoja vetëm një ofertë barazimi para se të bëja një lëvizje tjetër të cilën unë ‘ Do te pendohem! “

Siç rezulton, 24.Rad1 ishte në të vërtetë mirë, që do të thotë që Giri u ndikua negativisht nga një vlerësim i pasaktë gjatë lojës – një gabim i zakonshëm nga i cili vuajnë shumë shahistë të niveleve të ndryshme, përfshirë këtë autor.

Giri Harikrishna Tata Çeliku Tata 2021
Giri vs Harikrishna. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Po në lidhje me kampionin e botës? Epo, GM Magnus Carlsen vazhdoi një lloj turneu ku e la atë përpara ditës së pushimit: duke bërë presion për një fitore, por duke mos arritur të konvertohet. Këtë herë ai nuk mund ta fajësonte veten me të vërtetë për rastet e goditjes pasi GM Alexander Donchenko thjesht mbrohej mjaft mirë.

GM gjerman, i cili duket se është ambientuar plotësisht deri tani në Wijk aan Zee pas humbjeve të tij në dy raundet e para, ende mendonte se mund të kishte bërë më mirë.

“Unë mendoj se për 30 lëvizjet e para, le të themi, unë mendoj se kam luajtur mjaft mirë,” tha ai. “Atëherë, kur koha filloi të bëhej e shkurtër, unë ndoshta u gjenda pak në telashe dhe duhej të gjeta ndoshta atë që bëra pas kontrollit të kohës. Nuk jam i sigurt nëse ishte e nevojshme, por mendoj se e bëra jetën pak më të vështirë sesa e nevojshme për veten time, por në fund të fundit, funksionoi “.

Carlsen Donchenko Tata Çeliku Tata 2021
Carlsen vs Donchenko. Foto: Jurriaan Hoefsmit / Tata Steel Chess.

Raundi 5 i renditjes

# Ushqyer Emrin Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 Piket SB
1 Grandelius, Nils 2663 2867 0 ½ 1 1 1 3.5 / 5
2 Harikrishna, Pentala 2732 2812 1 ½ ½ ½ ½ 3.0 / 5 8.75
3 Carlsen, Magnus 2862 2749 ½ 1 ½ ½ ½ 3.0 / 5 6.5
4 Caruana, Fabiano 2823 2769 ½ ½ ½ ½ 1 3.0 / 5 6.5
5 Giri, Anish 2764 2759 ½ ½ ½ 1 ½ 3.0 / 5 6.5
6 Van Foreest, Jorden 2671 2780 ½ ½ ½ ½ ½ 2.5 / 5 7
7 Esipenko, Andrey 2677 2749 ½ ½ ½ ½ ½ 2.5 / 5 6.75
8 Firouzja, Alireza 2749 2725 0 ½ ½ ½ 1 2.5 / 5 5.25
9 Wojtaszek, Radoslaw 2705 2678 ½ ½ ½ ½ ½ 2.5 / 5 5
10 Duda, Jan-Krzysztof 2743 2656 0 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 5 5.5
11 Vachier-Lagrave, Maksimë 2784 2630 0 ½ ½ ½ ½ 2.0 / 5 5
12 Tari, Arian 2625 2681 ½ 0 ½ ½ ½ 2.0 / 5 5
13 Anton Guijarro, David 2679 2675 ½ 0 ½ ½ ½ 2.0 / 5 4.75
14 Donchenko, Aleksandër 2668 2617 0 ½ 0 ½ ½ 1.5 / 5

Raundi i lojrave 5

Çiftet Tata Steel Chess 2021 raundin 6


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu