GM Vladimir Fedoseev fitoi turneun e rrufeshëm të Titullin e Martë në 23 Shkurt, fitorja e tij e dytë në seri deri më tani. Grandsteri rus doli nga GM Jeffery Xiong në pushim krahu pasi të dy kishin mbaruar më 10/11.

Turneu Titulli i së Martës i kësaj jave kishte një total prej 740 pjesëmarrës. Ishte një zviceran me 11 raunde me një kontroll kohe 3 + 1. Fedoseev fillimisht kishte fituar më 16 qershor 2020 dhe tetë muaj më vonë ai fitoi për herë të dytë.

Fedoseev kishte një vrapim të mirë që nga fillimi. Ai ishte i vetmi lojtar që filloi me 8/8, dhe kjo përfshinte një fitore kundër nënkampionit eventual, Xiong. Ndërsa përpiqej të përgatitej për sulmin e pengut të Zezë në anën e mbretërve, mbretëresha e Xiong u bllokua në kampin e armikut:

Pas një barazimi emocionues me GM Daniel Naroditsky, Fedoseev rrëzoi një tjetër yll të ri: GM Alireza Firouzja. Masteri iranian humbi një taktikë, dhe gjithçka mbaroi.

Fedoseev përfundoi me një barazim të vështirë kundër fituesit të javës së kaluar GM Vladislav Artemiev. Kjo ishte një çështje më drithëruese ku Artemiev humbi një shok në dy dhe një shans për të barazuar për herë të parë. Ndërsa Xiong do të kishte fituar turneun në atë rast, ky gabim i kushtoi Artemiev 400 dollarë.

23 Shkurt Titulli i Martë | Renditja përfundimtare (20 të parët)

# Rk Ushqyer Titulli Emri i përdoruesit Emrin Rezultati SB
1 3 GM @ Bigfish1995 Vladimir Fedoseev 10 69.5
2 12 GM @jefferyx Jeffery Xiong 10 67
3 37 GM @Anton_Demchenko Anton Demçenko 9.5 61
4 5 GM @DanielNaroditsky Daniel Naroditsky 9 65.5
5 1 GM @ Firouzja2003 Alireza Firouzja 9 65
6 4 GM @Sibelephant Vladislav Artemiev 9 63.25
7 34 UNE JAM @ kuban1991 Oleg Vastrukhin 9 59
8 60 GM @KuzubovYuriy Yuriy Kuzubov 9 56.75
8 21 GM @Jospem Jose Eduardo Martinez Alcantara 9 56.75
8 6 GM @ howitz14 David Howell 9 56.75
11 2 GM @Hikaru Hikaru Nakamura 9 55.25
12 22 GM @rasmussvane Rasmus Svane 9 54.5
13 19 GM @GigaQuparadze Giga Quparadze 8.5 61
14 30 GM @TigrVShlyape Gata Kamsky 8.5 56.25
15 35 FM @ ram1zan Ramazan Zhalmakhanov 8.5 55.75
16 42 GM @AryanTari Arian Tari 8.5 55
17 20 UNE JAM @kohe e mrekullueshme Le Tuan Minh 8.5 53.5
18 15 GM @shimastream Aleks Shimanov 8.5 53.25
19 33 GM @Zhigalko_Sergei Sergei Zhigalko 8.5 49.25
20 25 GM @EvgenyT Evgeni Tomashevsky 8.5 47.5

(Renditja e plotë përfundimtare ketu.)

Fedoseev fitoi 750 dollarë për vendin e parë, Xiong 400 dollarë për të dytin, Demchenko 150 dollarë për të tretin dhe Naroditsky 100 dollarë për të katërtin. Tai çmimin $ 100 për lojtarin më të mirë femër i shkoi GM Aleksandra Goryachkina (@Goryachkina) i cili shënoi 7.5 / 11.

Titulli i Martë është turneu javor i Chess.com për lojtarët me titull. Fillon çdo të martë në orën 10 të mëngjesit me kohën e Paqësorit (19:00 Evropa Qendrore).

Titullohet Formati i së MartësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu