GM Maxime Vachier-Lagrave sfidoi shanset ndërsa mundi GM Magnus Carlsen për të arritur të shtunën Kampionati i Shahut të Shpejtësisë 2020 përfundimtar i paraqitur nga OnJuno. MVL shënoi 13-11 dhe do të përballet me GM Hikaru Nakamura në finale.

Si te shikosh?
Finalja e Kampionatit të Shahut të Shpejtë të prezantuar nga OnJuno do të fillojë më 12 dhjetor në orën 9 të mëngjesit në Paqësor / 18:00 të CET. Lojërat luhen në Chess.com server i drejtpërdrejtë. Ato janë gjithashtu të disponueshme në platformën tonë për të shikuar lojëra drejtpërdrejt në Chess.com/events dhe në aplikacionet tona në “Watch”. Komentet e ekspertëve mund të shijohen në Chess.com/tv.


Transmetimi direkt i ndeshjes.

Pak kishin llogaritur me mundësinë që kampionati i shahut të shpejtë të këtij viti do të bënte jo të ketë një tjetër përballje midis Carlsen dhe Nakamura. Të dy gjigantët ishin takuar në finale në të dy ngjarjet kur Carlsen mori pjesë, 2016 dhe 2017. Ata gjithashtu kanë qenë dyshja më e suksesshme në shumë ngjarje në internet gjatë këtij viti të pandemisë.

Sidoqoftë, të Premten, Davidi trokiti në derën e Goliathit dhe tha: Unë jam këtu! Dhe kur francezi filloi me dy humbje, ato dolën të ishin “vetëm një plagë në mish”. Ashtu si vitin e kaluar në London Chess Classic, Vachier-Lagrave përfundoi duke mundur Carlsen.

Maxime Vachier-Lagrave Shah i Shpejtësisë 2020
Si e bëri atë? Epo, përveç që Carlsen ishte në një “formë të tmerrshme”, siç e tha vetë, MVL kishte një lloj strategjie të kafenesë. “E dija që nuk isha askund i preferuar, por plani im i ndeshjes ishte të luaja për hile gjatë gjithë kohës, dhe kjo funksionoi,” tha Vachier-Lagrave.

Cafe de la Regence e sotme, virtuale, pa një rekord audiencë franceze, siç vuri në dukje edhe vetë MVL kur mbaroi ndeshja: “Unë e di se ishin rreth 15,000 duke parë sot nga Franca. Kjo ishte e mahnitshme dhe unë dua t’i falënderoj ata. “

Ndërkohë, transmetimi anglez ishte një stadium i mbushur plot me 28,000 shikues në Twitch dhe 20,000 të tjerë në YouTube në një moment.

Dhuratë një anëtarësim!

Siç u tha, fillimi i ndeshjes ishte absolutisht i mirë për Carlsen dhe vetëm mbështeti mendimin e përgjithshëm se ai do të fitonte këtë ndeshje pa shumë telashe. Fitorja e tij në ndeshjen e parë ishte pa dyshim loja e tij më e mirë e ndeshjes:

Kur MVL u luajt më pas me një 6.d3 Ruy Lopez në ndeshjen e dytë, vështirë se kishin mbetur tifozë që guxonin t’i hidhnin para. Sikur ta dinin ata.

Së pari, ai u ndihmua pak nga kundërshtari i tij në ndeshjen tre ku Carlsen humbi me kohë në një pozicion të vështirë, por jo të humbur qartë. Pas kësaj, kampioni i botës shkoi kundër prozës së tij të vjetër për të mos besuar në fortesa ndërsa ai dha mbretëreshën e tij për një rok dhe peshkop. Ai nuk mund të mbajë:

Pas një barazimi, Vachier-Lagrave fitoi një lojë të mirë për të kaluar në avantazh: 3.5-2.5. Pas mendimit, është akoma e vështirë të besohet se nga ajo pikë, Carlsen kurrë nuk do të arrinte as ta barazonte ndeshjen. Ai ishte më i mirë dhe shpesh fitonte në tre ndeshje pesë minutëshe që përfunduan në barazim, të tilla si këtu:

Vachier-Lagrave fitoi segmentin pesë minutësh me 4,5-3,5. Pas një barazimi në ndeshjen e parë tre minutëshe, lojtarët shkëmbyen fitore me pjesët e bardha për shtatë ndeshjet e ardhshme. Si rezultat, MVL ishte duke udhëhequr 9-7 para plumbit.

Dy ndeshje të hershme 3 + 1 nuk lanë asnjë dyshim: Carlsen po kalonte një ditë jashtë loje.

Dhe çfarë të mendosh për këtë?

Carlsen luajti disa lojëra të shkëlqyera, të tilla si kjo fitore e cilësisë së mirë në fund të lojës, kur ai tejkaloi MVL në atë që ishte një lojë e barabartë që nga fillimi:

Ndonjëherë gabimet e Carlsen ishin me të vërtetë rezultat i “luajtur për marifete” të MVL. Kjo ndodhi në lojën e vetme në Berlin në ndeshjen:

Duke folur për hile, MVL gjeti një të mrekullueshme në ndeshjen 19, pasi mbijetoi një pozicion të humbur nga hapja:

Ndërsa fitoi dy ndeshje dhe barazoi dy në fillim të fazës së plumbave, MVL ishte duke udhëhequr 12-8 kur ora e ndeshjes kishte mbetur 14 minuta e gjysmë. Nëse Carlsen dëshironte një rikthim, ai duhej të fillonte atje – dhe ai bëri.

Më pas, Carlsen reflektoi në momentin kur ai arriti të shënonte 12-9: “Unë pashë orën kur ishin rreth 10 minuta për të shkuar, dhe unë isha tre,” tha Carlsen. “Kam menduar se duhet të jem në gjendje të fitoj dy ndeshje në kohë për të marrë një lojë vendimtare. Padyshim, nuk ishte e dhënë që do t’i fitoja ato lojëra …. Ishte emocionuese të paktën ta fitoja atë shans.”

Magnus Carlsen Shah i Shpejtë 2020

Ylli norvegjez fitoi edhe dy ndeshjet e ardhshme për të bërë 12-11. Kishin mbetur edhe një minutë e 17 sekonda. Ai duhej të fitonte edhe një ndeshje sipas kërkesës për të detyruar një thyej.

Me kalimin e kohës, MVL mori përsëri mojon e tij. Ai mori një pozicion dërrmues në një Mbrojtje Moderne, pastaj luftoi për një kohë, por ishte përsëri në një pozicion fitues kur Carlsen humbi në kohë. Ky fund i ndeshjes ishte pak antiklimaktik, por fitorja e Vachier-Lagrave ishte padyshim e merituar.

Carlsen: “Që nga fillimi, ndjeva se isha në një formë vërtet të tmerrshme sot, por më pas arrita të kanalizoja energji për ndeshjet e para për t’i fituar ato … dhe pastaj humba të tretën dhe të katërtën. Pas kësaj, ishte e qartë se do të ishte një luftë e përpjetë “.

Vachier-Lagrave mbase mund t’i kishte bërë gjërat paksa më të lehta për veten e tij nëse do të kishte përdorur disa momente në fillim të fazës së plumbave për të fituar kohën në orën e ndeshjes. Ai nuk bëri por gjithashtu nuk përjashtoi që ai do të jetë në finale.

“Nëse do të kem mundësinë të përdor orën kundër Hikaru, unë patjetër do ta bëj atë sepse ai e ka bërë atë në mënyrë të përsëritur …. Nuk më pëlqente ta përdorja formatin sot në avantazhin tim.”

Carlsen fitoi 2,750 dollarë bazuar në përqindjen e fitores; Vachier-Lagrave fitoi 6,000 dollarë për fitoren plus 3,250 dollarë në përqindje, gjithsej 9,250 dollarë. GM franceze tani do të luajë Nakamura të Shtunën në Finalen e Kampionatit të Shahut të Shpejtë të prezantuar nga OnJuno.

Të gjitha Lojërat

Kllapa e Shahut të Shpejtësisë 2020

Ngjarja Kryesore e Kampionatit të Shahut të Shpejtësisë 2020 është një turne nokaut midis 16 prej madhërive më të mira në botë që do të luajnë për një fond çmimi $ 100,000, dyfishi i shumës së vitit të kaluar. Turneu do të zhvillohet nga 1 nëntor – 13 dhjetor 2020 në Chess.com. Çdo ndeshje individuale do të shfaqë 90 minuta fushatë 5 + 1, 60 minuta fushatë 3 + 1 dhe 30 minuta shah plumbash 1 + 1.

Renditja e fantazisë së shahut të shpejtë
Tabela kryesore e tanishme për SCC Fantasy.

Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu